יומן ארועים

Bookmark and Share
קורס מפקדי אוגדות בביקור בחיל-האוויר פורסם בתאריך 08.12.2016
תגיות: שיתוף פעולה , היחידה לשיתוף פעולה , כוחות הקרקע
מאו"גים בסרבל טיסה: מהאוויר, מהקרקע ומבור השליטה למדו מפקדי האוגדות העתידיים על יכולותיו של חיל-האוויר, על מגבלותיו ועל הדרך בה הוא פועל. "הצגנו בפניהם חיל-אוויר חזק וחד, אך עניו"
זהר בונה

הם לבשו סרבלי טיסה ויצאו לעבר מסוקי הקרב של חיל-האוויר במטרה להמריא לגיחה. לרגע היה נדמה כי מדובר בעוד טיסה שגרתית של אנשי צוות-האוויר, אולם חדי העין יכלו להבחין כי מתחת לסרבל הירוק מסתתרות נעלי חי"ר (חיל-רגלים) אדומות, המסגירות כי מדובר במפקדי אוגדות (מאו"גים) לעתיד.
המאו"גים אשר מהווים את צמרת הפיקוד של זרוע היבשה, הגיעו לסיור בבסיס רמון והכירו את חיל-האוויר מקרוב. אליהם הצטרפו מספר קצינים בתפקידי מפתח שונים בצה"ל ביניהם קצין שריון ראשי, ראש מספן הים וראש להק השתתפות ומסוקים בחיל-האוויר, תא"ל ניר נין-נון. "למדתי מהקורס הרבה עד עכשיו, ואני מקווה שגם אתם תלמדו ותאמצו חלק מהדברים שתראו היום", אמר תא"ל נין-נון.

לאורך היום זכו המפקדים לשמוע על הליבה המבצעית של חיל-האוויר, על ההיסטוריה שלו ועל הדרך שאותה עבר עד אשר הגיעו למצבו ולמבנהו הנוכחי. הם נחשפו לתפיסת ההשתתפות של חיל-האוויר ולתפיסת השליטה החילית, אשר שונה מתפיסת השליטה והפיקוד המוכרת לזרוע היבשה, למדו על מערך הקרב, טסו במסוקי החיל ושמעו על פעילותו בלחימה וברגיעה.


מפקדי אוגדות הגיעו לבסיס רמון כדי להכיר את החיל מקרוב. הם למדו על מערך הקרב ואף טסו במסוקי החיל | צילום: זהר בונה

אירועים רבים, אדם אחד
בכיסא הרמשל"ט (ראש מרכז שליטה) ישב קצין המבצעים של פיקוד צפון, כשלפתע הגיע דיווח על ירי רקטות בשטח אוגדת עזה. האוגדה ביקשה לשלוח כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) כדי לסרוק את הגזרה. לפני שהספיק לטפל במקרה זה, התקבל דיווח על נפגעים בגבול מצרים ועלתה הדרישה לכוח אווירי בשטח. הסיטואציה המורכבת הציגה בפני המשתתפים את האתגרים ואת השיקולים העומדים בפני אנשי השליטה בחיל, ושיקפה להם כיצד פועל חיל-האוויר. 

"יש להם הרבה ניסיון בשיתוף פעולה בין האוויר לקרקע, אבל בעיקר מהצד שלהם. ביום הזה ניסינו להראות להם את הכלים המרכזיים שבעזרתם אנו עובדים ואת דרכי הפעולה של החיל. חיל-האוויר שהצגנו בפניהם הוא חיל חזק וחד, אך עניו", סיפר סא"ל גיל, מפקד מרכז ההדרכה לשיתוף פעולה. "מדובר באנשים בכירים בזרוע היבשה וחשוב שיקרינו ביטחון בחיל-האוויר גם כלפי הפקודים שלהם".


"הצגנו בפניהם חיל חזק וחד. מדובר באנשים בכירים וחשוב שיקרינו ביטחון בחיל גם כלפי פקודיהם" | צילום: זהר בונה

הטוב ביותר
בזמן אמת המאו"ג לא יהיה זה שיפעיל את האש באופן ישיר, אלא יהיה הגורם שיאשר את המטרות ויגדיר את פעילות האוגדה. על כן, חשוב שהוא יבין לעומק כיצד עובד חיל-האוויר ומהן הדילמות מולן הוא מתמודד, מי הן הנפשות הפועלות וכיצד מתנהל רצף העבודה. "אוגדה שמפקדה מבין את ה-DNA של חיל-האוויר תזכה בשיתוף פעולה הדוק ומשמעותי יותר", אמר תא"ל נין-נון, וסא"ל גיל הוסיף: "חשוב מאד שהמאו"ג יכיר את חיל-האוויר כדי שבמצב לחימה הוא ידע מהן האלטרנטיבות העומדות בפניו וידרוש את הטוב ביותר מאנשיו ומאנשינו".


חשוב שהמאו"גים יכירו לעומק כיצד פועל החיל. "אוגדה שמפקדה מבין את ה-DNA של החיל תזכה בשיתוף פעולה הדוק ומשמעותי יותר" | צילום: זהר בונה