יומן ארועים

Bookmark and Share
סבב מינויים במטכ"ל ובחיל-האוויר פורסם בתאריך 26.07.2016
תגיות: בכירים , מינויים
תא"ל תומר בר יהיה הרמ"ט, רל"א הנוכחי יכנס לתפקיד רמ"א במקומו ואת תפקיד רל"א יתפוס אל"ם אמנון עין דר שיועלה לדרגת תא"ל. בנוסף: תא"ל צביקה פייראיזן ימונה לקח"ר, סא"ל ענת, שתועלה לדרגת אל"ם, תהיה רמ"ח תשתיות פריסה באג"ת ואל"ם ר' ימונה לרמ"ח במפא"ת
אילון טוהר

מינויים בתפקידים בכירים בצה"ל ובחיל: תא"ל תומר בר, המכהן היום כראש להק מבצעי-אוויר (רמ"א), ימונה לראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט). הרמ"ט הנחשב לסגנו של מפקד החיל ואחראי על התכנון, התקציבים ועל תהליכי בניין-הכוח של חיל-האוויר.

תא"ל בר היה הראשון לכהן כרמ"א, לאחר הקמת המטה המבצעי החדש שכלל את פיצולו של להק האוויר לשני להקים: להק מבצעי אוויר שאחראי על פעילותו המבצעית של חיל-האוויר, וללהק אוויר האחראי על תחום האימונים, ההכשרות ותורת ההדרכה. 

"המקום של חיל־האוויר בעיצוב המלחמה כולה התרחב עם השנים פי כמה ממה שהיה. זו זרוע משמעותית וגמישה בהגנה ובזרוע מחץ. החיל רואה את עצמו כמרכיב מרכזי שיביא את הנצחון במערכה", אמר לאחרונה בראיון לבטאון חיל-האוויר. "אני מודע לכך שכל הפעלה, מבצע או מלחמה יביאו הפתעות בלתי צפויות. גמישות, נחישות, תחבולה והתמדה בהפעלת הכוח - הם שיביאו עם החיל כולו את הנצחון בשדה הקרב".


תא"ל תומר בר, ראש להק מבצעי-אוויר הראשון, שימונה לראש מטה חיל-האוויר | תמונת ארכיון

ראש להק-האוויר (רל"א), תא"ל ניר ברקן, יחליף את תא"ל בר בתפקידו כראש להק מבצעי-אוויר. תא"ל ברקן סיים קורס־טיס בהצטיינות כנווט קרב, שלוש שנים אחרי מלחמת לבנון הראשונה. במלחמת לבנון השנייה הוא כבר הוביל את טייסת "העמק" למבצע "משקל סגולי" שפתח את המלחמה ההיא. עוד שימש כמפקד רמת-דוד וחצרים, וגם מילא תפקידי מטה ביניהם ראש ענף ארגון וכראש מחלקת תכנון וארגון (תוא"ר).

"המסר שלי שכל אחד צריך להניח שבקדנציה שלו תהיה לחימה ונדרש מכל אחד, בכל תפקיד להיות מוכן בכל רגע נתון", הוא אמר בעבר בראיון לבטאון חיל-האוויר. "כשאני מחבר את התובנה הזו לעולם האימון זה מתחבר היטב עם הצורך המבצעי בכל המשרעת של מוכנות: הכנה מנטלית, מבצעית ואמל"חית". 


תא"ל ניר ברקן, ראש להק-אוויר, שימונה לראש להק מבצעי-אוויר | תמונת ארכיון

את מקומו של תא"ל ברקן יתפוס אל"ם אמנון עין דר, מפקד בסיס רמת-דוד, אשר יועלה בדרגתו לתא"ל וייכנס לתפקידו כראש להק-האוויר. בנוסף, מפקדים בחיל-האוויר מונו לתפקידים בכירים מחוץ לחיל, ביניהם תא"ל צביקה פייראיזן, נווט-קרב מטייסת "הפטישים" שימש בעברו כמפקד טייסת בחיל-האוויר ובתפקידו האחרון שירת כראש חטיבה באגף המבצעים. תא"ל פייראיזן יהיה קצין החינוך הראשי של צה"ל. סא"ל ענת תועלה לדרגת אל"ם, ותהיה לראש מחלקת תשתיות פריסה באגף התכנון (אג"ת). אל"ם ר' ימונה לרמ"ח במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית).