יומן ארועים

Bookmark and Share
רבש"צים וטייסת "מגע הקסם" באימון משותף פורסם בתאריך 04.04.2017
תגיות: טייסת "מגע הקסם"
כחלק מההערכות צה"ל וחיל-האוויר למערכה הבאה, הגיעו בשבוע שעבר רכזי הביטחון ביישובי עוטף עזה לביקור בטייסת "מגע הקסם" ודימו פעילות בעת אירוע מתפרץ. המשימה: חיזוק שיתוף הפעולה והשיח בין השניים. "זה יתרון עצום לישוב ולצבא"
נועה וולמן

בשבוע שעבר הגיעו הרבש"צים (רכז ביטחון שוטף צבאי) מהיישובים בעוטף עזה לביקור בטייסת "מגע הקסם" השוכנת בבסיס רמון, במטרה לחזק את הקשר ביניהם לבין חיל-האוויר בכלל ולמערך המסק"ר (מסוקי קרב) בפרט. במסגרת הביקור התאמנו השניים על פעילות משותפת בעת אירועים מתפרצים, בדגש על חדירת מחבלים לשטחה של מדינת ישראל. "העיסוק העיקרי של הטייסת מתמקד באירועים מתפרצים", סיפר סא"ל עומרי, מפקד הטייסת המפעילה מסוקי "פתן" (אפאצ'י). "אנו מאמינים שהמלחמה הבאה תתחיל בשטחנו בעקבות אירוע כזה ואנו נאלץ להילחם בתוך המדינה".

אירועים מתפרצים יכולים להתרחש בכל זמן ובכל הזירות וללא הכנה מוקדמת. לנוכח התעצמותם של ארגוני טרור בסמוך לגבולות ואיומי החדירה לשטחי ישראל, נדרש צה"ל וחיל-האוויר בתוכו להתאים את עצמו באימונים, בהצטיידות ובפעילות השוטפת לתרחיש מסוג זה. "אין עוד הרבה צבאות בעולם שיכולים להתאמן בשטח בו ילחמו בעתיד", אמר רס"ן אלון, סגן מפקד הטייסת. "אני רוצה להכיר את כל יישובי עוטף עזה כמו שאני מכיר את הרחוב שלי".


מסוק "פתן". "אנו מאמינים שהמלחמה הבאה תתחיל בשטחנו בעקבות אירוע מתפרץ" | תמונת ארכיון

משפרים את השיח
"אני מבין שאתם מפוצלים לשני כוחות. אתה צריך פינוי כוח?", שאל הטייס בקשר. "דווח לי כשאתה מתחיל לשמוע אותי". לפתע, שני מסוקים קרב הגיחו מבעד להרים והרבש"צים החלו באימון נוסף. "מדובר באוכלוסייה שאנו לא עובדים איתה ביום-יום והמטרה הראשונה ששמנו לנגד עינינו היא לאמן אותה לדבר עם טייס בקשר", סיפר סגן גל, איש צוות-אוויר האחראי של שיתוף הפעולה בטייסת.

למעשה, הרבש"צים שעל כתפם מונחת האחריות לתפעל אירועים מתפרצים בשניות הראשונות, מהווים את החוליה המקשרת בין הצבא לבין תושבי הישוב. על כן, הם יהיו אלה שבזמן אמת יהיו בקשר עם טייסות המסק"ר. "ישנם עשרות תרחישים איתם מתמודדים הרבש"צים - החל מחדירות, דרך דהירה של רכבים משוריינים ואופנועים אל עבר כוחותינו ועד תקיפת מוצבי צה"ל", הסביר סגן גל. "אנחנו מתרגלים עבודה משותפת כדי שנדע איך לנצל את היתרונות וכיצד להתגבר על החסרונות".

בשביל להשלים את האימון המריאו שני מסוקים שכל מטרתם הייתה לדמות אירוע חדירה. "באימונים הראשונים זה היה מורכב לדבר בקשר אבל אחרי שתרגלנו מספר פעמים המשימה הפכה לפשוטה", שיתף שאולי דואני, רבש"צ בישוב ניר-יצחק. "אנחנו נמצאים בקו האש ולכן חשוב שאני והטייסים נדע לעבוד ביחד. אנשי הטייסת מכירים את הישוב ויודעים איפה נמצא כל מבנה, זה יתרון עצום לישוב ולצבא".


הרבש"צים מהווים את החוליה המקשרת בין הצבא לבין תושבי הישוב. "חשוב שנדע לעבוד יחד" | צילום: יח"צ רמון