יומן ארועים

Bookmark and Share
עוצמה חסרת תקדים: מסדר כנפיים 172 פורסם בתאריך 30.06.2016
תגיות: מסדר כנפיים , קורס-טיס
בוגרי קורס-טיס 172 קיבלו היום את כנפי הטיסה במעמד ראש הממשלה, שר הביטחון, נשיא המדינה, הרמטכ"ל ומפקד חיל-האוויר. במסדר הבא כבר ישתתף מטוס ה-F-35
טל גלעדי ושחר צורני

הם חיכו לרגע הזה שלוש שנים, וסוף-סוף הוא הגיע: בוגרי קורס-טיס 172 עמדו היום נרגשים על רחבת המסדרים בבסיס חצרים וקיבלו את כנפי-הטיס ממפקד חיל-האוויר, אחרי מסלול הכשרה מהארוכים בצה"ל. הטייסים, הנווטים והמכוננים הצעירים, מתוכן ארבע נשים, יצטרפו לשורות הלוחמים של חיל-האוויר ויישאו את משימות החיל על כתפיהם.

"כוח המגן האווירי של ישראל מוכן היום להלום בעוצמה חסרת תקדים בכל זירה שיידרש לה. החיל פועל, יום יום, בחמש חזיתות: בהגנה על שמי ישראל ובלחימת מדינות האזור בטרור קיצוני מעבר לגבולותינו", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, במהלך מסדר הכנפיים. "היום אתם מצטרפים למגני הארץ ממעל, לוחמי צוות אוויר. את המסע לכנפיים החלו אלפים ולסיומו הגיעו בודדים: גברים ונשים (אצלנו, בוגרות, זה כבר מזמן עניין שבשגרה). להצלחתם בעתיד יהיו שותפים כלל אנשי החיל: בראשם, אנשי המערך הטכני שיקפידו על כל פרט בהכנות למשימותיכם ובשמירה על חייכם. לצדם, אנשי המנהלה, התעופה והבינוי המסורים, בלעדיהם לא יהיה ערך לכנפיכם".

הם לובשים את מדי הקבע הכחולים בפעם הראשונה, ברקע נפרש הנוף המדברי. בקהל יושבים המשפחות והחברים שליוו אותם לאורך תהליך הפיכתם לחלק מעתידו של חיל-האוויר ולאחראים על הגנת המדינה. "בחירתכם לקחת אחריות ולסכן חייכם אינה מובנת מאליה וראויה לכל שבח. צפויים לכם אתגרים מורכבים והצלחתכם תדרוש רמת טיסה מעולה, אומץ, נכונות לתחקר, ללמוד משגיאות ודבקות בערכי מוסר. זה הבסיס להפעלת העוצמה האדירה שבידכם", אמר אלוף אשל.


 בוגרי קורס-טיס 172 עמדו היום נרגשים על רחבת המסדרים בבסיס חצרים וקיבלו את כנפי-הטיס | צילום: מור צידון

במסדר הבא ישתתף מטוס ה-F-35
במסדר הכנפיים הבא יצטרף לשורות החיל גם מטוס ה"אדיר", ה-F-35. "פנינו אל העתיד: אל ה'אדיר', ה-F-35, שיחזק את בטחון ישראל ויישא את חיל-האוויר ליכולות מבצעיות מעבר לדמיון", אמר מפקד חיל-האוויר. "במסדר הבא יטוס ה-F-35 כאן, אצלנו, ויצטרף אל כלי-הטיס המאוישים מרחוק, ההולכים וצוברים יכולות חדשות ומספרם בחיל הולך וגדל, אל ההגנה האווירית הטובה בעולם, העומדת לקראת פריצות דרך חדשות מגובה הקרקע ועד מרחבי החלל".

"חיל-האוויר ערוך ומוכן. אין ולא תהיה שום חסינות למבקשי רעתנו, בזכות מטוסים חדשים", אמר ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, במהלך הטקס. "תודה מכל הלב לבעלת בריתנו ארצות הברית על קבלת מטוסי ה-F-35.  זהו הישג אדיר, במלוא מובן המילה. מספר ידידינו הולך וגדל. מדינות רבות רואות את העוצמות של צה"ל ושל חיל-האוויר".


"חיל-האוויר ערוך ומוכן. אין ולא תהיה שום חסינות למבקשי רעתנו, בזכות מטוסים חדשים" | צילום: מור צידון

מסדר הכנפיים נערך השנה בסימן 40 שנים למבצע אנטבה, במסגרתו שוחררו נוסעי מטוס "אייר פראנס" שנחטף על-ידי טרוריסטים. "לפני ארבעים שנה בדיוק המריאו ארבעה מטוסי הרקולס של חיל-האוויר הישראלי וטסו מרחק 3,800 קילומטר לאנטבה שבאוגנדה. במבצע ההצלה המורכב ההוא הפגין חיל-האוויר תעוזה, יצירתיות ומקוריות, ויחד עם לוחמי היחידות המובחרות השיב את החטופים הביתה", אמר נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, במהלך מסדר הכנפיים. "מבצע אנטבה הדהים את העולם כולו. הוא היה לאחד המבצעים המפוארים והמזהירים בתולדותינו. מאז, מטוסים רבים חלפו בשמיים, ועם זאת לאורך כל השנים שומר חיל-האוויר הישראלי על מעמדו הבלתי מעורער כחיל שהוא מהטובים והמתקדמים בעולם".

"מבצע יונתן לימד על חשיבות שמירת היתרון מול אויבינו", הוסיף ראש הממשלה. "אתם, מסיימי קורס-טיס 172, אתם מסמלים את כל אלה. אתם תגנו עלינו מלמעלה, אנחנו נחזיק לכם אצבעות מלמטה. שמרו על עצמכם וחזרו הביתה בבטחה ובשלום".


מסדר הכנפיים נערך השנה בסימן 40 שנים למבצע אנטבה | צילום: מור צידון