יומן ארועים

Bookmark and Share
מהגנה אווירית למשטרה צבאית פורסם בתאריך 14.07.2016
תגיות: מינויים , בכירים
בקרוב יכנס תא"ל רן כוכב, לשעבר מפקד בית-הספר להגנה אווירית ולוחם ותיק במערך, לתפקידו כמפקד חיל המשטרה הצבאית. בראיון עימו הוא מספר מה ייקח מחיל-האוויר בו שירת כמעט 30 שנים ונזכר במלחמת לבנון השנייה, עשור אחורה, אז פיקד על יחידת ה"חץ" - "חרב מגן"
טל גלעדי

תא"ל רן כוכב (רנכו) יכנס בקרוב לתפקידו כמפקד חיל המשטרה הצבאית, אחרי 27 שנים של שירות בחיל-האוויר. תא"ל כוכב הינו קצין לוחם, שמילא תפקידים רבים במערך ההגנה האווירית (הגנ"א), בשדה, במטה ובתחום ההדרכה. "בשנות שירותי הייתי שותף לפעילויות מבצעיות ולקחתי חלק בעיצוב מערך הנ"מ (נגד מטוסים) כמערך ההגנ"א המחודש בשנת 2011, ובקליטת מערכות שונות שהפכו את המערך למה שהוא היום", הוא מספר. "על אף שאני מחליף את המדים, אני ממשיך להיות חלק מחיל-האוויר ולוקח עימי את כל הדברים הטובים שלמדתי כאן כמו התרבות האירגונית, המקצועיות והחתירה למגע, התחקור והשקיפות. אשתדל להנחיל אותם למקומות נוספים בצה"ל".


לאחר 27 שנים של שירות בחיל-האוויר, יכנס בקרוב תא"ל כוכב לתפקידו כמפקד חיל המשטרה הצבאית | צילום: באדיבות המשפחה

בימים אלה תא"ל כוכב סוגר כמה מעגלים: הוא סיים את לימודיו במכללה לביטחון לאומי (מב"ל) אתמול והועלה לדרגת תא"ל, ומציין עשור מאז פיקד על יחידת ה"חץ" - "חרב מגן", בעת מלחמת לבנון השנייה. "אני זוכר שכל היחידה התכנסה, נכנסתי ואמרתי: 'זהו היום הראשון של המלחמה'. אף אחד לא הבין מדוע אני משתמש במילה מלחמה עבור ההסלמה הזאת. ביקשתי שיודיעו בבית שהפעם הבאה שיגיעו תהיה בראש השנה", הוא נזכר. "במלחמה ההיא השתמשתי בכל הכלים המקצועיים והפיקודיים שרכשתי בצבא, והיא הפכה לאחד מהרגעים המכוננים בשירותי בחיל-האוויר ובמערך ההגנ"א".


במלחמת לבנון השנייה פיקד תא"ל כוכב על יחידת ה"חץ". "המלחמה הפכה לאחד מהרגעים המכוננים בשירותי בחיל ובמערך ההגנ"א" | צילום: באדיבות המשפחה

בפועלו של תא"ל כוכב נמנים גם הקמתה של כנף "הגנת שמי המדינה" בתצורתה החדשה במערך ההגנ"א, לימודים גבוהים בחיל-האוויר האמריקאי, קליטת מאמנים ופיתוח בית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א), עליו פיקד לפני שיצא ללימודים במב"ל. "אין לי ספק שהתחום החינוכי והערכי בו עסקתי רבות בחיל, במיוחד כמפקד ביסל"א, ילווה אותי בהמשך דרכי בצה"ל", משתף תא"ל כוכב. "שם גיליתי את היכולת שלנו להפוך תיכוניסט בן 18 לאיש חוק וסדר, ללוחם מקצוען שמשרת את ארצו ואת עמו. בימים אלה הדבר משמעותי על אחת כמה וכמה, אנו נדרשים לאחד שורות ולעודד את האמון הציבור בצה"ל".


"אין לי ספק שהתחום החינוכי והערכי בו עסקתי רבות בחיל ילווה אותי בהמשך דרכי בצה"ל" | צילום: באדיבות המשפחה