יומן ארועים

Bookmark and Share
ה"אדיר" המריא לטיסה ראשונה בשמי הארץ פורסם בתאריך 13.12.2016
תגיות: אדיר (F-35I) , טייסת "נשר הזהב" , בסיס נבטים
16 שעות בלבד לאחר שנחתו בבסיס נבטים, המריאו מחדש מטוסי ה"אדיר" לגיחה ראשונה בחיל-האוויר הישראלי. במשך שעה טסו המטוסים בשמי ישראל כשהם מלווים במטוסי "סופה". "בבוקר אנשינו קמו ליום חדש ולעידן חדש"
זהר בונה

קול רעם חזק שלא נשמע כמותו בעבר הרעיד הבוקר את בסיס נבטים: 16 שעות בלבד אחרי נחיתתם במדינת ישראל, המריאו מטוסי ה"אדיר" (F-35I) לגיחה ראשונה כשהם מלווים על-ידי מטוסי "סופה" (F-16I). הפעם, הוטסו המטוסים בידי מפקד וסגן מפקד טייסת "נשר הזהב", סא"ל יותם ורס"ן ד', ולא על-ידי טייסים אמריקאים כפי שהיה אמש.


צילום: רס"ן עופר

הטקס תם, ההכנות התחילו
עם סיום הטקס נלקחו המטוסים החדשים לדת"ק (דיר תת קרקעי) ומאז עבדו עליהם אנשי הגף הטכני כדי להכין אותם לטיסה באופן מלא. בסיוע של טכנאים אמריקאים מחברת "לוקהיד מרטין" וטכנאים מחיל-האוויר האמריקאי, ניגש לראשונה הצוות הטכני הישראלי למטוס החדש. "לאורך הלילה בדקנו את המטוסים ועשינו הכל כדי לוודא את כשירותם", אמר רס"ן רועי, הקצין הטכני של טייסת "נשר הזהב" אשר קלטה את המטוסים. "בבוקר אנשינו קמו ליום חדש ולעידן חדש".


צילום: רס"ן עופר

"תענוג להגיע למטוסים אחרי תקופה ארוכה מאד שהיינו בתוך התהליך והכנו את הבסיס לקבלת המטוס. התנסינו בנהלים שקבענו לפני כן והבנו מה צריך לשנות ומה ניתן לשמר, זה חלק מהמהות של צוות הקמה", שיתף רס"ן רועי. "גם בתקופה הקרובה נמשיך להתנסות בנהלים ולשנות אותם כדי להתאים את המטוס למקום ואת עצמנו למטוס".


צילום: סליה גריון

עומדים ביעד
הטיסה הראשונה שהתבצעה בשמי מדינת ישראל וארכה שעה, היא למעשה משימה שהטיל מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, על הטייסת. "לקלוט את מטוס ה-F-35, מטוס הקרב המתקדם ביותר בעולם ולהטיס אותו יום אחרי שהוא נוחת, זה אירוע גדול מהטייסת, זה אירוע שמשנה את פני המזרח התיכון", אמר סא"ל יותם, מפקד הטייסת. "יש מעט מאד ארגונים בעולם שמסוגלים לעשות את זה, אם בכלל".


צילום: סליה גריון 

בנוסף ללוח הזמנים הצפוף שליווה את אנשי הטייסת מהנחיתה ועד להמראה הראשונה, בחיל קבעו יעד נוסף: כשירות מבצעית כבר בדצמבר 2017. כדי לעמוד בכך, החלו אנשי הטייסת לעבוד מסביב לשעון ולפעול בהתאם לתכנית האימונים הגדושה. "תחילה נוודא כי אנחנו נותנים את המעטפת הבטיחותית המתאימה לפעילות המטוס, נכשיר את עצמנו ונפתח תורות לחימה", סיפר סא"ל יותם. "רק לאחר שהמטוס ייבדק לעומק ואנו נרגיש מוכנים, נצא לפעילות מבצעית".


צילום: רס"ן עופר


צילום: סליה גריון