יומן ארועים

Bookmark and Share
יכולות מבצעיות חדשות ל"חץ" 3 פורסם בתאריך 18.01.2017
תגיות: מערך ההגנה האווירית , "חץ" 3
היום נערך טקס מסירת יכולות ראשוניות לשימוש במערכת "חץ" 3 (רשף) לחיל-האוויר. המערכת תקנה למערך ההגנה האווירית של החיל יכולות חדשות ותשפר את המכונות ואת המענה לאיומים ארוכי טווח. "נפעיל את המערכת בתבונה ובמקצועיות ובעת פקודה נגן על מדינת ישראל"
הדס לבב

"'חץ' 3 הוא הדור הבא", הכריז סא"ל תמיר, מפקד יחידת "חרב מגן" המפעילה את מערכת היירוט "חץ". "הוא טיל המיירט גבוה יותר, מגיע לטווחים רחוקים יותר ומאפשר לנו להתמודד עם איומים בצורה טובה הרבה יותר". 

היום קיבלה היחידה לידיה יכולות ראשוניות לשימוש במערכת ההגנה האווירית "חץ" 3. "אנו קולטים יכולת מבצעית חשובה ומשמעותית", קבע מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל צביקה חיימוביץ'. "מערכת 'חץ' 3 מביאה אותנו לפעול במימד חדש ולשפר את המענה האפקטיבי מול איומים ארוכי טווח ומול מטרות איכות. אני משוכנע שנדע להפעיל בתבונה ובמקצועיות את המערכות ואת היכולות החדשות ובעת פקודה נגן על מדינת ישראל".


"מערכת 'חץ' 3 מביאה אותנו לפעול במימד חדש ולשפר את המענה האפקטיבי מול איומים ארוכי טווח" | צילום: עדי עבו

מוכנים, דרוכים ומקצועיים
קליטת המשגר והמיירטים ביחידה לוותה בצוותי תכנון ייעודיים, וההכנות הנדרשות נערכו כדי להפיק את המיטב מיכולות המיירט. "הקליטה היום מתאפשרת בזכות שיתוף הפעולה המצוין שיש בין גורמי הפעלת הכוח - מערך ההגנה האווירית ויחידת 'חרב מגן', ובין גורמי בניין הכוח - מנהלת מגן ומנהלת חומה", ציין סא"ל תמיר.

"השינוי הגדול שהיחידה עברה לקראת קבלת מיירטי 'חץ' 3 הוא דרך הסבת פלגת השיגור", הוא גילה. "גם בפלגת השו"ב (שליטה ובקרה) למדו כיצד למצות את יכולות המיירט ובאיזה גובה ליירט את המטרה". בנוסף, בהכשרות הלוחמים והקצינים ביחידת "חרב מגן" הנערכות בביסל"א (בית הספר להגנה אווירית) הוטמע הידע על תפעול המערכת בתצורתה החדשה.

"'חץ 3' הוא יכולת טכנולוגית נפלאה המשפרת את המוכנות שלנו לאיומים רחוקים בצורה משמעותית מאוד, אך הוא הוא לא לבד", הזכיר רס"ן לירן, ראש מדור חומ"ה. "בסופו של דבר לוחמי ה'חץ' הם אלה שיפעילו אותו ויצטרכו לדעת איך להשתמש בו בצורה נכונה. הצד המשלים של האמל"ח (אמצעי הלחימה) הוא האנשים, ואנחנו דואגים לכך שהאנשים שלנו יהיו מוכנים, דרוכים, ומקצועיים".


המפתח לניצחון: טכנולוגיה ואנשים. "אנחנו דואגים לכך שהאנשים שלנו יהיו מוכנים, דרוכים, ומקצועיים" | צילום: עדי עבו

מענה טוב לאיום המתפתח
ללוחמי יחידת "חרב מגן" אין רגע דל. עד שיתרגלו למערכת ה"חץ" בתצורתה העדכנית יצטרכו ללמוד בלוק תוכנה חדש שעתיד להיקלט במערכת בקיץ הקרוב. "בלוק התוכנה הבא לוקח את היכולות של ה'חץ' ומביא אותן לקצה", שיתף רס"ן לירן.

"היתרון המרכזי בריבוי ההסבות הוא שגם במצב לחימה נצטרך להתאים את עצמנו בזמן אמת למתרחש", התייחס סא"ל תמיר לריבוי המשימות. "הלמידה המתמדת מאפיינת את זמן הלחימה. הסובבים אותנו מייצרים נשק מדויק ואיכותי ממה שהיו מייצרים עד עכשיו. אנחנו נדרשים לתת את המענה ההולם בצד ההגנתי ולהגביר את מרוץ הלמידה והתפתחות. תפעול הבלוק המבצעי הנוכחי תוך כדי למידה של הבלוק הבא כבר הפך להיות חלק מהיום-יום שלנו".

מפקד מערך ההגנה האווירית הוסיף: "מערכת 'חץ' 3 מצטרפת ליכולות ולתפיסת ההגנה האינטגרטיבית שהופכת להיות משמעותית יותר בתפיסת הביטחון". עם זאת, הוא הדגיש כי "לא תהיה הגנה הרמטית מפני איום תלול המסלול, אך היום הוספנו עוד מרכיב שישפר את האפקטיביות המבצעית של המערך".


בקרוב יקלוט המערך בלוק חדש שישפר את יכולותיו. "המערכת מצטרפת לתפיסת ההגנה האינטגרטיבית שהופכת להיות משמעותית יותר ויותר" | תמונת ארכיון