יומן ארועים

Bookmark and Share
בוגרי קורס-טיס 172 מקבלים דרגות פורסם בתאריך 28.06.2016
תגיות: בית-הספר לטיסה , מטוסי עבר , קורס-טיס , מסדר כנפיים , מוזאון חיל-האוויר
שלב נוסף בדרך לכנפיים: בוגרי קורס-טיס 172 קיבלו היום את דרגות הסגן המציינות את הפיכתם לקצינים בחיל-האוויר באופן רשמי, ובעוד 48 שעות יקבלו את כנפי הטיסה. "כלוחמי צוות-אוויר תקבלו לידכם עוצמה גדולה"
טל גלעדי ושחר צורני

בוגרי קורס-טיס 172 צעדו הערב על רחבת המסדרים בפעם האחרונה כחיילי חובה. בזמן שמעליהם חגו כלי-הטיס המבצעיים אותם יפעילו בעתיד הלא רחוק, נחשפו דרגות הקצונה של החניכים שבעוד יומיים יקבלו את כנפי הטיסה ויהפכו באופן רשמי לאנשי צוות-אוויר, אשר מופקדים על בטחון מדינת ישראל.

במעמד מפקד בסיס חצרים, מפקד בית-הספר לטיסה, מפקדיהם הישירים ובני משפחתם צעדו הבוגרים על רחבת המסדרים וסיכמו שלוש שנים מפרכות ומאתגרות שהפכו אותם מתלמידי תיכון לקצינים. "בשלוש שנות הקורס הכנו אתכם, הבוגרים, לקחת חלק בשעת הצורך במלאכת ההגנה על מדינתנו", אמר לקצינים הצעירים מפקד בית-ספר לטיסה, אל"ם מ'. "מבחננו לעיתים הוא לא רק באופן הפעלת הנשק אלא גם במידת אי הפעלתו. זכרו בכל אשר תלכו כי קודם בני אדם אתם ורק אחר-כך שלוחי חרב".


בעוד יומיים יענדו הבוגרים את כנפי הטיסה שלהם ויהפכו באופן רשמי לאנשי צוות-אוויר | צילום: מור צידון

אחריות ועוצמה גדולה
לפני כחצי שנה, כאשר היו בעיצומו של הקורס וקו הסיום נראה רחוק, הם ביצעו תרגילי סדר כפרחי-טיס לכבוד המסיימים. היום הם רואים את קו הסיום בבירור כשפרחי-טיס צעירים צועדים לכבודם. "הפרק הראשון בהכשרה שלכם מגיע היום לסיומו", אמר מפקד בסיס חצרים במהלך הטקס. "מצטרפים אתם לשורת הלוחמים הנושאת על כתפיה את זכות ההגנה על המולדת. העומדים בראש המחנה, טעונים ביסודות הטיסה הקרבית, בערכי פיקוד ומנהיגות".

"את היכולות האישיות והטיסתיות שלכם הבנו כבר בחודשים הראשונים, ובמעלה הדרך תרנו אחר אלו שמסוגלים לעשות גם וגם וגם. גם להצטיין ברמה האישית, גם להיות חברים וגם להביע עמדה אישית, ערכית ומנהיגותית", אמר מפקד בית-הספר לטיסה. "כלוחמי צוות-אוויר תקבלו לידכם עוצמה גדולה. קחו את המטען המקצועי, האקדמי והערכי שהבאתם מבית הוריכם ושכללתם במהלך שלוש השנים האחרונות. שאו בצניעות ובאחריות גדולה את תפקידכם. ראו עצמכם תמיד כמנהיגים ודמויות אליהן נישאות עיניים. אל תעמדו במקום - המשיכו ללמוד, להתקדם, והכי חשוב - המשיכו לשאוף".


"כלוחמי צוות-אוויר תקבלו לידכם עוצמה גדולה. שאו בצניעות ובאחריות גדולה את תפקידכם" | צילום: מור צידון

ה"סטירמן" הכסוף שוב במטס
לאחר הפוגה קלה של כמה חודשים, השתתף היום במטס האווירי של מסדר הדרגות מטוס ה"סטירמן" הכסוף, אחד מכלי-הטיס הותיקים ביותר של חיל-האוויר אשר קורקע לפני כשנה לאחר שנשרף. אחרי עבודה מאומצת של הגף הטכני של מוזיאון חיל-האוויר, המריא שוב ה"סטירמן" הכסוף בגאון לצד ה"ספיטפייר" השחור, וה"הארווארד" הצהוב ובירך גם הוא את הקצינים החדשים.

"הסטירמן הוא מטוס ייחודי, הוא סמל וגאווה ומציג את יכולותיו של חיל-האוויר המסוגל לתחזק מטוס בן 70 שנה", מסביר רס"ב אבי הרוש, שהיה אחראי על שיפוץ ה"סטירמן" הכסוף המוכר כ"סטירמן של יעקב טרנר". בגלל גילו של המטוס שטס כבר משנת 1948 והנזק שנגרם לו רבים העריכו כי לא ישוב לאוויר, אך רס"ב הרוש ושאר העוסקים במלאכה האמינו לאורך כל הדרך שיצליחו לשקמו ועשו את מירב המאמצים בכדי להפוך את החלום למציאות. "מההתחלה האמנתי שהוא הולך לטוס", פוסק רס"ב הרוש. "ידענו שאנו רוצים לשפץ אותו למען הדורות הבאים שימשיכו ליהנות מטיסתו הייחודית. היה לנו חשוב לשמר את המטוס ולהשאירו בחיל-האוויר, ואני מקווה שנתנו לו אורך נשימה לעוד שנים ארוכות".

"במהלך כל התקופה גורמי להק הציוד הרלוונטיים ראו לנגד עיניהם את הפרויקט הזה", מעיד רס"ב הרוש. לדבריו, החיל כולו ציפה לטיסת הבכורה של ה'סטירמן' והתגאה ביכולת של אנשיו להרכיב מטוס מאפס". רס"ב הרוש והחיילים מספרים שהיעד הבא שהציבו לעצמם הוא לשקם את המטוס השרוף ולהחזירו לתצוגה במוזיאון. בינתיים, עד שהאתגר החדש העומד לפניהם ירקום עוד וגידים ויהפוך גם הוא למציאות, הם מזמינים אתכם להרים את הראש מעלה כאשר אתם עוברים ליד המוזיאון וליהנות מטיסותיו המחודש של המטוס הכסוף ששב לשמיים.


מטוס ה"סטירמן" של יעקב טרנר, שנשרף וקורקע לפני כשנה, שב להמריא והשתתף במטס האווירי לכבוד המסדר | צילום: עמית אגרונוב

פרק נוסף במורשת
מסדר הכנפיים יערך השנה בסימן 40 שנים ל"מבצע אנטבה" במסגרתו שוחררו נוסעי מטוס "אייר פארנס" שנחטפו על-ידי טרוריסטים. "המבצע הוא פרק אחד בספר מורשת צה"ל וחיל-האוויר. הכנפיים שיוענקו לכם מחרתיים, הינם הקולמוס איתו תכתבו את פרקי המורשת הבאים של החיל", אמר לקצינים הצעירים מפקד בסיס חצרים, תא"ל אבשלום. "המסע שלכם מאתגר ואתם בתחילתו, מצוידים וערוכים. לצד האתגרים, תזכו לסיפוק בלתי רגיל, תיהנו מנופיה המשכרים של ארצנו".


"המסע שלכם מאתגר ואתם בתחילתו, מצוידים וערוכים. לצד האתגרים, תזכו לסיפוק בלתי רגיל, תיהנו מנופיה המשכרים של ארצנו" | צילום: מור צידון