יומן ארועים

Bookmark and Share
ראש להק כח-האדם: תא"ל נתן ישראלי פורסם בתאריך 19.07.2016
תגיות: החלפת פיקוד , רלכ"א
תא"ל נתן ישראלי קיבל לידיו הבוקר את הפיקוד על להק כח-האדם, והחליף את תא"ל דוד ברקי שכיהן בתפקיד בשלוש השנים האחרונות. כעת עומדים לפניו אתגרים רבים מבית ומחוץ, והתמודדות מול שינויים רבים בעולם כח-האדם. "בלי האנשים, נותרות רק מכונות ברזל ריקות"
אילון טוהר

בתום שלוש שנים מרובות באתגרים ובהישגים, פינה הבוקר ראש להק כח-האדם, תא"ל דוד ברקי, את מקומו לתא"ל נתן ישראלי שבתפקידו האחרון היה ראש מחלקת הסגל. אפילו השמש הלוהטת לא עצרה את טקס החלפת הפיקוד שנערך במטה החיל בו נפרד חיל-האוויר מתא"ל ברקי, וסימן את תחילתה של דרך חדשה. 

תא"ל ישראלי נכנס לתפקידו בימי מימוש התכנית הרב-שנתית "גדעון" אשר בבסיסה עומדים מודל קבע חדש, קיצוצים בכח-אדם ואזרוחים שבאים לידי ביטוי בכל הזרועות ומהווים תהליכים משמעותיים גם בתוך החיל. "חיל-האוויר מהווה זרוע אסטרטגית - זרוע המחץ של צה"ל, אך בלי האנשים נותרות רק מכונות ברזל ריקות", אמר תא"ל נתן ישראלי, שנכנס לתפקידו כראש להק כח-האדם (לכ"א). "אנשי לכ"א - אנשי חיל-האוויר נושאים אליכם את עיניהם. אני בטוח שתוכלו לעמוד בכל משימה ואתגר". 

תא"ל ישראלי פנה אל תא"ל ברקי בנימה אישית ואמר: "עכשיו זה הזמן להשלים את התואר השני, לשבת במושבים האחוריים של חדר התדריכים בטייסת 118, ולהבריז מתאי השליטה בתואנה שאתה צריך לטוס. יש לי תחושה שתתגעגע, אך בעיקר - אנחנו נתגעגע אליך".


תא"ל נתן ישראלי נכנס הבוקר לתפקידו כראש להק כח-האדם. "אנשי לכ"א - אנשי חיל-האוויר נושאים אליכם את עיניהם" | צילום: מור צידון

שלוש השנים האחרונות בהן כיהן תא"ל ברקי כראש להק כח-האדם, היו שנים שבהן עמדו על סדר היום הציבורי הנושאים השגרתיים: נשים, חרדים, שכרם של אנשי הקבע והצערת גיל המפקדים. בנוסף נושאים חדשים הפכו לבולטים במיוחד, הן בליבת העשייה של צה"ל והן בשיח התקשורתי: קיצור משך השירות, תנאי שירותם של חיילי החובה הסובלים מקשיים כלכליים, ואפילו מחאת רשת כנגד הקשחת התנאים להיתרי זקן בצה"ל. במקביל ממשיך חיל-האוויר להתעצם והאנשים שבבסיסו ממשיכים להוביל אותו אל השנים הבאות. 

"32 שנים בשירות צה"ל מסתיימות היום, מסע בו זכיתי לקחת חלק - להיות לוחם אווירי בחיל-האוויר, להשפיע, להוביל ולפקד. כל מה שעשיתי הוביל אותי לתפקידי האחרון", אמר תא"ל ברקי, שסיים הבוקר באופן רשמי את תפקידו. "אני מסיים בתחושת סיפוק אדירה. הייתי חלק מחיל-האוויר, ארגון לוחם בו הלוחמים הם מתי מעט, ובו כולם נרתמים למען המשימה. ראיתי את המשאב היקר מכל - האדם". בנאומו פנה תא"ל ברקי אל רלכ"א הנכנס: "האמן לי, לא יכולת לבקש תפקיד טוב מזה".


תא"ל נתן ישראלי ותא"ל דוד ברקי. "האמן לי, לא יכולת לבקש תפקיד טוב מזה" | צילום: מור צידון

"חיל-האוויר הוא צירוף ייחודי של אנשים, טכנולוגיה, תרבות ומורשת. הפסיפס האנושי שלו הוא מקור עוצמתנו", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, בדברים שנשא בטקס החלפת הפיקוד. "הכישרון, המסירות והלכידות מביאים את חיל-האוויר להצלחות ולהישגים חסרי תקדים, ורוח המפקדים דוחפת את החיל לאיכויות יוצאות דופן. על היצירה הזאת מנצח להק כח-האדם. אנחנו ניצבים בפני אתגרים מבית ומחוץ, ואני בטוח ביכולתכם לעמוד באתגרי כח-האדם. כל אחד מכם נושא באחריות לביטחון המדינה. זו ראשית הצירים של חיל-האוויר".


מפקד חיל-האוויר: "הפסיפס האנושי של חיל-האוויר הוא מקור עוצמתנו" | צילום: מור צידון