יומן ארועים

Bookmark and Share
טור אישי: דרושה אישה פורסם בתאריך 08.03.2017
תגיות: שילוב נשים , נשים בחיל
דרושה אישה, עדיף שגם יהיה לה סיפור טוב. אם אפשר שהיא תהיה קרבית או בכירה, כזו שעשתה קריירה, עדיף עם אג'נדה של שוויון וגם עם כמה שורות בקורות החיים בתפקידים "גבריים". שגם תהיה יפה, נשית כזו, שתבין בפוליטיקה וממשל, אבל גם שתדע לבשל ואולי תיתן איזה טיפ באופנה. דרושה אישה לכתוב טור אישי ליום האישה. דרושה
סא"ל יעל בר

ההיסטוריה מלמדת שיום האישה הבינלאומי נחגג לראשונה ב-28 בפברואר 1909, זה כמובן היה קשור באפליית נשים בעבודה, ומכאן לקח לאו״ם כמעט 70 שנה לקבוע יום בינלאומי. לנשים. לא בטוחה אם בדקתם, אבל יש כמעט 140 ימים בינלאומיים - יום השוקולד, יום החתול ויום הכבאים. דרך אגב יש גם יום הגבר הבינלאומי ב-19 בנובמבר, ידעתם?

לקראת יום האישה מתמלאים כלי התקשורת וחלונות הראווה בסיפורים מרגשים על נשים אמיצות ואימהות-על שהצליחו להישאר בחיים ובתפקיד על אף היותן נשים. אינפוגרפיקות מושקעות מראות את פערי השכר, גברים בחליפות שגוהצו בקפידה מחייכים ומדברים בהערכה על נשותיהן וממהרים לקנות להן בדרך הביתה פרחים או פומפייה. או שזה בעצם ליום המשפחה או ליום האהבה.


גם קצינה וגם אמא | תמונת ארכיון

אני משרתת בצה"ל 25 שנים. השכר בצה"ל שווה בין גבר לאישה ויש מקצועות ותפקידים הנכנסים תחת הקטגוריה "דין אישה כדין גבר". במקצועות אלה חותמת הבחורה על סעיף 16 א' ג' לחוק שירות הביטחון נוסח משולב משנת 1986, שכך נכתב בו: "החתומה מטה הינה משרתת על פי התנדבותה, באחד המקצועות שקבע שר הביטחון באישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כדין יוצא צבא גבר. כן ידוע לי כי אם שר הביטחון יקבע כי אישה אשר תתנדב לשרת במקצוע המצוין לעיל, דינה לעניין חוק שירות ביטחון כדין יוצא צבא גבר, תחול עלי הוראת סעיף 16 א' ג' וכו' וכו'", הבנתם.

צה"ל הוא בוודאי לא חלון הראווה של החברה הישראלית בתחום זה או בכל תחום אחר, אבל דווקא הוא מצא את הדרך לתת הזדמנות שווה לחיילות בשירות החובה שלו. כיום, יותר מ-2,000 תפקידים שונים פתוחים בצה"ל ובחיל-האוויר לנשים. ומה על קריירה צבאית? נתחיל בעובדות: בחיל-האוויר משרתות היום שלוש נשים בדרגת אלוף-משנה, אחת בתחום המנהלה, אחת בעולם הרפואה ואחת ראשונה במערך הטכני. עשרות נשים בדרגת סגן-אלוף ועוד קצינות רבות בתפקידי מודיעין, מבצעים, מנהלה, טכני ועוד. כן, יש יותר גברים. הרבה יותר. אבל ברוב המקרים בעיני, זו בחירה. בחירה שלנו הנשים. 


מעל 2,000 תפקידים שונים פתוחים בצה"ל ובחיל-האוויר לנשים | תמונת ארכיון

בסוגיית הביצה והתרנגולת אין הכרעה אבל ברור שיש תרנגולת. האם אנחנו ויתרנו לעצמנו, האם ויתרו לנו ובשל כך ויתרנו? למה לא שואלים בראיון את הגבר אם הוא יסתדר עם התפקיד ועם הילדים, והאם זה לגיטימי לשאול את השאלה הזו אישה? אולי זה מתחשב? ואולי הכל טמון בכך שזה לא משנה אם הוא גבר או היא אישה, זה משנה מי הוא ומי היא.

הייתי שמחה שיבקשו ממני לכתוב טור אישי בסתם יום, לאו דווקא ביום האישה. אני יכולה לכתוב גם על נושאים אחרים ויש לי גם מתכון משגע. אז די עם ההודעות והוורדים יום אחד בשנה, תנו לנו יום האישה כל יום, וקחו בתמורה יום הגבר, כל יום גם כן.


סא"ל יעל בר. די כבר עם יום האישה