יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר הבא: אלוף עמיקם נורקין פורסם בתאריך 03.11.2016
תגיות: בכירים
הוא התחיל את דרכו בשנת 1985 בקורס-טיס ומשם התקדם בסולם התפקידים והדרגות, והיום החליט הרמטכ״ל על מינויו למפקד חיל-האוויר הבא. במהלך שנת 2017 יחליף אלוף עמיקם נורקין את אלוף אמיר אשל שאמר עליו: "נורקין הוא נבון, שיטתי, שקול ובעל ראייה רחבה ועמוקה"
מערכת אתר חיל-האוויר

אלוף עמיקם נורקין יהיה מפקד חיל-האוויר הבא, זאת בהתאם להחלטת הרמטכ״ל ובאישורו של שר הביטחון. אלוף נורקין, יחזור לחיל-האוויר לאחר כשנתיים בהן שימש כראש אגף התכנון והיה אמון על משימת התכנון האסטרטגי, בניין הכוח הצבאי, ארגון הצבא ומדיניות החוץ של צה"ל.


צילום: מור צידון

אלוף נורקין החל את דרכו הצבאית בקורס-טיס בשנת 1985 וסיים כחניך מצטיין במגמת קרב. הוא היה טייס ה-F-15 הצעיר ביותר בעולם והגיע למערך טרם מלאו לו 21 שנים. כשהיה בן 23 נכתב עליו בבטאון חיל-האוויר שהוא נראה כנער בעל חזות מבוגרת מגילו, עם פנים רחבות ועיניים חודרות. "זאת אולי קלישאה, אבל מעולם לא חשבתי להיות טייס", אמר אלוף נורקין באותה הפגישה. ״זה פשוט לא היה אחד מחלומות הילדות שלי. למעשה, רציתי להגיע לאחת הסיירות בצה״ל. במושב שבו גדלתי, הכירו היטב את אופי הפעילות בסיירת, והיה מקובל שצעירים מעוניינים להגיע לשרת שם. כל העניין החל לעניין אותי רק בשלב הגיבוש לקורס-הטיס. נראה היה לי שזאת פעילות אתגרית, וזה התאים לדרישות שהצבתי לעצמי מהשירות בצבא. את שלב הקדם־מכין סיימתי כחניך מצטיין. הייתי ׳בסדר', ובהחלט לא הייתי 'עילוי'".


כמפקד טייסת "הנגב" - סולו ראשון במטוס ״סופה״

לאורך השנים התקדם אלוף נורקין בסולם התפקידים והדרגות, כאשר בשנת 2003 נבחר להקים את טייסת ה"סופה" (F-16I) הראשונה. בראיון לבטאון סיפר אז על רגע הבשורה ועל ההבנה של גודל האחריות. "מצדו השני של הקו היה מפקד הבסיס. 'התקבלת', הוא אמר לי", הוא שיחזר. "כמובן ששמחתי מאוד, אבל לאט-לאט, אחרי שההתלהבות הראשונית חלפה, התחלתי להבין עם מה יש לי עסק: מאות אנשים בחיל-האוויר ובתעשיות הביטחוניות עוסקים באלפי פרויקטים שקשורים במטוס ה'סופה'. בסופו של דבר, כל גוף מטה או כל אחת מהתעשיות רואה את הפינה הקטנה שלו, וכמפקד הטייסת אני צריך להכיר את התמונה הכוללת ולדאוג שהמערכת תנגן בלי זיופים".


אלוף נורקין בעת מבצע ״עמוד ענן״

בתפקידיו האחרונים בחיל שימש אלוף נורקין כמפקד בסיס תל-נוף, כראש להק האוויר וכראש מטה חיל-האוויר. הוא כיהן אמנם זמן קצר כראש מטה החיל, כ-10 חודשים בלבד, אך הספיק לקחת חלק במגוון פרויקטים חיליים משמעותיים. במהלך טקס החלפת הפיקוד על מטה החיל, מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, אמר: "החיל לא נח לרגע בתחום המבצעי, הוא גם זוכה לעשייה בלתי פוסקת בעולם בניין הכוח הבונה את מסד הפעלתו והישגיו. להק הרמ"ט בחיל-האוויר מצטיין בכל קנה מידה: אנשים מצוינים, תהליכים נכונים, החלטות והמלצות טובות מאוד. על כל אלה ניצח תא"ל עמיקם נורקין: נבון, שיטתי, שקול ובעל ראייה רחבה ועמוקה".

אלוף נורקין נולד במושב בית שערים שבעמק יזרעאל, נשוי לאביבה ואב לשלוש בנות. הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי ובעל תואר שני במדעי החברה מטעם אוניברסיטת חיפה.