יומן ארועים

Bookmark and Share
מפעילי ל"א חדשים הצטרפו לחיל-האוויר פורסם בתאריך 05.04.2017
תגיות: לוחמה אלקטרונית , בסיס תל-נוף , יחידת "עורבי השחקים"
"החשוב ביותר סמוי מן העין": קורס מפעילי לוחמה אלקטרונית, שהובל על-ידי בית-הספר ללוחמה אלקטרונית של יחידת "עורבי השחקים", הגיע היום לסיומו. כעת, יצטרפו המסיימים לשורות המערך האחראי להגן על מטוסי החיל בדרכם לפעילות בשטח האויב
איתם אלמדון

מאז ומעולם היה ברור כי אחד היתרונות בלחימה הוא הפעילות העלומה, זו שאינה נראית לעין, אך מתבצעת בצורה המדויקת ביותר. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא הלוחמה האלקטרונית (ל"א) אשר אמנם אינה זוכה להתייחסויות רבות, אך משולבת בכל זירות הקרב בעולם. אנשי יחידת הל"א של חיל-האוויר משתתפים בפעילות המבצעית השוטפת של החיל, כמו גם במלחמות ובמבצעים מיוחדים, ותהליך ההכשרה האינטנסיבי והארוך ביחידה מאפשר את הישגיה המיוחדים ואת תרומתה הגדולה לפעולות חיל-האוויר.

הבוקר, הצטרפו למערך עשרות מפעילי ל"א חדשים שסיימו את קורס המפעילים. עם תום פרק זה, יתפזרו המפעילים ביחידות השונות ועתה הם מצפים לפעילות המבצעית הראשונה. "היום אתם מסיימים את הפרק הראשון בדרככם החדשה. דרך זו החלה לפני כשלושה חודשים עם הצטרפותכם למערך ייחודי, איכותי ומבצעי אשר מכפיל כוח משמעותי לחיל-האוויר בשגרה ובחירום", אמר רס"ן חגי, מפקד בית הספר לל"א וסייבר. "ליכולות המערך השפעה ישירה על תוצאות המערכה ועל יכולת ההכרעה של צה"ל בכל עימות ובכל זירה". 


"ליכולות המערך השפעה ישירה על תוצאות המערכה ועל יכולת ההכרעה של צה"ל בכל עימות ובכל זירה" | תמונת ארכיון

מערך הל"א של חיל-האוויר כולל יחידות קרקעיות ואוויריות אשר אמונות על שיבוש אותות האויב לצורך הגנה על כלי-הטיס של החיל ויצירת מרחב טיסה מוגן. במסגרת הקורס, האורך למעלה משלושה חודשים, לומדים מפעילי הל"א את יסודות המערך, מכירים את יכולותיו ורוכשים את המיומנות הבסיסיות הדרושות להמשך הדרך. "הקורס כלל שבועות שטח בהם התחשלו החניכים והתמודדו עם תנאים פיזיים ומנטליים מאתגרים, חודש לימודים עיוניים וחודש התנסות מעשית על המערכות המבצעיות של מערך הל''א - באוויר, בקרקע ובעולם המידע", אמר סגן ט', מפקד הקורס. "היום, חוצים את קו הסיום חניכים וחניכות בעלי כישורים אישיים, מקצועיים וחברתיים גבוהים, אשר צפויה להם הכשרה מתקדמת בת חצי שנה שבסופה יקבלו את אות המפעיל ויכנסו למעגל המבצעי".

רבע ממסיימי הקורס: בנות דתיות
בין המסיימים נמנית טוראי א', חיילת אחת מתוך שש חניכות דתיות, מספר שיא של בנות דתיות שיהפכו בקרוב למפעילות ל"א. למרות שקורס המפעילים נחשב לאינטנסיבי ביותר, טוראי א' הצליחה לשלב את מנהגיה מהבית ולשמור על המסורת. "מצאנו בקורס את המקום שלנו ולא נתקלנו בבעיות", היא סיפרה. "תמיד באו לקראתנו ודאגו לנו, גם החברים לקורס וגם הסגל הפיקודי, לפעמים אפילו לפני שהיינו מבקשות".


בין מסיימי הקורס: שש חניכות דתיות ומוזיקאי מצטיין. "הבנתי שעשיתי את הבחירה הנכונה" | צילום: מור צידון

טוראי עומר, שסיים גם הוא את הקורס, הוא מוזיקאי מצטיין אשר ויתר על תפקיד בתחום על-מנת לשרת כמפעיל ל"א. "הייתה לי התלבטות לא פשוטה לפני הגיוס", הוא גילה. "הוצע לי לשרת כאיש-סאונד צבאי, זאת הייתה הזדמנות מצוינת לפתח קריירה ולשרת בתחום שיסייע לי להגשים חלום. עם זאת, ידעתי שזה לא אופי התפקיד שאני רוצה והיה לי ברור שאני מעוניין בתפקיד מבצעי שפונה גם לפן האינטלקטואלי-מודיעני. ההתלבטויות הסתיימו ברגע שהגעתי לקורס והבנתי איפה אני עומד ביחס לתפקיד ואת גודל האחריות שמוטלת עלי כמפעיל ל"א. כשראיתי את אופי האנשים ואופי העשייה הבנתי שעשיתי את הבחירה הנכונה, כך שמבחינתי זה תפקיד שחובה לשרת בו". 

הקורס בוחן את האדם על בוריו מכל צדדיו, בין אם מדובר במשמעת, ביכולת עמידה בלחצים, בלמידה ואף ביכולת שתיקה לפעמים. זהו קורס תובעני מאוד שחשף אותי לעולם חדש לגמרי והביא אותי למצבי קיצון. הוא חיזק אצלי את האמונה העצמית והוכיח לי שאני יכול לבצע דברים שנראו לי עד אז כמעט בלתי אפשריים". גם טוראי א' מסכמת את ההכשרה המפרכת: "הקורס היה אינטנסיבי מאוד והפגיש אותנו עם אתגרים פיזיים ומנטליים שנבעו מהלחץ ומההכרה בגודל האחריות. ראינו כיצד המצבים הקשים מגבשים אותנו כקורס ומשפרים את החברות בינינו. עכשיו כשמציבים בפני מטלה אני חושבת על האתגרים שעברתי בקורס ואומרת לעצמי שאם צלחתי אותם, אני מסוגלת לעשות הכל".


הקורס הפגיש את החניכים עם מצבי קיצון, חיזק את האמונה העצמית ופיתח תחושת מסוגלות | תמונת ארכיון