יומן ארועים

Bookmark and Share
מערכת "קלע דוד" הוכרזה כמבצעית פורסם בתאריך 02.04.2017
תגיות: מערכת "קלע דוד" , מערך ההגנה האווירית
הספירה לאחור הסתיימה: מערכת "קלע דוד" והגדוד המפעיל אותה הוכרזו היום כמבצעיים. לאחר שהושלמו סדרות ניסויים מוצלחות, נבנה הגדוד ונעשתה עבודה רבה, כעת מחכים אנשיה לטבילת האש הראשונה. "הקליטה מהווה נדבך חדש לחומת ביטחון מדינת ישראל"
הדס לבב

זה רשמי: מערכת "קלע דוד" והגדוד המפעיל אותה הוכרזו כמבצעיים בטקס שנערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, ראש המטה הכללי רא"ל גדי איזנקוט, מפקד חיל-האוויר אלוף אמיר אשל, ראש ה-(MDA (Missile defense agency ג'יימס סירינג, מפקד מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) תא"ל צביקה חיימוביץ' וראש מפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) תא"ל (מיל') דני גולד. 

"אנחנו מוסיפים נדבך משמעותי לעוצמתה של מדינת ישראל. 'קלע דוד' מצטרפת לפיתוחים קודמים כמו 'כיפת ברזל' ו'חץ' והיא תגן על אזרחנו, ערינו ומדינתנו", אמר ראש הממשלה. "כושר ההמצאה ורוח הקרב מכפילים את כוחנו מול אויבנו ומאפשרים לנו לא רק להגן על העורף אלא גם לנצח בקרב". 

"פרויקט 'קלע דוד' משלב בתוכו חזון, גאון וביטחון", הוסיף שר הביטחון. "אין תחליף למערכת 'קלע דוד' ואי אפשר לקנות אותה בשום מקום אחר בעולם. היא משלבת את הידע שלנו ושל הפרטנרים האמריקאים ובזכותה ניתן תשובה לכל אויבנו". 

"קליטת יכולת מבצעית חדשה, בעלת משמעות אסטרטגית, מרחיבה את מעטפת ביצועי חיל-האוויר ומהווה נדבך חדש לחומת ביטחון מדינת ישראל", אמר מפקד חיל-האוויר. "היום מצטרפת לשורותינו מערכת 'קלע דוד'. יכולות פורצות דרך ופוטנציאל התפתחות בעתיד לתחומים דמיוניים וחיוניים, מול מגוון איומים ובשלל תרחישים. אנו נדרשים להמשיך לפתח את יכולת ההגנה בראייה צופה פני עתיד במזרח תיכון הפכפך ולא יציב".


"למערכת יכולות פורצות דרך ופוטנציאל התפתחות בעתיד לתחומים דימיוניים וחיוניים" | צילום: עדי עבו

מצוינים ביחד
"קלע דוד" פותחה על-ידי חברת "רפאל" הישראלית בשיתוף עם חברת "ריית'און" האמריקנית וייעודה הוא לספק הגנה אקטיבית מפני טילים לטווח הבינוני, טילי שיוט וכלי-טיס מאוישים מרחוק. כלל השותפים בפיתוחה החלו בשורה של בדיקות למערכת כבר בשנת 2012, ומאז ועד היום הם ביצעו ניסויים רבים שהאחרון בהם התקיים בחודש ינואר ובחן גרסה מתקדמת שלה.

"זהו יום בשורה למדינת ישראל ולחיל-האוויר, אנו מוסיפים יכולת חדשה ומשמעותית להגנת המדינה", אמר תא"ל חיימוביץ'. "במרוץ החימוש אנחנו רוצים להיות לפני כולם ו'קלע דוד' מוסיפה עוד שכבת הגנה ועוד יכולות. אנו יודעים שהמערכה הבא תהיה מאתגרת יותר, אבל היא תפגוש את מערך ההגנ"א מוכן יותר". 

הצטרפות המערכת חייבה חשיבה מחודשת: היה צורך להבין איך מביאים לידי ביטוי את יכולות מערכות הנשק השונות ולקבוע את הדרך בה יתבצע השיח ביניהן. "הכניסה של 'קלע דוד' למערך ההגנה האווירית הביאה עמה שינויים רבים", סיפר רס"ן רפאל דהן, מפקד גף המבצעים בגדוד. "נהלים של תיאום בין מערכות הנשק השתנו וגם תורות לחימה. ניצלנו את הכניסה של 'קלע דוד' כדי להסתכל במבט רענן על דברים שאנחנו כבר רגילים אליהם במערך". 

"במנ"י (מרכז ניהול היירוטים) של 'קלע דוד' מדברים עם 'חץ' ועם 'כיפת ברזל'. אמנם הדיבור עובר דרך הקשר אבל בתודעת המיירטים הם נלחמים כתף אל כתף עם מקביליהם במערכות הנשק השונות", הסביר רס"ן מאור גבריאל, סגן מפקד הגדוד. "חלק מהאתגרים שאנו מתמודדים איתם -משותפים וכשכל מערכת משתפת את הערך המוסף שלה, ביחד כולם מצוינים".


"במרוץ החימוש אנחנו רוצים להיות לפני כולם ו'קלע דוד' מוסיפה עוד שכבת הגנה ועוד יכולות" | צילום: דובר צה"ל

קפיצת מדרגה משמעותית
אנשי הגדוד התכוננו ליום ההכרזה במשך זמן רב וביצעו הכנות מקדימות לקראתו. "מערכת 'קלע דוד' היא לא רק טכנולוגיה", סיפר תא"ל חיימוביץ'. "מאחוריה עומדים לוחמים ולוחמות, טכנאים ותומכי לחימה, אנשים מופלאים שבשניות קצרות נותנים מענה לכל איום, מבינים את המשימה ומודעים למשמעות שלה".

"עד עכשיו הגדוד פעל כמו גדוד מבצעי לכל דבר רק ללא האחריות המוטלת על גדוד מבצעי. האימונים, התדריכים והתחקירים שעשינו התקיימו בדיוק כפי שאנו מתכוונים שיקרו לאחר הטקס", העיד סא"ל קובי רגב, מפקד הגדוד. לדבריו, הכניסה לעשייה מבצעית תאפשר לגדוד קפיצת מדרגה משמעותית. "אין ספק שככל שהזמן יעבור נהיה טובים יותר - הגדוד יילחם טוב יותר, ידעו להפעיל אותנו טוב יותר וכל חיל-האוויר יהיה מיומן יותר בהפעלת מערכת הנשק. ההכרזה על המבצעיות היא תחילת הדרך ולא סופה, גם לאחר מכן נמשיך להתפתח, ללמוד ולהתאמן".


"ההכרזה על המבצעיות היא תחילת הדרך ולא סופה. נמשיך להתפתח, ללמוד ולהתאמן" | צילום: MDA