יומן ארועים

Bookmark and Share
מקרבים את השמיים לקרקע פורסם בתאריך 06.11.2016
תגיות: שיתוף פעולה , טייסת "הנמר המעופף" , כוחות הקרקע
בחלוף השנים הולך ומתחזק שיתוף הפעולה בין כוחות האוויר לכוחות הקרקע. במהלך השבוע האחרון נחשפו אנשי טייסת "הנמר המעופף" לפעילותם של הכוחות הקרקעיים והכירו מקרוב את האנשים שאיתם הם יצאו למלחמה הבאה. כך נראה החיל הירוק דרך עיניים כחולות
זהר בונה

אנשי צוות-האוויר רגילים אמנם לשהות שעות מרובות בתוך תא הטייס הצפוף של מטוס קרב, אך כאשר התבקשו להדחק לתא נהג הטנק, אפילו הם התקשו במשימה. לצד הדמיון הרב הקיים בין אנשי מערך הקרב האווירי לאנשי הארטילריה הקרקעית, הבדל אחד הורגש במיוחד: "הסרבל שלהם נראה יותר נוח", העיר אחד מאנשי צוות-האוויר מטייסת "הנמר המעופף", שנמצא בקורס האימון המבצעי ולקח חלק בשבוע שכולו יבשה.

במהלך השבוע האחרון הוחלף רעש מטוסי הקרב בשריקת הרוח, את מבנה הטייסת החליף מוצב אי שם ברמת הגולן ואת הסרבלים החליפו מדי ב' (כמעט חדשים). במסגרתו למדו אנשי צוות-האוויר מהן יכולות כוחות היבשה, כיצד הם פועלים, מה האתגרים העומדים בפניהם וכיצד הם מסתכלים על חיל-האוויר. מקומות שהיו רגילים לראות כנקודות קטנות ורחוקות מהאוויר קיבלו פתאום מימדים אמיתיים.

"האם הם יצאו טייסים טובים יותר מהסיור הזה? במובן המקצועי לא", הודה סרן רועי, ממרכז ההדרכה לשת"פ (שיתוף פעולה). "אני לא מלמד אותם שום דבר על טיסה, אבל אני רוצה שכשהם יוזנקו לתקיפת מטרה בלחימה הבאה, הם יהיו מודעים למשמעות של התקיפה שלהם וידעו מה עומד על הפרק".


"כשאנשי צוות-האוויר יוזנקו לתקיפה הבאה, הם יהיו מודעים למשמעותה וידעו מה עומד על הפרק" | צילום: זהר בונה

האנשים שמאחורי הפעילות
לא פעם נדמה שכאשר מדברים על שיתוף פעולה בין האוויר לבין הקרקע מתכוונים בהכרח למערך המסוקים. לדבריו של סרן רועי, "שיתוף הפעולה הצמוד ביותר עם כוחות הקרקע אכן מתקיים עם המסוקים, אך הרבה ממשימות מערך הקרב מיועדות לסיוע לכוחות בשטח".

עבור טייס קרב אשר מקבל משימה מבצעית, אין הבדל בין פ"מ (פקודה מבצעית) שירדה כבקשה מהאוגדה לבין פ"מ שעוסקת במטרה מתוכננת מראש. כך או כך עליו לבצע את המשימה בדיוק מירבי ובזמן הנדרש. מטרה המכונה "בית" יכולה להיות מבנה תשתיות טרור או מבנה בו יושב כוח אויב המסכן חיי אדם.

"הייתי רוצה שאיפשהו בתת-מודע של אנשי צוות-האוויר יהיה אותו מפקד טנק או מג"ד (מפקד גדוד)", סיפר סרן רועי. "אני רוצה שהם יזכרו בפנים שלו, בקשיים שעומדים מולו, באתגרים שהוא חווה וידעו שהם יוצאים להתקפה כדי לעזור לו. לא ל'כוחות הקרקע', אלא לאותם אנשים ספציפיים שפגשו".


המטרה של שבוע היבשה: חיזוק השת"פ בין הזרועות והיכרות עמוקה בין הצדדים | צילום: רס"ן עופר

מענה לדרישה מהשטח
בשנים האחרונות ובחלוף המבצעים הוכיח חיל-האוויר כי הוא רלוונטי מתמיד והכרחי בקרב המתמרן. בהתאם לזאת ננקטו בחיל פעולות רבות שהובילו להתקרבות משמעותית בין מערך הקרב לבין כוחות הקרקע. לא מדובר כמובן בהנמכת גובה הטיסה, אלא כניסת נוהל חדש ויעיל לשימוש שלפיו יכולים כוחות היבשה להזניק מטוס קרב למשימת סיוע ולקבל מענה מהיר יותר לעומת זה שקיבלו בעבר.

היכולת החדשה שבאה לידי ביטוי באופן ראשוני במבצע "צוק איתן" הביאה לבניית תהליך סיוע מטוסי קרב כנגד מטרות דחופות בקרבת הכוחות המתמרנים כדי לשפר מהירות, שרידות וקטלניות התמרון הקרקעי, תוך שמירה על בטחון הכוחות. יכולת זו מאפשרת קיצור דרסטי בזמן תקיפת המטרה מרגע דרישת הסיוע והקטנת טווח הבטיחות בין המטרה לכוחות צה"ל בשטח.

הדרישה ליכולת זו באה מהשטח. בשנים האחרונות נלחם צה"ל בארגוני טרור הפועלים במתווה של לוחמת גרילה, הכוללת זריזות ותנועה מתמדת וכן לוחמה בשטח בנוי, כך שתקיפת מטוס קרב זמן רב אחרי זיהוי כוח עוין עלולה להיות לא רלוונטית. בנוסף, לוחמת השטח הבנוי גרמה לזה שכוחות האויב נמצאים במרחק קצר מכוחות צה"ל, לכן צריך להקטין את טווח הבטיחות בין מקום התקיפה למיקום כוחותינו.

"חיל-האוויר שותף למשימת ההגנה על הגבולות ואנחנו מנסים כל הזמן לשפר את מענה האש שלנו. זה תהליך ממוקד למערך הקרב, ובמהלכו עושה החיל שינוי דרמטי ביכולת מתן המענה על-ידי מטוסי קרב, לכלל הגבולות, בדגש על רצועת עזה", סיפר לבטאון חיל-האוויר סא"ל דרור, ראש ענף סיוע באש. "מטרתנו היא לאפשר יכולת תקיפה מהירה על ידי מטוסי קרב בהנחיית האוגדה וליצור סגירת מעגל קצר ומהיר של חימוש קרב לטובת סיוע לכוחות הקרקע".


"חיל-האוויר עושה שינוי דרמטי ביכולת מתן המענה על-ידי מטוסי קרב לכלל הגבולות" | צילום: זהר בונה

מגשרים על הפער
בעשור שחלף עמלה היחידה לשיתוף פעולה לקרב את השמיים והקרקע כמה שאפשר, זאת בעקבות מלחמת לבנון השנייה שבמהלכה התרגלו פערים גדולים בתחום שיתוף הפעולה. בעזרת סיורים מסוג זה, הכרות עמוקה ואימונים הדדיים, נוצר קשר אישי בין העוסקים המלאכה שמביא לתוצרים טובים ואיכותיים יותר. 

"יש הבדלים בין כוחות היבשה לכוחות האוויר", סיפר סרן רועי. "התרבות הארגונית היא שונה, הם חושבים בצורה אחרת, מתנהלים באופן שונה ושמים דגש על דברים אחרים, אך המפגשים האנושיים הם שגורמים להבנה ומגשרים על הפערים".