יומן ארועים

Bookmark and Share
"מחויבות החיל לכוחות היבשה היא טוטאלית" פורסם בתאריך 28.02.2017
תגיות: היחידה לשיתוף פעולה , מפקד חיל-האוויר , שיתוף פעולה
תהליך יצירת שיתוף הפעולה האידיאלי בין כוחות היבשה לכוחות האוויר נמצא בעיצומו. על מנת לחזק את הקשר בין השניים, נפגשו בשבוע שעבר מפקד חיל-האוויר, אנשי היחשת"פ ומפקדי החטיבות השונות לשיח פתוח על האתגרים, על היתרונות ועל העוצמה המשותפת
יעל פוקס

"מהן הציפיות שלכם מחיל-האוויר?", שאל מפקד החיל, אלוף אמיר אשל, את המח"טים (מפקדי החטיבות) ביום האוויר החד-שנתי של היחשת"פ (היחידה לשיתוף פעולה) שנערך לאחרונה. המח"טים הסתכלו זה על זה וחיפשו תשובה. במסגרת היום הם שוחחו על מגוון נושאים מהותיים לעבודה המשותפת, על האתגרים שבשיתוף הפעולה ועל האחריות הרבה המוטלת על כתפיהם של אלה ואלה גם יחד. 

"אי אפשר ללמד את אנשי זרוע היבשה את עולם האוויר בפשטות. אנשי חיל-האוויר לומדים אותו במשך שנים עד שהם מוכשרים", הציג רס"ן אייל סבג, רמ"ד הפעלה ביחשת"פ ולוחם בחטיבת כפיר בעברו, את חשיבותה של היחידה בכלל ואת קיום יום זה בפרט. "כשלא רואים את התמונה המלאה נוצרים קצרים בציפיות הכוללים בתוכם הסתייגויות וסטיגמות. במיוחד בשביל זה אנחנו כאן, כדי ללמד וכדי להנגיש את הידע". 


משוחחים על האתגרים ועל האחריות. "אנחנו כאן כדי ללמד וכדי להנגיש את הידע" | צילום: קיריל גייבורונסקי

אחריות משותפת
כיום זה ברור יותר מתמיד: חיל-האוויר לוקח חלק משמעותי בקרב המתמרן ופעמים רבות גם נכנס לשטח האש לפני זרוע היבשה כדי לאפשר לכוחות הקרקעיים להיכנס בבטחה. "מערך הקרב של חיל-האוויר הוא הגורם המרכזי להשתתפות עם היבשה", אמר אלוף אשל. "כשאתם תכנסו לשטח האש תדעו שחיל-האוויר היה שם קודם לכן על מנת שתוכלו לפעול בצורה הבטוחה ביותר".

אך לא תמיד עובדה זו הייתה מובנת מאליה. מרבית המח"טים שישבו באולם העידו כי הם גדלו במציאות שבה חיל-האוויר היה "החיל הזר הידידותי ביותר". "עלינו ליצור שיח, זה חלק משיתוף הפעולה", הוסיף מפקד החיל. "צבא מקצועי בודק, מתחקר ומביא פתרונות".

"בלבנון השנייה שאלו אותנו 'למה לא תוקפים?'. הכוחות בשטח היו 30 מטר מהמטרה ולא הסכמנו להפיל פצצה כי פחדנו לפגוע בכוחות", נזכר אלוף אשל. "יש פה אחריות משותפת. אם לא נדע לעבוד ביחד - לא נצליח להגיע לגבהים שאנחנו יכולים להגיע אליהם".


"יש פה אחריות משותפת. אם לא נדע לעבוד יחד - לא נצליח להגיע לגבהים שאנו יכולים להגיע אליהם" | תמונת ארכיון

למרות הקשיים - עולים גבוה
משימת ההשתתפות הינה אחת ממשימות העל של חיל-האוויר, ושנת 2016 הייתה שנת השיא בכמות האימונים המשותפים בין החיל לבין זרוע היבשה. "שיתוף הפעולה מביא עימו יכולות חדשות ומשמעותיות", הדגיש אלוף אשל. "אתם צריכים להבין שחיל-האוויר רואה ספקטרום רחב של משימות ובגלל זה הוא משקיע המון בשת"פ". 

כיום, בלתי אפשרי להטיס כלי-טיס לפעילות מבצעית ללא חיבור משימתי. דבר זה דורש עבודה צמודה בין הכוחות מרגע שעולה הצורך ועד לרגע התקיפה. "אתם צריכים לתת לחיל-האוויר תמונת מצב מהשטח, אלו דברים שלא נצליח לגלות לבד", הציג אל"ם אורן, מפקד היחשת"פ. "אני מתחייב שכל מח"ט היושב כאן יקבל את מה שהוא צריך ויותר מזה". 

הדרך להצלחה במשימת ההשתתפות נשענת על פעילויות ועל הדרכות שונות הנעשות על ידי היחשת"פ. "אנו מקרבים בין העולמות בעזרת אימונים, השתתפות בתרגילים ובמבצעים שונים", שיתף רס"ן סבג. "אנחנו רוצים שהלוחם בשטח ירגיש שאנשי חיל-האוויר נלחמים לידו. למרות הקשיים, אנחנו רואים בשיתוף הפעולה ערך עליון".


שנת 2016: שנת השיא באימוני השת"פ. "רואים בשיתוף הפעולה ערך עליון" | צילום: יעל פוקס

הכוח האמיתי של צה"ל
"לחיל-האוויר יש משימות רבות והתמיכה בכם היא חלק משמעותי מהן", אמר אלוף אשל. "בלי אנשים טובים לא נגיע לשום מקום, אנחנו צריכים ליצור ביחד. החיבור הזה הכי חשוב שיש והוא מביא לצה"ל את הכוח האמיתי שלו". 

"אנחנו במצב הרבה יותר טוב ממה שהיה בעבר, אבל תמיד יש לאן להתקדם. עבודת היחשת"פ מאפשרת את הבסיס לפעולה במלחמה זה לצד זה", סיכם מפקד חיל-האוויר. "אני רוצה שנגיע הכי גבוה ביחד. המסע הזה הוא משותף והמחויבות של חיל-האוויר היא טוטאלית".