יומן ארועים

Bookmark and Share
שינויים בהכשרת טייסי המסוקים בחיל-האוויר פורסם בתאריך 08.02.2017
תגיות: מערך המסוקים , בית-הספר לטיסה
שיעור במסוקאות: החלוקה למסוקי סער ולמסוקי קרב תתבצע בסיום קורס הטיס, כאשר כלל חניכי המגמה בשלב המתקדם יטוסו על מסוק ה"ינשוף" עד לקליטתו של מסוק ההדרכה הבא ככל הנראה בשנת 2020
טל גלעדי

עם פתיחת השנה החדשה, אוחדו מסלולי ההכשרה של טייסי מסוקי סער (מסע"ר) וטייסי מסוקי קרב (מסק"ר) בבית הספר לטיסה (ביס"ט) ונקבע כי צוערי מגמת מסוקים יחולקו לפלטפורמות מסע"ר או מסק"ר רק עם סיום הקורס ולא בתחילת השלב המתקדם כפי שהיה קודם לכן. עד כה טסו חניכי מסע"ר על מסוק "ינשוף" (בלק-הוק) בעוד הכשרתם של חניכי מסק"ר התבצעה במסוקי "סייפן" (בל-206). 

קפיצת מדרגה
"הוחלט לאחד את צוערי מגמת מסוקים בשלב המתקדם להכשרה על מסוק ה'ינשוף' מתוך מחשבה שכך בוגרי המגמה יסיימו ברמה גבוהה יותר. בנוסף, אנחנו, כבית הספר לטיסה נדע לנבא באופן מדויק מהו אפיק ההשתלבות המתאים עבורם על פי יכולותיהם, ביצועיהם, אופיים והעדפתם", אמר סא"ל מתן, מפקד מגמת מסוקים בבית הספר לטיסה. "קפיצת המדרגה ממסוקי 'סייפן' למסוקי 'פתן' (אפאצ'י) ו'שרף' (אפאצ'י לונגבאו) הייתה גבוהה והקשתה להעריך את רמת החניכים המסיימים בטייסת מסוקי קרב. נוצר מצב בו חניכים טסים על פלטפורמה מיושנת ועוברים למסוק מורכב מאוד בעל מערכות מבצעיות, מערכת קרקעית ואווירית להכנת מתארי גיחות וביצוען, מערכת לראיית לילה וזוג מנועים". 


"קפיצת המדרגה ממסוקי 'סייפן' הייתה גבוהה והקשתה להעריך את רמת החניכים המסיימים בטייסת מסק"ר" | צילום: יחזקאל שמואלי

בשלב מתקדם במגמת מסוקים לומדים החניכים את יסודות הטיסה במסוק, וכעת מקיימים תכנית עבודה שתשלב עבורם את שני העולמות. "השלב הראשוני בקורס בודק מי יכול להיות טייס מסוקים, ואילו בשלב המתקדם אנחנו מלמדים את הצוערים איך להיות טייסי מסוקים", הסביר סא"ל מתן. "כשהחניכים יסיימו את הקורס ויגיעו לטייסות המסק"ר המבצעיות הם יהיו בעלי יסודות טובים יותר, בין היתר משום שלמסוק ה'ינשוף' ולמסוקי ה'אפאצ'י' מאפיינים דומים. כאן ישנו שילוב תכנים ובטייסות ילמדו את שפת המסק"ר". 


ה"ינשוף" יתן יסודות טובים יותר לטייסי מסוקי קרב. "ל'ינשוף' ול'אפאצ'י' מאפיינים דומים" | תמונת ארכיון

בקרוב: מסוק הדרכה חדש
מדריכי הטיסה במגמה הינם טייסי מסע"ר ומסק"ר בסדיר ובמילואים, כאשר האחרונים עברו הסבה ייעודית למסוק ה"ינשוף". בדרך זו פוגשים החניכים מדריכים משני המערכים ונחשפים לשני העולמות. "טייסת מתקדם מסק"ר תיפתח מחדש בעוד כשלוש שנים עם הגעת מסוק ההדרכה החדש, ומדריכי המגמה דואגים לשימור מורשתה", הוסיף סא"ל מתן. 

הצפי להגעת המסוק החדש הוא שנת 2020 ויחד עימו יוקם מאמן ייעודי ותפותח תפיסת ההדרכה עבור טייסי המסוקים, כפי שנעשה בעת קליטת מטוסי ה"לביא" (M-346)בשנת 2014 להדרכת טייסי ונווטי קרב. 


טייסת מתקדם מסק"ר תיפתח מחדש בעוד כשלוש שנים עם הגעת מסוק ההדרכה החדש | תמונת ארכיון