יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוס "שמשון" הטיס ארצה כבאים מקפריסין פורסם בתאריך 26.11.2016
תגיות: שמשון (הקרולס J) , טייסת "הפילים" , שיתוף פעולה
בליל שישי האחרון יצא מטוס "שמשון" של חיל-האוויר במטרה להביא ארצה כוחות כיבוי והצלה מקפריסין אשר יסייעו בכיבוי גל השריפות. על שיתוף הפעולה הישראלי-קפריסאי, על משימת ה"שמשון" ועל חשיבותם של קשרים בין מדינות ובין אנשים. כך נראתה הפעילות בשטח
טל גלעדי, קפריסין

שלוש לפנות בוקר, צוות המשימה עושה את דרכו אל המטוסים בכפור האופייני לשעת לילה בנגב שאליו מתווספות הרוחות החזקות, מנת חלקו של השבוע האחרון. רק לפני שעות בודדות ישבו עם משפחותיהם בארוחות ליל שישי כשבמקביל הדיווחים על גל השריפות במדינה מגיעים מכל מדיה אפשרית. טלפון אליו מצפה כל איש צבא פעיל וגם לא, אולי גרם להתרוממות רוח קלה. "תוכלו להגיע לבסיס?", שאל הקול מצדו השני של הטלפון. "יש משימה באופק, מביאים כוחות קפריסאים לתגבורת. כרגע לא ידועים עוד פרטים". 

"היה לנו דחף ליזום ולסייע למדינה"
צוות של טייסים ונווטי תובלה, פקחי העמסה ואיש היחידה לאבטחת מטוסים עולה על מטוס ה"שמשון" (סופר הרקולס C-130J) וטס לקפריסין. כעת רק דבר אחד חשוב: להביא ארצה לוחמי אש נוספים שיהוו תגבורת לאלו הפועלים בארץ במאמץ לכבות את השריפות המתרבות. "מאז שהתחיל גל השריפות חשבנו כיצד נוכל להשתמש במטוס ה'שמשון' שברשותנו בשביל לסייע למדינה להתגבר על המצב", גילה רס"ן שגיא, סגן מפקד טייסת "הפילים". "היה לנו דחף ליזום משהו ולא להישאר בחיבוק ידיים. על אף ששום משימה קונקרטית לא נצפתה באותן השעות, החלטנו להכין את כל המטוסים שלנו לגיחה ולקרוא לאנשינו להגיע לבסיס". מאוחר יותר יסתבר שמאמציהם של אנשי הטייסת לא היו לחינם. "בשעות הערב קיבלתי טלפון ממפקד הטייסת שהודיע לי על פ"מ (פקודה מבצעית). נדרשנו לצאת ולהביא אנשי חילוץ והצלה מקפריסין שיתגברו את לוחמי האש הישראלים. הכל כבר היה מוכן, לנו רק נותר לתפוס כיוון". 


מטוס "שמשון" המריא בליל שישי לקפריסין כדי להביא ארצה לוחמי אש שיהוו תגבורת לאלו הפעולים בארץ | צילום: טל גלעדי

קרובה וידידה
מבטא זר נשמע לפתע בקשר, פקחי הטיסה היוונים איתם מתבצע תיאום הכניסה למרחב קפריסין מברכים את הטייסים הישראלים ב"קלימרה" (מיוונית: בוקר טוב) ולפני שמישהו מספיק להתמקם כהלכה בכיסאו, אנחנו כבר מבצעים נחיתה בבסיס הקפריסאי פאפוס. היותה של קפריסין אחת מבין המדינות הידידות הקרובות ביותר יחד עם שגרה יציבה של שיתוף פעולה ישראלי-קפריסאי, הופכת את לוחמי האש שלה לכוח מיטבי למשימה בדחיפות גבוהה.

כ-70 כבאים, אנשי חילוץ והצלה ולוחמי אש המתמקצעים בשטח מיוער מחכים בסבלנות על המסלול, למטוס שייקח אותם לישראל. כשמתקרבים לקראתם אנשי צוות-האוויר של מטוס ה"שמשון", הקור העז מתמתן לכמה רגעים לטובת חמימות אנושית. אנו מודים להם על הסיוע, והם בתורם מתרגשים מהביקור הצפוי במקום שאינם מכירים. "זאת תהיה הפעם הראשונה שלי בישראל, שמענו כבר ביום רביעי שבארצכם משתוללות שרפות בעוצמות גבוהות וזה היה ברור שנגיע אם לא יירגע המצב", סיפר בהתרגשות אנדרס אריסטידו, כבאי קפריסאי. "רק בקיץ האחרון שלחה ישראל לפאפוס מטוסי כיבוי כדי להשתלט על שריפת הענק שפרצה כאן, לכן אפילו שהקפיצו אותנו דקות אחדות לפני ההתייצבות הגענו בשמחה מתוך אמונה במה שאנחנו הולכים לעשות. ארזנו את כל הציוד במהירות ועכשיו אני מחכה בקוצר רוח לפעול בשטח שאני לא מכיר".

עבור אנשי צוות-האוויר הישראלים הבסיס בפאפוס הוא דווקא טריטוריה מוכרת, רס"ן שגיא התבדח כי מסלולי הטיסה של הבסיס כבר היו קיימים במחשבי המטוס עוד מהפעם הקודמת בה הגיעו הישראלים להעניק סיוע במקרה השריפה. "היה לנו זמן מועט לתכנן את הטיסה הזאת, שהייתה יחסית קלה בשל הקרבה. ברמה האישית אנחנו, אנשי צוות-האוויר, 'נלחמים' בתוך הטייסת על מי יטוס לגיחות כאלה, מבחינתנו כל תרומה למדינה כאשר היא נמצאת במצב שכזה היא גדולה ואין מספקת כמותה".


כ-70 כבאים, אנשי חילוץ והצלה ולוחמי אש בתא מטוס "שמשון" | צילום: טל גלעדי

רלוונטיים יותר במשימת הסיוע
רק ביום חמישי האחרון נחת בישראל מטוס ה"שמשון" החמישי, והנה בסוף השבוע זכה המערך הצעיר לציין לזכותו השתתפות במשימת סיוע נוספת, הפעם עבור מדינת הדגל שלו. "הטייסת שלנו קמה מחדש בעידן מטוסי ה'שמשון' שהגיעו הנה לפני כשלוש שנים, אבל כבר הספיקה להשתתף במשימות הסיוע הגדולות, כמו הפיגוע בטורקיה בחודש יוני האחרון ורעידת האדמה בנפאל בשנה שעברה", מציין רס"ן שגיא. "טסנו כמעט לכל יבשת אפשרית כאשר ההזנקה הראשונה הייתה כשבועיים אחרי הכרזת המבצעיות. מאז בכל סיוע שמדינת ישראל העניקה למדינות אחרות, נכחה טייסת 'הפילים' והיום אני כבר יודע שכאשר אני רואה דיווח על אירוע קיצון בחדשות, סביר בהחלט שאמצא את עצמי בקרוב במקום האירוע".

נוכחותו של המטוס בכל המקומות הללו מובנת מאליה כאשר מסתכלים על יכולותיו המתקדמות. "מאז שקיבל חיל-האוויר את מטוס ה'שמשון' גדלה יכולתו להשתתף במשימות מורכבות וארוכות הדורשות נשיאה של ציוד במשקל רב או טיסות ארוך-טווח", מדגיש תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים. "כתוצאה מקליטתו הפכנו לרלוונטיים יותר במשימות הסיוע השונות, שהן אחת מבין משימותיו הרבות של ה'שמשון' ומערך התובלה. בשנים האחרונות אפשר לראות התפתחות בקשרים שלנו עם מדינות זרות, משום שכוחות ישראלים הגיעו לכל מקום בו יכלו להעניק סיוע. חיל-האוויר מגיע לאן שצריכים אותו".

 
"מאז קליטת ה'שמשון' הפך חיל-האוויר לרלוונטי יותר במשימות הסיוע השונות" | צילום: טל גלעדי

קשרים אנושיים מגשרים על כל פער
השעה 7:00, מטוסנו נוחת בבסיס חיל-האוויר תל-נוף, שם מחכים ללוחמי האש הקפריסאים אוטובוסים שייקחו אותם אל המוקדים בוערים, ביניהם אשדוד, נתניה, חיפה ואזור ירושלים. שגרירת קפריסין בישראל מברכת את הלוחמים בהגעתם ומובהרת להם תמונת המצב הנוכחית. 

מטוסי הכיבוי הקפריסאיים הגיעו בימים הראשונים לגל השריפות לבסיס חיל-האוויר חצור, בו התאספו כל מטוסי הכיבוי שהגיעו מהעולם. עובדה זאת יחד עם הנתון כי באירוע השריפה בכרמל הייתה קפריסין הראשונה לשלוח את מטוסי הכיבוי שלה, מתכתבות עם עצם קיומו של הסכם סיוע בין המדינות בעת חירום. ההסכם נוגע למגוון רב של תחומים לרבות כיבוי אש וטיפול באסונות טבע. תרגיל כיבוי משותף לכוחות יווניים, קפריסאיים וישראליים שנערך בחודש יוני האחרון גם הוא תרם לחיזוק הקשר והפך המפגש בין שני הדדים היום, לטבעי. כשלוחמי האש עולים לאוטובוסים והתקהלותם של המארגנים והמתכננים של הטיסה בצדדים השונים מתפזרת לאיטה, נשארת ההבנה בדבר משמעותם של קשרים בין מדינות וקשרים בין אנשים, אשר בכוחם לגשר על כל מכשול. 

אתר חיל-האוויר מקווה לרגיעה בגל השריפות ומאחל ימים שקטים למשפחות שפונו מביתם ולכל עם ישראל.