יומן ארועים

Bookmark and Share
כך נערך חיל-האוויר לאיום הכטמ"ם פורסם בתאריך 11.09.2016
תגיות: מערך הבקרה , מערך הכטמ"ם
עולם כלי-הטיס המאוישים מרחוק הולך ומתפתח בחיל-האוויר ומחוצה לו, והוא נמנה בין האיומים המרכזיים שמעסיקים היום את אנשי החיל. כיצד מערך הבקרה תופס את האיום ומה הוא עושה כדי להתמודד מולו? תמונת מצב על המערכה הבאה
מערכת אתר חיל-האוויר

קצב השינויים המהיר, אופי האויב ויכולותיו והתפתחות הטכנולוגיה דורשים מחיל-האוויר ובו מערך הבקרה לשאת פניו קדימה ולהיות דרוך ומוכן לכל אשר עתיד לבוא. מתוך הבנה שצה"ל צפוי לפגוש תרחישים מגוונים ולהתמודד מול איומים משתנים, עובדים אנשיו מסביב לשעון ופועלים כדי להכריע את המערכה הבאה.

בשבוע שעבר נפגשו אנשי מערך הבקרה בסדיר ובמילואים לשיח על מלחמות העבר ועל זו שהם צפויים לפגוש בעתיד. "הלחימה הבאה תהיה אחרת ותביא אותנו לקצה", אמר מפקד מערך הבקרה, אל"ם ערן. "היא תאופיין בקצב השתנות מהיר גם בתוך החיל וגם בקרב האויב שמשתנה ומתחזק. אנו נדרש למוכנות מנטלית ולעבודה באי וודאות וכל זאת תוך התמודדות מול איומים רבים".


"הלחימה הבאה תהיה אחרת ותביא אותנו לקצה". ירוט כטמ"ם בדרום הארץ, אוקטובר 2010 | תמונת ארכיון

האיום העיקרי: מטוסים ללא טייס
מאז פרוץ האביב הערבי הזירה במזרח התיכון משתנה ללא הרף וההיסטוריה נכתבת מחדש. "אין מלחמות כמו שהיו פעם", קבע ראש ענף לוחמה מבוססת רשת (לומ"ר) בלהק מבצעי אוויר, סא"ל יוסי. "כבר לא מדובר במלחמה של צבא מול צבא, איום הכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) הולך גובר, לא יהיה לנו מרחב פעולה ואנו צופים שיחסמו לנו את המערכות שאנחנו עובדים איתן".

לצד אתגרים אלו בחיל מבינים כי מוטיבציית האויב קיימת ואף מתעצמת ככל שעובר הזמן. כמו-כן עולה הדילמה בדבר אופי הפעולה - הגנתי או התקפי. "הזירה תהיה עמוסה ויהיו הפתעות", אמר מפקד יחידת הבקרה האזורית (יב"א) הצפונית, סא"ל רועי. "האיום משתנה - הוא יהיה דל חתימה וקטן. אם היינו רואים מטרה כזאת לפני שנה כנראה שהיינו מסתכלים עליה אחרת מהאופן שבו אנו רואים אותה כיום. אנו נדרשים להתאים את עצמנו לזירה וליצור אינטגרציה בכלל הרמות - במערכות, בגילוי ובפעולה".


כטמ"ם "אבאביל" של חיזבאללה שהופל על-ידי חיל-האוויר ב-2006. "הזירה תהיה עמוסה ויהיו הפתעות" | תמונת ארכיון

"מכוונים להישג המושלם"
מי שלקח חלק במספר מערכות יוכל להעיד שמלחמות אף פעם לא דומות. גם אם מדובר באותה הזירה או באותו האויב לרוב יהיו אתגרים חדשים וגורמים בלתי צפויים, על כן בתום כל פעולה היוצאת לדרך מתחקרים המשתתפים את האירוע ומסיקים מסקנות. "אנו מתאמנים ועוברים תהליכי למידה בהתאם לתובנות", שיתף סא"ל רועי. "לאור אירועים קודמים חיזקנו את עולם הקישוריות ויכולות הביצוע ואנו עובדים על היתוך מידע ומיצוי יכולות".

לאורך היום הציגו אנשי המערך לקחים מאירועים קודמים והבינו כיצד יוכלו לפעול טוב ביותר באירוע הבא. "כטמ"ם חודר יכול לתפוס אותך בכל מקום", התייחס סא"ל רועי לאיום העיקרי מולו מתמודדים כעת אנשי המערך. "עלינו לפעול בהתאם לסוגיית הפללת כלי-הטיס וכלל שנגלה מוקדם יותר כך יהיה לנו כוח השפעה רב יותר. אנו מכוונים להישג המושלם משום שלכל הצלחה או כישלון יש אפקט מבצעי ותודעתי".


"לאור אירועים קודמים חיזקנו את עולם הקישוריות ויכולות הביצוע ואנו עובדים על היתוך מידע ומיצוי יכולות" | תמונת ארכיון

נבחרת מנצחת
החיים במזרח התיכון מביאים עמם איומים מגוונים בכל החזיתות, החל בארגוני הטרור באזורים הקרובים ועד לאיומים בטווחים הרחוקים, ומופיעים בשלל צורות ותרחישים. כדי להביא לתוצאה הסופית הטובה ביותר לא די בתורות לחימה רבות או בטכנולוגיה מתקדמת. "המשאב הכי חשוב שלנו הוא האנשים הצעירים, הם אלה שינהלו את המלחמה הבאה", הסביר סא"ל יוסי. "אנחנו צריכים לדרוש מהאנשים שלנו יותר ולעלות את הרמה של היושבים מאחורי המסך".

"התפקיד שלנו הוא לנצח את המלחמה הבאה", סיכם אל"ם ערן. "הניצחון נשען על הכשירות ובעיקר על הרוח ועל האנשים. יש לנו נבחרת מנצחת שאני סומך עליה שהיא תעשה עבודה טובה בזמן אמת".