יומן ארועים

Bookmark and Share
אחרי 20 שנה: זוכרים את תאונת המסוקים פורסם בתאריך 16.02.2017
תגיות: אסון המסוקים , טקסים
20 שנים חלפו מאז תאונת המסוקים בה נהרגו 73 חיילי צה"ל, בהתנגשות אווירית בין שני מסוקי "יסעור". אמש נערך בקיבוץ דפנה טקס האזכרה הממלכתי. "הניחו לנו צו להתלכד מעל לכל מחלוקת"
איתם אלמדון

"בניכם התאחדו סביב משימת ההגנה ובמותם הניחו לנו צו להתלכד מעל לכל מחלוקת. רק אם נפעל ביחד למען המאחד ולא המבדל נוכל לממש את ייחודו של צה"ל, ולהכריע ולנצח במלחמה אם נידרש לכך", אמר אמש הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, בטקס הממלכתי לציון 20 שנים לתאונת המסוקים שגבתה את חייהם של 73 חיילי צה"ל. בטקס, אשר נערך בבית הספר "הר וגיא" הסמוך לקיבוץ דפנה, נכחו גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, מפקד חיל-האוויר אלוף אמיר אשל, מפקדי צה"ל ובני המשפחות השכולות. 

"משפחת עם ישראל"
תאונת המסוקים אירעה ב-4 בפברואר 1997. שני מסוקי "יסעור" (CH-53), שהמריאו יחדיו מבסיס מחניים אל עבר מוצבי צה"ל בשטח דרום לבנון, נשאו שמונה אנשי צוות-אוויר ו-65 לוחמים וקצינים. בשעה שבע בערב לערך, כאשר התקרבו המסוקים לגבול לבנון, הם התנגשו. כל 73 החיילים שהיו על המסוקים נהרגו באסון האווירי הכבד ביותר בתולדות צה"ל. 

לדברי נשיא המדינה, "משפחת 'אסון המסוקים' היא משפחת עם ישראל. יהודים, דרוזים ובדואים, חילוניים ודתיים, בני כל העדות, עירוניים, קיבוצניקים ומושבניקים, מהמרכז ומהפריפריה. בנים שהם חתך רוחב של החברה הישראלית, חתך שורף, כואב ואוהב. הם חיו יחד, לחמו יחד ונפלו יחד. אסור לנו להקצין את השיח, לסמן אויבים מדומים ולרדוף אחריהם כי גם היום אנו עוד נאבקים על חיינו, שלומנו וביטחוננו". 


"רק אם נפעל ביחד נוכל לממש את ייחודו של צה"ל ולנצח במלחמה אם נידרש לכך" | צילום: אתר צה"ל

הלפיד ממשיך לבעור
במהלך הטקס הוקראו דברים שהעביר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אני יודע שקשה לנחם משפחות שאיבדו את היקר להן, אבל דבר אחד אפשר לומר - לפיד השליחות שבנינו אחזו בידם ממשיך לבעור, ולוחמי צה"ל ממשיכים להבטיח את ביטחוננו בצפון הארץ ובכל מקום אחר חרף הזעזועים הפוקדים את אזורנו".

"היום, אנחנו שבים לאותו יום שבו איבדנו את אותם צעירים מופלאים, שבכל אחד מהם היה טמון פוטנציאל אינסופי של כישרון ותקוות שלא מומשו", הוסיף שר הביטחון. "אנחנו שבים לכאן כדי לחבק אתכם, לתמוך בכם בדרך הקשה שאתם צועדים בה, שנה אחר שנה, כך כבר 20 שנים". 


"לוחמי צה"ל ממשיכים להבטיח את ביטחוננו בכל מקום, חרף הזעזועים הפוקדים את אזורנו" | תמונת ארכיון

20 שנים, 73 חללים
מוקדם יותר נערך יום עיון בהשתתפות המשפחות ותלמידי בית הספר לזכר הנופלים. בני המשפחות והתלמידים סיירו באזור ופקדו את האנדרטה שהוקמה באתר נפילת המסוקים בשאר יישוב.

רותי שרייבמן, אמו של סרן ניר שרייבמן ז"ל שהיה קצין תותחנים, נשאה דברים בשם ההורים השכולים. "אסון המסוקים, שתי מילים המכילות תמונות, רגשות וסיפור של 73 משפחות. 20 שנה. שוב שתי מילים שבשבילנו המשפחות הן קשות לא פחות. לפני 20 שנה למדתי על אפסותם של החיים, אך גם על כוחם. למדתי שגורל חיינו דומה לאותו עץ תאנה באתר הנפילה. בחורף, מי היה מאמין שהענפים החשופים והשרופים יהפכו שוב לירוקים ויפרחו? למדתי ב-20 השנים הללו שאין שלם ללא שבר כי מהסדקים יוצא האור, ונקודות האור הן אלה המעניקות לנו, המשפחות, את הכוח להמשיך".


"נקודת האור הן אלה המעניקות לנו, המשפחות, את הכוח להמשיך" | תמונת ארכיון