יומן ארועים

Bookmark and Share
מצלמות תחקור חדשות למסוקי הסער פורסם בתאריך 14.08.2016
תגיות: מערך המסוקים , טייסת "דורסי הלילה" , טייסת "מובילי הלילה" , מכונאים מוטסים , טכנולוגיה
בעקבות הצורך לשפר את רמת התחקיר בתא המטען של מסוקי הסער התבצע רכש של מצלמות קסדה חדשות. "התחקור היום בעזרת המצלמות הרבה יותר אפקטיבי. ניתן לראות ולשמוע באופן ברור את כל מה שמתרחש בתא המטען"
ורד תללה

במסגרת מבצע "צוק איתן" מסוקי הסער (מסע"ר) של חיל-האוויר ביצעו עשרות פעילויות מבצעיות בגזרת רצועת עזה, ששיאן היו חילוצים מורכבים של לוחמים מלב הקרבות בתוך הרצועה. לאור תחקירי הגיחות של פינוי הפצועים במהלך המבצע, היום לכל משימה מבצעית ואימון יוצאים המכונאים המטוסים, האמונים על הפעלת תא המטען, כשהם מצוידים במצלמות. המצלמות מורכבות על קסדותיהם של המכונאים המטוסים מתוך הבנה כי בשילובן בתהליך התחקור גלום פוטנציאל גדול לשיפור ולמידה. 


בעקבות "צוק איתן" הצטיידו המכונאים המוטסים במצלמות עמן הם יוצאים לכל משימה | צילום: מור צידון

"מצלמות התחקור עוזרות לנו להבין האם המשימה בתא המטען מתבצעת כמו שצריך", הסביר רס"ר אדיר, מכונאי מוטס בטייסת "מובילי הלילה", המפעילה את מסוק ה"יסעור" (CH-53). "רוב משימותינו בתא המטען כוללות עבודה בצוות עם גורמים נוספים, בין אם אלה הטייסים בקשר, איתם אנחנו עובדים באופן צמוד ובין אם זה גורם שלישי כמו לוחמי יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669) או כוחות קרקעיים. העבודה מול הגורמים הרבים יוצרת דינמיות רבה, והצורך המבצעי דורש מאיתנו לבצע את המשימות ביעילות".

מסוקי הסער מתמודדים עם משימות שונות, מפינוי אזרח בודד הזקוק לחילוץ מוטס, דרך פינוי כוח שנקלע למצוקה בשטח אויב ועד חילוץ טייס שנטש את מטוסו. לכל המשימות הללו שותפים המכונאים המוטסים, שנמצאים בתא המטען בכל גיחה אליה ממריאים המסוקים. "עד כניסתן של המצלמות היינו מתחקרים את עבודתנו על-ידי מערכת התחקור של אנשי צוות-האוויר שדרכה יכולנו רק לשמוע את מהלך הטיסה מבלי היכולת לצפות במה שהתרחש בתא המטען".


לפני כניסתן של המצלמות, במהלך התחקיר יכלו המכונאים המוטסים רק לשמוע את מה שהתרחש בתא המטען | צילום: מור צידון

"התחקור הרבה יותר אפקטיבי"
טייסות "דורסי הלילה" ו"מובילי הלילה" מבסיס תל-נוף, שמפעילות את מסוקי ה"יסעור", קיבלו מספר ערכות חדשות של מצלמות. כעת, עם סיום כל גיחה פורקים המכונאים המוטסים את חומרי הווידיאו ובזמן התחקיר צופים בהם יחד עם כל אנשי הצוות שלקחו חלק בפעילות. "האתגר בתחקור תא מטען במערך המסע"ר הוא הנחלת השינוי שנעשה בעקבות הצפייה בחומרי הווידאו", שיתף רס"ר אדיר. "בעקבות התחקירים האלה הבנו שיש דרכים טובות יותר לבצע את פעולותינו, ולאחר הצפייה גם ידענו להצביע על נקודות לשיפור".

"התחקור היום בעזרת המצלמות הרבה יותר אפקטיבי. ניתן לראות ולשמוע באופן ברור את כל מה שמתרחש בתא המטען", העיד רס"ר אדיר. "יתרון נוסף הוא שאנשי צוות-האוויר, שיושבים בתא הטייס ובזמן אמת לא יכולים לראות מה מתרחש מאחור, נחשפים לפעילותינו ומקבלים תמונה רחבה לגבי המשימה".


"התחקור היום בעזרת המצלמות הרבה יותר אפקטיבי. הבנו שיש דרכים טובות יותר לבצע את פעולותינו" | צילום: מור צידון