יומן ארועים

Bookmark and Share
מערך ההגנה האווירית משנה את פניו פורסם בתאריך 25.11.2016
תגיות: מערך ההגנה האווירית
העתיד כבר כאן: מערך ההגנה האווירית עובר השבוע באופן רשמי לפעול תחת המבנה ארגוני החדש בחסות תכנית "נערכים לעתיד". בתכנית: הקמת כנף הערכות חדשה, הקמת טייסת תמיכה בפריסה ארצית, פיתוח מסלולי הכשרת לוחם והעברת פיקוד על המנת"ב
הדס לבב

לפני כשנה יזם הפיקוד הבכיר במערך ההגנה האווירית (הגנ"א) מהלך אמיץ ומחויב למציאות, אשר נשען על השינויים בזירה, על האיומים הנוכחים ועל אלה שעתידים לבוא. במסגרת התהליך החליטו המפקדים על שינוי המבנה הארגוני של המערך, שלו השלכות גם בפן הלוגיסטי וגם בפן המבצעי, אשר יביאו למוכנות מבצעית טובה יותר ופעולה מיטבית בזמן אמת. "עשינו זאת מתוך עוצמה וחוזק, מתוך אומץ לשנות ולהשתנות, מתוך מנהיגות שלא נרתעת מאתגרים ומורכבויות, אלא מאמינה וסומכת על איכות האנשים שיידעו ויוכלו לכל משימה ולכל אתגר", אמר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית, בטקס סגירת הכנפות. "היום שנה אחרי, אני ניצב בפניכם, מעריך ומוקיר את התהליך שהובלנו יחד ומשוכנע שיחד נצא לדרך חדשה נכונה ויעילה יותר".


"אני מעריך ומוקיר את התהליך ומשוכנע שיחד נצא לדרך חדשה, נכונה ויעילה יותר" | צילום: מור צידון

השינוי הגדול שעליו דיבר תא"ל חיימוביץ' מוכר בקרב אנשי המערך כתכנית "נערכים לעתיד". במסגרתה מתבצע שינוי במבנה הארגוני של המערך שבא לידי ביטוי בין היתר, בפירוק שתי הכנפות. בשנים האחרונות התחלק מערך ההגנ"א לשתי כנפות, האחת מתמקדת במשימות הגנה אקטיבית ותחתיה פועלים גדוד "כיפת ברזל", גדוד "חץ", גדוד "קלע דוד" וגף גילוי להתרעה, והשנייה היא כנף הגנת שמי המדינה, המתמקדת בהגנה מפני חדירת כלי-טיס לשטח ישראל ותחתיה גדודי "יהלום" (פטריוט) ו"שנהב". 

היום (א'), פורקו הכנפות המשימתיות באופן רישמי והגדודים הקיימים יעברו כולם לפיקודו הישיר של מפקד המערך. גם התמיכה הטכנית שניתנה בעבר לכל כנף בנפרד, תינתן מעתה בפריסה ארצית תחת השם "כנף היערכות" ותדאג לאחזקתן של כל מערכות היירוט הפרוסות במדינה. מעמד מפקד המערך יעבור מהציר המקצועי והפיקודי, לציר המבצעי והפיקודי ויתווסף תקן של סגן מפקד המערך שיעמוד בראש עבודות המטה. את תקן סגן המפקד יאייש אל"ם גרשון זלוטניק, לשעבר מפקד כנף "הגנת שמי המדינה".


השינוי של "נערכים לעתיד" יוביל למוכנות מבצעית טובה יותר. "עשינו זאת מתוך עוצמה וחוזק" | תמונת ארכיון

"למערך ההגנה האווירית תפקיד בעל חשיבות עליונה בהגנה על המדינה", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, בטקס המעבר הרשמי לתכנית "נערכים לעתיד". "איננו קופאים במקומנו, אנחנו מזהים את האתגרים הניצבים בפנינו ומיישמים את השינויים הנדרשים. יש לי ביטחון רב בצורך לשינוי ובאופן הביצוע שלו".

"המעבר ל'נערכים לעתיד' הוא אחד השינויים המשמעותיים ביותר שהמערך עבר", חיזק תא"ל חיימוביץ'. "בשבוע האחרון סגרנו את כנף ההגנה האקטיבית ואת כנף הגנת שמיים וקיפלנו את הדגלים, אך את המסורת נמשיך לשמר".


מפקד חיל-האוויר: "יש לי ביטחון רב בצורך לשינוי ובאופן הביצוע שלו" | צילום: מור צידון

נכנסים לדפי ההיסטוריה של המדינה
ביום רביעי האחרון נערך טקס סגירת כנף "הגנה אקטיבית", שהחלה את דרכה כאגד נ"מ (נגד מטוסים) בשנת 1997. לאורך השנים רשמה הכנף הישגים משמעותיים ברמה הלאומי, החל מהובלת פריסת כוחות פטריוט זרים במלחמת המפרץ ועד הובלת תרגילים בינלאומיים גדולים כמו "ג'וניפר קוברה", המהווה את תרגיל הדגל של המערך.

"הכנף מסיימת היום את תפקידה ככנף הגנה אקטיבית, מקפלת את הדגל ונכנסת לדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל", נפרד אל"ם יוני סיידה מרום, מפקד הכנף לשעבר. "אנחנו סוגרים כנף שבה המפקדים, החיילים והלוחמים שירתו בעוז ובגבורה למען הגנת המולדת בכל העשורים האחרונים. אנחנו סוגרים כנף אשר נלחמה את מלחמות ישראל , כנף אשר לה את כמות היירוטים הגדולה ביותר בעולם, שהייתה לאבן דרך משמעותית בשיתוף הפעולה עם בעלת הברית הגדולה ביותר של מדינת ישראל".


מערכת כיפת ברזל. "סוגרים כנף אשר לה כמות היירוטים הגדולה בעולם" | תמונת ארכיון

יום לאחר מכן נערך טקס סגירת כנף "הגנת שמי המדינה", אשר הוקמה כאגד נ"מ צפון בשנת 1975. "קצרה היריעה מלציין את כלל פעילות יחידות הכנף לאורך כל שנות פעילותה. זו, יש לומר התאפיינה במשרעת הרחבה שבין התווך הקרקעי כדוגמת פעילות גדודי המתנייע במלחמת לבנון הראשונה לתווך האווירי כדוגמת הפלת הכטמ"מים (כלי-טיס מאוישים מרחוק) ב'צוק איתן'", פירט אל"ם זלוטניק. "בבוקר שכזה מתערבבים להם יחדיו הרגש והשכל. זה רגש הקשור למשפחה שקמה לה לפני 40 שנה ומאז היא צומחת ומתעבה, ומנגד, זה הרציונל מחייב אותנו להתאים עצמנו למציאות המבצעית המשתנה ולאמל"ח (אמצעי לחימה) המתפתח כשהמצפן הוא שיפור האפקטיביות המצרפית של המערך".


קיפול דגל כנף הגנת שמי המדינה. "המצפן הוא שיפור האפקטיביות המצרפית של המערך" | תמונת ארכיון

יתרון משמעותי: טייסת תמיכה מערכית ארצית
עם צאת התכנית לדרך באופן רשמי, גם עולם התחזוקה במערך ההגנ"א ישנה את פניו. לדוגמא, לתחזוקה תהיה כתובת אחת בדמות טייסת מרכזית, אשר תוקם בבסיס פלמחים ותספק מענה לפריסה הארצית של הסוללות. טייסת תחזוקה שנייה תהא בביסל"א (בית-הספר להגנה אווירית) במבנה קטן יותר. 

המעבר משתי טייסות תחזוקה לטייסת אחת מלווה באתגרים רבים שהמרכזי ביניהם הוא האתגר הגאוגרפי. ממקום מושבה של הטייסת היא תצטרך לתת מענה תחזוקתי לסוללות אותנו לכל נקודה", שיתף סא"ל עופר לוי, מפקד טייסת תחזוקה בכנף "ההגנה האקטיבית", שיהיה מפקד טייסת התחזוקה של מערך ההגנ"א. "בתוך הגפים החדשים של כל מערכת נשק יהיו חוליות זמינות שיגבירו את הקשר ואת הנוכחות הפיזית במענה לסוללות". החוליות הזמינות הן יוזמה חדשה ותפקידן לממש את הצורך באחזקה עמוקה יותר, ולהגדיל המענה אל מול הפער. "זהו מהלך שיאפשר לנו לטפל במערכות הנשק ובאנשים שלנו טוב יותר", הדגיש סא"ל עופר.


טייסת תחזוקה ארצית תוקם בבסיס פלמחים, כמו גם אחת קטנה יותר תפעל בביסל"א | תמונת ארכיון

מהירים, חדים ונחושים
שינוי נוסף במסגרת "נערכים לעתיד" הוא העברת המנת"ב (מרכז ניהול תמונה בליסטית) מגדוד "כיפת ברזל" לגדוד "קלע דוד". המנת"ב הוא חלק ממשימת הגילוי להתרעה והוא הוקם במהלך מלחמת לבנון השנייה מתוך צורך לתת התרעה מוקדמת לתושבי המדינה על התקרבות טילים ורקטות לאזורים מיושבים כדי שיכנסו למרחב המוגן. "לא רבים מודעים למאפיינים הייחודיים ולחשיבות המשימה, ואתם בשקט ובצניעות שמאפיינת אתכם פועלים יומם וליל - מגלים, חוקרים ומנהלים כל חימוש שנורה לאוויר מכל זירה ולכל טווח", פנה סא"ל קובי רגב, מפקד גדוד "קלע דוד", אל חייליו החדשים. "המעבר ל'קלע דוד' אינו מקרי, הוא נשען על תפיסה מבצעית ברורה ומוגדרת. מטרת השינוי - שיפור האפקטיביות המבצעית של המנת"ב תחת גדוד שפועל במאפיינים שונים ומותאמים לאלו של המנת"ב".


"ואתם בשקט ובצניעות המאפיינת אתכם פועלים יומם וליל" | צילום: עדי עבו

ביום ראשון הקרוב טייסות התעופה, המנהלה והתחזוקה במערך ההגנ"א ישנו את פניהן, ויאפשרו לאנשי המערך לבצע את משימתם באופן הטוב ביותר, תוך הגנה מרבית על העורף ושיתוף פעולה מטבי. רגע לפני שאנחנו נושאים פנינו אל העתיד ומחכים לתוצאות בשטח, תא"ל חיימוביץ' מחדד: "המציאות המאתגרת בה מתפתחים האיומים, נוספות זירות פעולה והמערכות ממשיכות ומתפתחות מחייבת אותנו לשמור על דריכות מבצעית ומוכנות לפעולה בכל עת ובכל תרחיש. מערך ההגנה האווירית ימשיך להיות מהיר בתגובתו, חד בפעולתו, נחוש בביצועו ומצוין במבחן התוצאה".


"מערך ההגנה האווירית ימשיך להיות מהיר בתגובתו, חד בפעולתו, נחוש בביצועו ומצוין במבחן התוצאה" | צילום: מור צידון