יומן ארועים

Bookmark and Share
בוגרי קורס 173 קיבלו את כנפי הטיס פורסם בתאריך 29.12.2016
תגיות: קורס-טיס , בית-הספר לטיסה
הכנפיים שלהם: שלוש שנות קורס הגיעו לסיומן היום עבור בוגרי קורס-טיס מספר 173, שקיבלו את כנפי הטיס במעמד ראש הממשלה, הרמטכ"ל ומפקד חיל-האוויר. במסדר זה השתתף לראשונה מטוס ה"אדיר" וטס בפעם האחרונה מטוס ה"שחף"
טל גלעדי

ראש ממשלת ישראל, הרמטכ"ל ומפקד חיל-האוויר בירכו אותם. מטס של מיטב כלי-הטיס המפעיל חיל-האוויר חג מעליהם, תרגילי אווירובטיקה מורכבים בוצעו על-ידי מדריכי בית-הספר לטיסה, קהל הומה הריע להם מן הספסלים ופרחי-טיס מכל שלבי הקורס התייצבו בתפקיד הדגלנים. 


לאחר שלוש שנים של עבודה קשה, קיבלו היום בוגרי קורס 173 את הכנפיים הנכספות | צילום: מור צידון

כולם הגיעו לחלוק כבוד לבוגרי קורס-טיס 173 שסיימו היום שלוש שנות קורס מפרכות וציינו בקבלת כנפי-הטיס הנכספות את תחילת דרכם כלוחמים אוויריים. "הרגע הזה שאתם מסיימים כאן את הקורס מקפל מאמצים גדולים. הוכחתם יכולות ערכיות וטכנולוגיות, ורוח ציונות גדולה דוחפת אתכם קדימה. אני גאה בכם, כל אזרחי ישראל גאים בכם", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אתם מחוברים לקרקע המציאות, וכשהמטוס ניתק מהקרקע אתם מרוכזים במשימתכם להבטיח ביטחונם של 8 מיליון וחצי אזרחי ישראל בשטחנו".


סגן ש', טייסת קרב וראש הממשלה. "אני גאה בכם, כל אזרחי מדינת ישראל גאים בכם" | צילום: מור צידון

"לזרוע האוויר תפקיד מרכזי בשמירת ביטחון ישראל. צה"ל נתפס היום על ידי האויב כצבא חזק ומתוחכם. מטוסי ה'אדיר' יציבו את המדינה בחזית הטכנולוגיה", קבע הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. "בוגרי קורס 173 ובוגרת הקורס, כל אדם מכם שותף מלא לחיזוק ייעודו של צה"ל - להבטיח את קיום מדינת ישראל. זכרו כי על אף שהשמיים הם הגבול, הדרך - דרך ארץ".

"אתם ראויים להצטרף לנבחרת קטנה ואיכותית הממשיכה את דרכם של דורות מגיני הארץ ממרום הרקיע, ממטוסי עץ ובד ועד ה'אדיר'", שיתף מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל. "מכם הבוגרים, מצופה לנהוג באומץ, באוויר ועל הקרקע, נכונות להקריב, ללמוד משגיאות ולדבוק בערכי צה"ל. מי שאמון על עיקר עוצמתה של ישראל ראוי שינהג בשיקול דעת וישמור על דמותנו המוסרית, הבסיס לצדקת דרכנו. זה הוא תפקידכם".

 
"מצופה מכם לנהוג באומץ, באוויר ועל הקרקע, נכונות להקריב, ללמוד משגיאות ולדבוק בערכי צה"ל" | צילום: מור צידון

"חיל המוכיח שהבלתי אפשרי - אפשרי"
מלבד היותו של מסדר כנפיים זה נקודת ציון בחייהם של בוגרי הקורס ומשפחותיהם, לחיל-האוויר כולו הוא מסמן סגירת מעגל בכל הקשור לסד"כ (סדר-כוח) כליו האוויריים. זוג מטוסי ה"אדיר" (F-35I) המתקדמים שנחתו בבסיס נבטים לפני פחות מחודש הפציעו במטס בכורה ואילו עבור מטוס ה"שחף" (סי-סקאן), מטוס הסיור הימי, הסוגר 38 שנות שירות בחיל-האוויר הישראלי, הייתה זאת הטיסה האחרונה טרם הוא יוצא ממבצעיות. 

"ממחר תהיו חלק מחיל המפעיל רשת מתקדמת של טכנולוגיות על, באוויר ועל הקרקע ומונע על ידי רוח אנושית, סוחפת ופורצת גבולות", הוסיף אלוף אשל. "חיל המוכיח בהפעלה יום-יומית, נועזת ויצירתית, בכל רחבי המזרח התיכון, שהבלתי אפשרי - אפשרי".


"החיל מוכיח בהפעלה יום יומית, נועזת ויצירתית, בכל רחבי המזרח התיכון, שהבלתי אפשרי - אפשרי" | צילום: ניר בן יוסף

יובל לביתו של ביה"ס לטיסה
מסדר הכנפיים הנוכחי התקיים בסימן חגיגות היובל להיווסדו של בסיס חצרים, אשר נחנך ככנף לראשונה בשנת 1966 ומפקדו היה אל"ם יוסף (ג'ו) אלון ז"ל. בית-הספר לטיסה היה הראשון להתמקם בכנף הדרומית בעוד בוגרי קורס-טיס מספר 51, שהתחילו את הקורס בבסיס תל-נוף, היו הראשונים לקבל את הכנפיים ברחבת המסדרים האגדית של חצרים. 

חצרים הינו בסיס הראשון שהקימו אנשי החיל. טרם נבנה פעלו אנשי צוות-האוויר וצוותי הקרקע מבסיסים שהיו קיימים בארץ עוד מתקופת המנדט הבריטי. "לבסיס חצרים זכות ראשונים, זהו ה'צבר' הראשון שלנו", ציין מפקד חיל-האוויר בטקס 50 שנה לחצרים. "חזון, תכנון וביצוע של חיל-אוויר צעיר חברו להקמת בסיס לתפארת, בקנה מידה עולמי. בראיה מבצעית וחדשנית, הוקמו תשתיות מתקדמות תוך הותרת פוטנציאל גידול ניכר לעתיד".


בסיס חצרים, הבסיס הראשון אותו הקימו אנשי החיל, חגג השנה יובל להיווסדו | צילום: מור צידון

אתר חיל-האוויר מאחל הצלחה לדור הטייסים החדש.