יומן ארועים

Bookmark and Share
האנשים שעיצבו את לוחמי האוויר החדשים פורסם בתאריך 27.06.2016
תגיות: קורס-טיס , מפקד חיל-האוויר
רגע לפני שמפקד חיל-האוויר יעניק לבוגרי קורס-טיס 172 את הכנפיים הנכספות, הוא נפגש אמש עם הדמויות שהשפיעו על הבוגרים לשיחה אינטימית על חינוך, אהבת הארץ ודוגמא אישית. לערב המיוחד הביא מפקד החיל גם את האיש שהשפיע עליו: "נהגתי להסתכל עליו ולומר 'אני רוצה להיות כמוהו'"
טל גלעדי

ביום חמישי הקרוב יקבלו בוגרי קורס-טיס 172 את כנפי הטיסה כשמאחוריהם פרק הכשרה ארוך ומאתגר ולפניהם שירות מרתק כאנשי צוות-אוויר. רגע לפני שמפקד חיל-האוויר יעניק להם את הכנפיים במסדר הכנפיים החגיגי לעיני כל, הוא נפגש לשיחה אינטימית עם האנשים שהשפיעו על הבוגרים ועיצבו את דמותם. "אנחנו קוטפים את הפירות שאתם טיפחתם, נתתם להם ערכים חשובים שבזכותם בין היתר הם מסיימים את קורס-הטיס", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל לנוכחים.

מסורת זו מתקיימת בחיל מעל עשור ומהווה פלטפורמה לאמירת תודה לאלה שעמלו ותרמו לחינוכם ועיצובם של אנשי צוות-האוויר. "אנחנו רוצים להודות לכם על הלוחמים האוויריים החדשים שחינכתם, שבשירותם הצבאי משמעות גדולה. טיסה היא לא מטרה אלא אמצעי להמשיך כאן את קיומה של מדינת ישראל", אמר אלוף אשל.


מח"א: "אנחנו רוצים להודות לכם על הלוחמים האוויריים החדשים שחינכתם, שבשירותם הצבאי משמעות גדולה" | צילום: מור צידון

מנפצים את הסטיגמה
רשימת המוזמנים הורכבה ברובה ממחנכים ומורים מקצועיים של הבוגרים, יחד עם סבים וסבתות ודמויות מתנועות נוער ומכינות קדם צבאיות. יונתן עזרא וש', המסיים את הקורס כנווט קרב, נפגשו בתנועת הצופים בה עשה ש' שנת שירות. "המשימה שלנו הייתה להקים שבט צופים חדש ברובע ד' באשדוד. ש' לא היה בצופים לפני כן, וליוויתי אותו לאורך שנת השירות והכרתי לו את התנועה. אני זוכר שהוא אמר לי שאני מהווה השראה עבורו והוא לקח ממני המון, אבל מול מי שהוא כיום - אני רק יכול להגיד שהוא ההשראה שלי". 

סגן ע', המסיים את קורס-הטיס כטייס קרב, לימד את תמי המחנכת שלו דבר מה גם כן. "תמיד אומרים 'הטובים לטיס' ויש את הסטיגמה הזאת שטייסים הם שחצנים, אבל אני חינכתי את ע' ויכולה להגיד שהוא צנוע וחייכן מאין כמותו. התחברתי אליו כתלמיד בזכות האישיות הבוגרת שלו והשמחה הפנימית, הוא אף פעם לא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות". 


למפגש הוזמנו מחנכים, מורים, קרובי משפחה ודמויות מתנועות נוער או ממכינות קדם צבאיות. בתמונה: דינה, סבתו של ר' | צילום: מור צידון

אין מורה שמתקדם ללא תלמידיו
בין היושבים בחדר הייתה דמות שהשפיעה על טייס דיי ותיק, שקיבל את כנפי הטיסה לפני שנים מספר וכיום נושא על כתפיו דרגות אלוף. לצד מפקד חיל-האוויר ישב תא"ל (מיל') אבנר נווה, טייס שהתגאה בפקודו משכבר הימים, ככל המחנכים והמשפיעים שהוזמנו. "נהגתי להסתכל עליו ולומר 'אני רוצה להיות כמוהו'. החדות והנחישות שלו, האמונה שלו באנשים שלצדו ותחתיו הולכות איתי עד היום", נימק מפקד החיל את בחירתו. 

"שירתי בחיל-האוויר 31 שנים, בין היתר כשסגן מפקד חיל-האוויר. אלוף אשל ואני מכירים הרבה שנים כשתחילתו של הקשר בנינו נרקם מיד אחרי מלחמת לבנון הראשונה, כשקיבלתי פיקוד על טייסת 'נשר הזהב' שהטיסה מטוסי 'עיט' (סקייהוק). זוהי הייתה טייסת הדרכה המכשירה את טייסי הקרב שמגיעים אחרי קורס-הטיס ומלמדת אותם כיצד הופך המטוס למכונת לחימה. אלוף אשל היה אז סגן צעיר ומילא תפקיד של מדריך טיסה. אני זוכר שעלינו לטוס יחד ועשינו קרב אוויר, פגשתי בשמיים טייס מבריק. התרשמתי מאוד, אבל ההבנה המלאה של יכולותיו המופלאות הגיעה רק ביום למחרת - מזג האוויר היה אביך והוא עדיין טס מצוין ונלחם ללא רבב. אמרתי למפקד הבסיס: 'אנחנו לא צריכים אותו כאן בטייסת ה'סקייהוק', תנו לו להטיס את ה-F-15, אז המטוס הכי מתקדם בחיל, ואכן כך היה'".
לאורך שנות שירותם בחיל-האוויר הם נפגשו שוב כשמפקד חיל-האוויר היה מפקד טייסת ותא"ל (מיל') נווה מפקד בסיס רמת-דוד. "עשינו כברת דרך יחדיו שמצדיקה את האמרה כי אין מורה שמתקדם ללא תלמידיו", סיכם תא"ל (מיל') נווה.


מפקד חיל-האוויר ותא"ל (מיל') אבנר נווה. "נהגתי להסתכל עליו ולומר 'אני רוצה להיות כמוהו'" | צילום: מור צידון