יומן ארועים

Bookmark and Share
טיסת ניסוי ראשונה למטוס ה"אדיר" פורסם בתאריך 27.07.2016
תגיות: אדיר (F-35I)
מטוס ה"אדיר" ביצע אתמול את טיסת הניסוי הראשונה במפעלי היצרנית "לוקהיד מרטין". הטיסה שבוצעה כחלק מהליך המסירה של המטוס לחיל-האוויר במטרה לוודא שהוא אכן כשיר לטיסה, מהווה צעד משמעותי בדרך להגעתו ארצה. "עם מטוסי ה'אדיר' אפילו השמיים הם לא הגבול"
זהר בונה

טיסת המבחן הראשונה של מטוס ה"אדיר" (F-35I) שעתיד להגיע לישראל ב-12 בדצמבר השנה בוצעה אתמול, כאשר סמל חיל-האוויר הישראלי כבר מתנוסס עליו. הטיסה, שנעשתה כחודש לאחר טקס הגלילה החגיגי בו נחשף במטוס בפני הקהל הרחב, מהווה צעד משמעותי בדרך להגעתו ארצה.

ה"אדיר" אינו דומה לאף אחד ממטוסי הקרב הקיימים בחיל, והטכנולוגיות החדישות שלו קיימות החל במבנה הייחודי וכלה במערכות המידע המתקדמות. מטוס ה-F-35, או ה"ליינטנינג 2 כפי שהוא מכונה בארה"ב, הוא מטוס הקרב הרב-משימתי הבינלאומי היחיד בעולם מהדור החמישי. "אנו מחכים בקוצר רוח להגעת מטוסי ה-F-35. אנו בטוחים שעבור חיל-האוויר הישראלי עם מטוסי ה'אדיר' אפילו השמיים הם לא הגבול", אמר ראש מטה חיל-האוויר, תא"ל טל קלמן, בטקס הגלילה.


מטוס ה-F-35 שיימסר לחיל-האוויר השלים בהצלחה טיסת ניסוי ראשונה בדרום ארה"ב | צילום: לוקהיד מרטין

טיסת הניסוי היא הראשונה מתוך סדרת ניסויים שיבצע טייס ניסוי מטעם חברת "לוקהיד מרטין", יצרנית המטוס. מטרת הניסויים היא לוודא שהמטוס הוא אכן כשיר לטיסה והיא עתידה להסתיים עד חודש נובמבר. את אותה סדרה יעבור גם מטוס ה-F-35 הנוסף שצפוי לנחות בבסיס נבטים גם כן בעוד כארבעה וחצי חודשים.

"לפני מספר חודשים הייתה לי הזכות לטוס בסימולטור הF-35- כאן בפורט-וורת", סיפר תא"ל קלמן, "כטייס שטס כבר יותר משלושים שנה על מגוון כלי-טיס, אני חייב לשתף בתחושותיי - זה היה כמו להחזיק את העתיד בידיי. השילוב הייחודי בין טכנולוגיה פורצת דרך, קטלניות, וממשק אדם-מכונה מדהים, יובילו את העולם לדור החמישי".


"השילוב הייחודי בין טכנולוגיה פורצת דרך, קטלניות, וממשק אדם-מכונה מדהים, יובילו את העולם לדור החמישי" | צילום: לוקהיד מרטין

מאז שהתקבלה החלטת הממשלה בספטמבר 2010, עומלים אנשי החיל לקראת הגעתם של המטוסים, אשר נמצאות היום בשיאן: אנשי צוות-האוויר נמצאים בהסבה ולומדים על המטוס, אנשי הצוות הטכני טסו להסבת טכנאים כבר באפריל ויתר העוסקים במלאכה פועלים במרץ כדי לבנות את תשתיות המטוס בארץ. בנוסף, בניין הטייסת הייחודי ומרכז המאמנים שעתיד להיפתח נמצאים בשלבי בנייה מתקדמים.

"אין ספק שה-F-35 יהפוך לחלק אינטגרלי במרכיבי ההגנה שלנו", הוסיף תא"ל טל קלמן. "הוא יאפשר לנו להבטיח את ביטחונם של אזרחנו בצורה הטובה ביותר כנגד מבקשי רעתנו וכנגד האיומים המורכבים שיכולים להסלים בכל רגע נתון".