יומן ארועים

Bookmark and Share
שותפים: כך מסייע מערך הכטמ"ם לכוחות היבשה פורסם בתאריך 13.11.2016
תגיות: מערך הכטמ"ם , כוחות הקרקע , שיתוף פעולה
חטיבות היבשה של צה"ל עושות שימוש הולך ומתרחב בכלים המתקדמים ביותר של חיל-האוויר. אנשי מערך הכטמ"ם (כלי-הטיס המאוישים מרחוק) מספרים על השותפות המלאה בקרב היבשה, מתארים את "צוק איתן" מלמעלה ויודעים שהמגמה רק תלך ותגדל
נדב שחם

בשנים האחרונות ובייחוד בהווה, מלווים הכטמ"מים את פעילות חטיבות החי"ר והשריון ומסייעים לביצוע המיטבי של המשימות. אנשי המערך אומרים כי לא מדובר בהשתתפות אלא בשותפות, מכיוון שהכטמ"ם מהווה חלק בלתי נפרד מהמשימה. "אנו סורקים תאי שטח נרחבים ומזהים איומים על כוחות הקרקע: חמושים, מניחי מטענים, תצפיתנים ומארבים לכוחותינו. כל המידע והמודיעין שאנו מייצרים עובר לכוחות בשטח", מסביר רס"ן עמית, סגן מפקד טייסת (סמ"ט) א' בטייסת "המל"טים הראשונה", המפעילה מטוסי "שובל" (הרון 1). 

"כאשר אתה מבצע את המשימה הזו, אתה מציל חיים. אתה רואה כל אחד העלול לסכן את הכוחות, מתריע על כך ויודע שבזכותך החיילים לא ייפגעו", מוסיף רס"ן לירן, סמ"ט א' בטייסת כטמ"ם המפעילה מטוסי הרמס 450 ומטוסי "כוכב" (הרמס 900). "עבודה טובה של כטמ"ם המלווה כוח קרקעי תביא לכך שהוא לא יתחכך באויב והלוחמים לא יצטרכו לירות כדור אחד".


פעילותם של אנשי מערך הכטמ"ם מצילה חיים. "אתה יודע שבזכותך חיילים לא ייפגעו" | צילום: מור צידון

רבות הדרכים לסייע
"הכטמ"מים מוודאים כי האויב רחוק מספיק מכוחותינו ותקיפתו לא תפגע בלוחמי צה"ל, 'מנקים' את המטרות אותן צה"ל עומד לתקוף ומוודאים כי אין שם בלתי מעורבים ולהפך. הכטמ"ם גם יצלם את אתר התקיפה כדי להבין את תוצאותיה", מפרט רס"ן שגב, ראש מדור כטמ"ם במחלקת השתתפות. 

"הרעיון הוא שיש לך צייד בשמיים שטס מעל ושוהה שם שעות רבות תוך שהמפעילים מספיקים לפתח התמחות בגזרה ובמשימה בניגוד למערכים טסים אחרים המבצעים את המשימה למשך זמן קצוב ללא שהייה ממושכת מעל הכוח", מוסיף רס"ן יאיר שהיה סמ"ט א' בטייסת הכטמ"ם ומשרת כעת באוגדת עזה, שם הוא מוביל במפקדת האוגדה את פעילות המערך במשימות ייחודיות בשגרה ובחרום.

הכטמ"מים טסים מעל הכוח, מייצרים תמונה מודיעינית המועברת לחפ"ק וממנו לכוח בשטח. אם לכוח יש דרישות מבצעיות אותן הוא רוצה שהכטמ"ם יבצע, הוא יעביר זאת לחפ"ק שיעדכן את המפעילים בקרון. כעת מתקיים תהליך ליצירת קשר ישיר בין הכוח לקרון ללא תיווך החפ"ק כשיכולת זו קיימת באופן חלקי בפלטפורמת "שובל" ונוסתה בתרגיל חטיבתי בו השתתפה הטייסת לאחרונה. 

מפעילי הכטמ"מים לומדים בשגרה את הפקודות ותורות הלחימה של חטיבות וכוחות יבשה. "אחד הדברים המיוחדים לעולמנו בשונה מכלי־טיס אחרים היא הגמישות המשימתית. אנחנו יכולים להתחיל משימה בגזרה מסוימת ולאחר שעה למצוא את עצמנו במשימה שונה, בגזרה אחרת ולא עם אותה חטיבה. לכן, ישנה חשיבות רבה להקניית ידע רב לאנשינו, שיכירו ויהיו בקיאים בכלל הגזרות בהן יתכן ונפעל. אנחנו יודעים לאיזו משימה נכנסים, אך לא יכולים לדעת מה יידרש מאיתנו בהמשך הגיחה", מסביר רס"ן לירן. 


"הרעיון הוא שיש לך צייד בשמיים שטס מעל ושוהה שם שעות רבות" | צילום: מור צידון

רואים הכל
משימות הכטמ"מים מתאפשרות בזכות הטכנולוגיה החדשנית במטע"דים (מטענים ייעודים) המותקנים עליהם. "המטע"דים מכילים מצלמות הסורקות תא שטח נרחב ברזולוציה גבוהה, ביום ובלילה. חלקם משדרים את התמונה בזמן אמת ובחלקם מוקלטים התוצרים ונפרקים בתום הגיחה", אומר סא"ל חיים, ראש ענף כטמ"ם בלהק הציוד. 

"כאשר אנו נדרשים לעקוב ולהתחקות אחר אדם, הוא עלול לצעוד מתחת לרשת ונתקשה לצפות בו בתחום הנראה לעין במערכת התצפית. לכן, ישנה תצורה לראיית לילה המבוססת על קרינת אינפרה אדום לזיהוי חום גוף מבעד לרשת המאפשרת לראותו", אומר רס"ן לירן. 


משימת הכטמ"מים מתאפשרת בזכות טכנולוגיה חדשנית המעניקה להם יכולת פעילות ביום ובלילה | צילום: מור צידון

ללא הפסקה
ימי מבצע "צוק איתן". כטמ"ם "שובל" יוצא למשימה כאשר מפעיליו מאתרים פעילות חריגה בשטח. מבטן האדמה מגיחים מספר מחבלים חמושים ומתוך קרון המשימה מוזנקים כוחות קרקעיים ואוויריים לאזור ובשיתוף פעולה מלא סוגרים מעגל. המחבלים נהרגים. "הצלחנו להביא להכלת האירוע ומנענו מכוחות האויב להגיע ליעדם", אומר סא"ל שי, מפקד טייסת "המל"טים הראשונה" במבצע. 

בעת המבצע שהה מפעיל כטמ"ם בממוצע כ־12 שעות בקרון. אנשי המערך מציינים כי לא חשו בזמן החולף עקב האינטנסיביות הרבה של הגיחות. 


"הכוחות הבינו את יכולותינו ולכן הדרישות כיום רחבות יותר. הם רוצים אותנו איתם"

קצרו את הפירות
המבצע הבהיר באופן חד משמעי את חשיבות המשימה. "זכורות לי שיחות עם אלוף הפיקוד ומפקדי האוגדה, בהן תואר כיצד מערך הכטמ"ם היווה הלכה למעשה כוח נוסף שפעל לצידם כתף אל כתף, העניק מענה לצרכיהם ועזר להם לממש את משימותיהם. הטייסת עברה כברת דרך גדולה במבצע בהיבט של השתלבות במשימות הסיוע, זאת תוך יישום לקחי העבר", מספר סא"ל שי. "בשנים שלפני המבצע עסקנו בלימוד והעלנו את הרמה בנושא ובמהלך 'צוק איתן' קצרו את הפירות של אותה עבודה", מוסיף רס"ן עמית. 

"הכוחות הבינו את יכולותינו ולכן הדרישות כיום רחבות יותר. הם רוצים אותנו איתם", מבהיר רס"ן שגב וסא"ל שי קובע: "אין כיום חטיבה שלא תרצה כטמ"ם מעליה בלחימה. הכוחות הקרקעיים הם האחים, האחיות, החברים והחברות שלנו, אשר כולם שותפים לאותה משימה. המשימה מחייבת הכרות מעמיקה, לימוד מקדים של תוכנית הקרב ועבודה משותפת לאורך כל השנה. כל זאת על־מנת שברגע שניכנס ללחימה, נהיה כגוף אחד, משולב ומהודק ונממש את משימת ההגנה על הבית".