יומן ארועים

Bookmark and Share
סדרת ניסויים מוצלחת למערכת "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 22.02.2017
תגיות: ניסויים , כיפת ברזל
משרד הביטחון קיים בימים האחרונים סדרת ניסויים במערכת "כיפת ברזל", כחלק מתכנית שתאפשר את התפתחות מערך ההגנה האווירית. לראשונה נעשה שימוש במיירט "טמיר" המכיל רכיבים מייצור משותף, אמריקני-ישראלי. מהגנ"א: "המציאות מחייבת אותנו לשמור על דריכות ומוכנות בכל עת ובכל תרחיש"
מערכת אתר חיל-האוויר

משרד הביטחון קיים בימים האחרונים סדרת ניסויים מתוכננת מראש, כחלק מתכנית הפיתוח של מערכת "כיפת ברזל". את הניסוי הובילה מנהלת "חומה" במפא''ת שבמשרד הביטחון, האחראית על פיתוח מערך ההגנה הרב שכבתית של מדינת ישראל, בשיתוף עם הקבלן הראשי של הפרויקט - חברת רפאל ועם חיל-האוויר. במשרד הביטחון מציינים כי הניסויים הושלמו בהצלחה.

במהלך הניסוי נעשה לראשונה שימוש במיירט "טמיר" המכיל רכיבים מייצור משותף, אמריקני-ישראלי, זאת כחלק מהסכם בין ישראל וארצות הברית שנחתם בשנת 2014. במסגרתו התחייבה ישראל להעביר חלקים מהייצור של מיירטי "כיפת ברזל" לארה''ב, שמשתתפת במימון ההצטיידות במערכת. 


הניסוי התבצע כחלק מתכנית הפיתוח של מערכת "כיפת ברזל" | צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון

מהירים, חדים ונחושים
מערכת "כיפת ברזל", שנקלטה בחיל-האוויר בשנת 2011, הינה מערכת ליירוט טילים בטווח קצר. במהלך מבצע "צוק איתן" אנשי גדוד "כיפת ברזל" יירטו מעל 700 שיגורים מרצועת עזה לעבר מדינת ישראל, והגנו על עורף ישראל במעל 90 אחוזי הצלחה - מספר חסר תקדים. על פעילותם במהלך המבצע האינטנסיבית קיבלו אנשי הגדוד אות הערכה מהרמטכ"ל דאז, רא"ל בני גנץ.

אנשי מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) נשארים דרוכים ומוכנים לכל משימה גם בשגרה, ועומדים על המשמר למקרה של כל התחממות בזירות השונות. למערך ההגנ"א תפקיד מכריע ביצירת הרתעה והבאת ביטחון בזמן אמת. "המציאות המאתגרת בה מתפתחים האיומים, נוספות זירות פעולה והמערכות ממשיכות ומתפתחות מחייבת אותנו לשמור על דריכות מבצעית ומוכנות לפעולה בכל עת ובכל תרחיש", אמר מפקד מערך ההגנ"א, תא"ל צביקה חיימוביץ', בטקס המעבר לתכנית "נערכים לעתיד". "מערך ההגנה האווירית ימשיך להיות מהיר בתגובתו, חד בפעולתו, נחוש בביצועו ומצוין במבחן התוצאה".  

 
צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון