יומן ארועים

Bookmark and Share
ה"שחף" יוצא משירות מבצעי פורסם בתאריך 09.01.2017
תגיות: "שחף" , חיל הים , טייסת "ענקי המדבר"
לאחר 40 שנות פעילות מטוס הסיור הימי של חיל-האוויר יוצא משירות מבצעי. על מטוס פורץ דרך שסיפק יכולת הגנה מיטבית על גבולותיה הימיים של מדינת ישראל, על שיתוף פעולה בין אוויר לים ועל העתיד לבוא
כרמל שטרן וזהר בונה

אחרי 41 שנים, 33,000 שעות טיסה ומאות פעילויות מבצעיות, יוצא משירות מבצעי מטוס ה"שחף" (סי-סקאן), אשר שימש כמטוס הסיור הימי של חיל-האוויר. "מדובר בעשייה שתרמה לביטחון מדינת ישראל בביטחון השוטף, במבצעים, בלחימה, בשגרה ובחירום", אמר תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים ממנו ממריא מטוס ה"שחף" בערב המורשת לציון 40 שנות פעילות.

"במהלך תקופת שירותם הופעלו המטוסים על בסיס יומי בשיתוף פעולה מלא בין חיל-האוויר וזרוע הים. הם מנעו פיגועים מהים, השתתפו במשימות מיוחדות וחשפו הברחות אמל"ח (אמצעי לחימה) מגורמי טרור", אמר סא"ל איתי, מפקד טייסת "ענקי המדבר". "בצד המערבי יש לנו גבול מאד גדול, ובדיוק כמו בשאר הגבולות גם בו יש צורך למפות, לתת התראה על גורמים מסכנים ולהפגין נוכחות".


מפקד בסיס נבטים: "מדובר בעשייה שתורמת לביטחון מדינת ישראל" | צילום: זהר בונה

ספינה בודדת בים סוער
מבט מהיר על ה"שחף" מגלה מטוס קטן, עמוס מערכות מכ"ם (מגלה כיוון-מרחק), צילום וניווט. הוא מסוגל לטוס במהירות, בכל מזג אוויר ולאורך זמן רב, ובתוך הקוקפיט שלו יושב צוות הכולל את אנשי חיל-האוויר ואנשי זרוע הים, המתפעלים יחד משימה החוזרת על עצמה באופן יום-יומי, 365 ימים בשנה. 

"בפעם הראשונה שפגשתי את ה'שחף' הייתי חניך בקורס. אמרו לי 'זה הכיסא שלך. שב כאן ותחזיק חזק'", סיפר אל"ם זיו רום, מפקד שייטת הסטי"לים (ספינות טילים). "פגישה נוספת עם ה'שחף' הייתה כשהייתי מפקד אח"י אילת, יצאנו למשימה שבה חיפשנו אניית אמל"ח. אנחנו יוצאים לים גבוה, ומתפללים שה'שחף' ימצא את המטרה. מספר שעות לאחר שהמראנו נמצאה המטרה. בלי ה'שחף' בים הגדול, כנראה שלא היינו מוצאים אותה".

"כשמגיעה התראה על הברחת אמל"ח אנחנו מזנקים מיד, והמשימה נראית כמו למצוא מחט בערימת שחט", שיתף סא"ל איתי. "עלינו לחפש בכל המרחב הימי, לגלות את כל כלי השיט, להתאים כל ספינה למידע המודיעיני שקיבלנו ולבצע זיהוי סופי של המטרות. אחרי פעולה כזאת, כשאני נתקל בתמונה של האמל"ח שנתפס ורואה את הרקטות שהיו על הסיפון, אני מבין שזו תרומה אמיתית לביטחון המדינה. אני יודע שאם אנחנו לא היינו תופסים את הספינה בזמן, אז הרקטות הללו היו משוגרות על מדינת ישראל".


מטוס קטן ומהיר. לאורך שירותו ביצע ה"שחף" 33,000 שעות טיסה ומאות פעילויות מבצעיות | צילום: עמית אגרונוב

"מצאנו!"
בשעת לילה מאוחרת בחודש מרץ בשנת 1975 חדרו שמונה מחבלים לחופי הארץ באמצעות שתי סירות גומי שעליהן אמל"ח. המחבלים אספו בני ערובה, פרצו למלון "סבוי" ונעלו אותם בחדר ממולכד בקומה העליונה. בשעה חמש ורבע לפנות בוקר פרצו כוחות סיירת מטכ"ל למלון, בתגובה הפעילו המחבלים את חומר הנפץ ושמונה אזרחים נהרגו. בעקבות אירוע זה הוחלט להקים מערך סיור אווירי-ימי אשר ייתן תמונה מודיעינית ימית רחבה יותר. 

מטוסי ה"שחף" לקחו חלק באינספור מבצעים, שרובם עדיין חסויים. בין היתר הם השתתפו בגילוי האנייה "האנודה" (1982), עצירת הגוררת "נדיג'ה" (1987), תפיסת האנייה "אברהים" (1990), לכידת האנייה "אבו חסן" (2003), לכידת האנייה "פרנקופ" (2009) ותפיסת משט ה"מרמרה" (2010).

אחד המבצעים המרכזיים בו השתתף ה"שחף" היה ההשתלטות על האנייה "קארין A" במסגרת מבצע "תיבת נח". על פי מידע מודיעיני, האנייה ששטה בים האדום נשאה מצבורי נשק גדולים בדרכה לרצועת עזה. "התמזל מזלי ובאחת הטיסות במטוס ה'שחף' זיהיתי בתמונת המכ"ם משהו שמאד דומה למטרה", תיאר אל"ם (מיל') אילן, לשעבר נווט בטייסת. "אנחנו מתכננים יעף נמוך במרחק ביטחון מהמטרה על מנת לנסות לזהותה בעין ואכן על פי צופי הים שצועקים בהתרגשות אנחנו מזהים את המטרה בוודאות, מצאנו אותה".


במהלך שנותיו לקח ה"שחף" חלק באינספור מבצעים, כאשר המפורסם בהם הוא ההשתלטות על האנייה "קארין A" | צילום: מור צידון

מרחיק ראות
לאחר שנים רבות בהן היה ה"שחף" כלי-הטיס היחיד שביצע משימת סיור ימי, במהלך השנים האחרונות הוחלט להסב כלי-טיס מאוישים מרחוק (כטמ"ם) מסוג "שובל" (הרון 1) לפעול בתחום זה גם כן. בתהליך שארך מעל לשנתיים הותאמו מערכות ימיות רבות לכטמ"ם, ובשנת 2011 הוכרזה המערכת כמבצעית ומאז החלה לקלוט משימות ממערך ה"שחף". בנוסף אליהם, טייסת "מגני המערב" המפעילה את מסוק ה"עטלף" (פנתר), מבצעת משימות איתור כלי-שיט ומודיעין ימי.

לאורך השנים טס מטוס ה"שחף" בסערה ובחום, בשגרה ובחירום, כדי לייצר הגנה אופטימלית על שטחה של מדינת ישראל. ה"שחף" שימש כעיניים של זרוע הים, אשר לא נחות לרגע ויוצרות שילוביות ושיתוף פעולה חזק ואיתן כבר מעל ל-40 שנה. כאמרת הפתגם מתוך הספר "ג'ונתן ליווינגסטון השחף" מאת ריצ'ארד באך: "השחף המגביה עוף הוא זה המרחיק ראות".


שימש כעיניים של זרוע הים למעלה מ-40 שנה. כיום מבצעים את משימתו מסוק ה"עטלף" וכטמ"ם "שובל" | צילום: מור צידון