יומן ארועים

Bookmark and Share
מערכת "קלע דוד" בדרך למבצעיות פורסם בתאריך 20.03.2017
תגיות: מערכת "קלע דוד" , מערך ההגנה האווירית
בשבוע שעבר נערכה בחיל-האוויר ביקורת אחרונה שמטרתה לבדוק את מערכת "קלע דוד", זאת לקראת ההכרזה על המבצעיות שתתקיים בחודש אפריל. תזכורת לצורך במערכות הגנה אווירית רלוונטיות קיבלנו בסוף השבוע בעת שיגור מיירט "חץ" כנגד טיל ששוגר לעבר שטח מדינת ישראל
הדס לבב

במהלך סוף השבוע תקפו כלי-טיס של חיל-האוויר מספר מטרות בסוריה. במהלך הפעילות שוגרו טילי נ"מ (נגד מטוסים) שלעברם שוגר מיירט "חץ" של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א), שנועד לשמש ליירוט איומים בליסטיים. בעת האירוע פעלו לוחמי המערך בהתאם לנהלים ולהנחיות, והאיום הוסר.

השיגור התקיים בתקופה שבה מערך ההגנ"א הישראלי משלים את הקמתו ואת מיצוי כוח האש שלו, שכן לאחרונה נערכה בגדוד "קלע דוד" ביקורת כוננות וכשירות לקראת מבצעיות. בחודש ינואר השנה סיימה מערכת הביטחון סדרת ניסויים מוצלחת שבמהלכה נבחנה הגרסה המתקדמת של המערכת, וכעת ממתינים אנשיה לטבילת האש המבצעית שלה. "הביקורת לא בדקה רק את הגדוד, אלא בחנה את השלם", אמר סא"ל קובי רגב, מפקד הגדוד. "אמנם אנחנו מפעילים את המערכת, אך היכולת לעמוד במשימה המבצעית תלויה בעוד גורמים בחיל. תוצאות הביקורת יגידו האם חיל-האוויר מוכן לנקודת המבצעיות".

הביקורת הובלה על ידי מחלקת הגנ"א ואיסוף ונפרסה על גבי שלושה ימים, יום אחד במסגרת תרגיל ויומיים בשגרה. "הביקורת לקחה את כל מרכיבי התוכן שהגדוד נדרש להתמודד איתם ובדקה האם הוא מסוגל לקבל משימה מבצעית בשגרה ובחירום ולממש אותה על כלל המרכיבים המקצועיים, המבצעיים הטכניים והמנהלתיים", הוסיף סא"ל רגב. "הביקורת עסקה במנגנונים, בספרות, בנהלים ובבקיאות של החיילים והמפקדים דרך מבחנים עיוניים וגם דרך תרגולים מעשיים".

 
ב-2 באפריל יוכרזו הגדוד והמערכת כמבצעיים. "היכולת לעמוד במשימה המבצעית תלויה בגורמים רבים" | צילום: משרד הביטחון

אינטגרטיביות היא שם המשחק
מערכת "קלע דוד" פותחה על-ידי חברת "רפאל" הישראלית בשיתוף עם חברת "ריית'און" (Raytheon) האמריקנית וייעודה הוא לספק הגנה אקטיבית מפני טילים לטווח הבינוני. בעתיד היא תספק מענה לאיומים בעולם הגנת השמים בצורת יירוט כלי-טיס מאוישים מרחוק ממדינות אויב, נוסף על יכולתה מול טילים.

בשנים האחרונות גיבש מערך ההגנה האווירית תפיסת הפעלה אינטגרטיבית לפיה לכל מערכת יתרון מבצעי ויכולת לפעול באופן אינדיבידואלי, אבל הן גם יודעות לעבוד כשלם במרחב תיאום מסוים. בתפיסה זו "קלע דוד" נכנסת כשחקן מרכזי. "אם בעבר מערכת 'חץ' נתנה מענה למטרות הארוכות, 'כיפת ברזל' למטרות הקצרות והטווח המשותף היה מצומצם, הכניסה של 'קלע דוד' ביניהם משנה הכל", הסביר סא"ל רגב. "אנחנו רוצים ש'קלע דוד' תתמודד עם המטרות המאתגרות והמדויקות ביותר ותדע לפעול יחד עם מערכות הנשק האחרות". 

 
"'קלע דוד' תתמודד עם מטרות מאתגרות ומדויקות ותדע לפעול יחד עם מערכות הנשק האחרות" | צילום: משרד הביטחון

ממשיכים להתפתח ולהתאמן
ב-2 באפריל יוכרזו הגדוד ומערכת הנשק כמבצעיים. מי שיגיע לבקר בו לפני כן יוכל לעקוב אחר הזמן הנותר, שכן בכניסה ממוקם מסך הסופר את הימים לאחור ומעיד על התרגשות המשרתים. "התחושות בגדוד טובות. יש לנו ביטחון במערכת הנשק ובאנשים המפעילים אותה, והשילוב של שניהם ביחד הוא מנצח", שיתף רס"ן רפי דהן, מפקד גף המבצעים בגדוד. "ההכרזה על המבצעיות היא תחילת הדרך ולא סופה", הזכיר סא"ל רגב. "גם לאחר מכן נמשיך להתפתח, ללמוד ולהתאמן".


סופרים את הימים לאחור. "יש לנו ביטחון במערכת הנשק ובאנשים המפעילים אותה" | צילום: מור צידון