יומן ארועים

Bookmark and Share
כיצד יפעל חה"א בעת לחימה רב-זירתית? פורסם בתאריך 23.06.2016
תגיות: תרגילים ואימונים , מערך התובלה , מערך הקרב , רציפות תפקודית , המערך הטכני
חיל-האוויר קיים השבוע תרגיל חילי בו תרגלו טייסות ויחידות החיל לחימה רב-זירתית. במהלך התרגיל נדרשו אנשי החיל לתקוף מטרות רבות בזמן קצר, לסייע לכוחות הקרקע ואף להתמודד עם מטחי טילים על בסיסי החיל
ורד תללה, טל גלעדי, נדב שחם וזהר בונה

תרגיל חילי (תרג"ח) התקיים השבוע ותרגל את החיל לפעילות בלחימה בזירה הצפונית ובזירת עזה. התרגיל נמשך חמישה ימים במהלכם תורגלו במקביל כוחות צה"ל ביבשה ובים במגוון תרחישים במוקדים שונים ברחבי הארץ ונבחנו נהלי שיתוף הפעולה בין הזרועות, הפיקודים והאגפים.

התרג"ח התקיים כחלק מגרף האימונים השנתי ומטרתו הייתה שיפור המוכנות והכשירות של חיל-האוויר ללחימה אינטנסיבית. "תרגיל מסוג זה מאפשר לנו לתרגל את כלל המערכים של החיל: ממתכנני המשימות המבצעיות, דרך השולטים ועד היחידות הפועלות בשטח", אמר ראש מחלקת האימונים, אל"ם עמית. 

במהלך השבוע התאמנו אנשי החיל על משימות שונות ביניהן סנכרון בין גופי החיל ומחוצה לו, סיוע לכוחות המתמרנים והתמודדות עם ריבוי איומים ואירועים בלתי מתוכננים. אחת המשימות המרכזיות שתורגלה בתרג"ח הייתה תקיפת מטרות רבות בזמן קצר, זאת בהמשך ליום המתארים החילי שהתקיים בחודש מרץ האחרון וכהקדמה לביקורת כוננות וכשירות למשימה שעתידה להיערך לקראת סוף השנה.

כמו בזמן אמת
בתרג"ח השתתפו כל טייסות הקרב בחיל שעבדו יחדיו מסביב לשעון בכדי לבצע את משימותיהן, ולעמוד במטרות העל של חיל-האוויר בהן השגת עליונות אווירית והגנה על שמי המדינה. 

"מספר מטרות התקיפה והצילום שהגיעו אלינו בתרגיל היה גבוה באופן קיצוני והמבחן הגדול היה שמירה על רציפות תפקודית מלאה במקביל לפעילות המבצעית", סיפר רס"ן זיו, סגן מפקד טייסת "אבירי הזנב הכתום", המפעילה את מטוסי ה"סופה" (F-16i). "הטייסת התנהלה כמו במצב לחימה, וקיבלה מודיעין עדכני לפיו עלו הצוותים לאוויר ותקפו את המטרות או השלימו את תמונת המודיעין על-ידי צילום אווירי בגזרות הנדרשות". 

טייסות מטוסי ה"ברק" (F-16C\D) פעלו גם הן באופן אינטנסיבי. "האימונים היו מאתגרים מכיוון שלא היה סדר יום קבוע, הכל השתנה ללא הרף וקיבלנו כל הזמן משימות נוספות. על-אף שזה היה תרגיל ולא מצב אמת, השקענו את אותו המאמץ וכך הכנו את עצמנו ללחימה", אמר סרן נ' מטייסת "הקרב הראשונה", שביצעה את מספר הגיחות הגדול ביותר בתרג"ח. 


השבוע התקיים תרגיל חילי במהלכו התאמנו טייסות הקרב בחיל על מתארי עליונות אווירית והגנת שמי המדינה | תמונת ארכיון

אימון לצד פעילות מבצעית
מערך התובלה הטקטית של חיל-האוויר לקח חלק במגוון רחב של משימות כמו סיוע לכוחות הקרקע, תדלוק אווירי והצנחת אפסניה. "עיקר העבודה שלנו מתמקדת בחזית הצפונית, אף על-פי זאת מצאנו את עצמנו רלוונטיים בכל הזירות", סיפר סרן נדב, מפקד גף מבצעים של טייסת "אבירי הציפור הצהובה", המפעילה מטוסי "קרנף" (הרקולס C-130). 

בטייסת "אבירי הציפור הצהובה" התרג"ח לא היה עיקר תשומת הלב, לצד האימון השתתפו אנשי הטייסת בפעילות מבצעית בעקבות השריפה הגדולה בקפריסין, בה סייע חיל-האוויר בין היתר על-ידי העברת ציוד במטוסי "קרנף". "הטיסות לקפריסין היו ברקע, אך הן דרשו מאיתנו הרבה", סיפר סרן נדב.


לצד הפעילות בתרג"ח,  סייעו אנשי טייסת "אבירי הציפור הצהובה" במאמצי כיבוי השריפה בקפריסין | תמונת ארכיון

מגנים על העורף
התרג"ח היווה ההזדמנות עבור יחידות חיל-האוויר לבדוק את יכולותיהן תחת עומס מבלי להתפשר על איכות הביצועים בזמן אמת, וכשמסתכלים על מערך ההגנה האווירית ובו גדודי "יהלום" (פטריוט) וכיפת ברזל ניתן להבין כי לעמידה בזמנים יש כוח הכרעה רב. "במהלך התרג"ח היינו צריכים לחשב את כמויות הטילים כך שיספיקו למערכה כולה ולהבין באיזה שלב נכון ליירט את כלי-הטיס ואיזה מערכת צריכה לעשות זאת", הסביר מפקד גדוד 'יהלום' (פטריוט) במרחב הצפוני, סא"ל רועי כץ. "נדרשנו לפרוס את הסוללות במהירות, לבדוק שמשגרי היירוט שמישים ויעמדו בקצבים גבוהים במטרה להפיל את המטוס המתקרב לפני שיצליח לחדור ולתקוף".


"במהלך התרג"ח נדרשנו להפיל את המטוס המתקרב לפני שיצליח לחדור ולתקוף" | צילום: גיא אשש

זמינים ושמישים
לאורך התרגיל ככל שכמות הגיחות עלתה, כך התעצמה עבודתם של אנשי המערך הטכני בהתאמה. "אנחנו עובדים כמו שנדרש לעבוד במצב לחימה ומתאמנים על תרחישים שאנו לא מתרגלים הרבה, כמו הספקי תקיפה וטיסה ארוכת טווח", אמר רס"ם יוסי אלמקייס, מפקד דת"ק (פאנצ'יף) של טייסת "הסילון הראשונה" בו עובדים טכנאי דרג א' שמהווים את דרג האחזקה בשטח.

גם טכנאי דרג ב' - אנשי המקצוע בגפי התחזוקה ומפעלי החימוש שעוסקים בתחזוקה ברמה גבוהה יותר וארוכת טווח הושפעו מהתרגיל, ונדרשו להרכיב כמות גדולה של פצצות בהתאם לדרישת הטייסות. "המעבר משגרה לחירום בגף נש"מ הוא חד מאוד. אנחנו עובדים במשמרות מסביב לשעון כדי לתת מענה לצורך המבצעי של טייסות הטיסה ולספק חימוש", הסביר סרן יורי ז'וקובסקי, קצין אחזקה נש"מ בבסיס חצור. 

בזמן אמת נדרש חיל-האוויר לוודא שכלי-הטיס שבראשותו זמינים ושמישים, ובמקביל מנסה לפגוע בכלי האויב בכדי לשבש את זמינותם. על תחום זה אמונים אנשי יחידת "עורבי השחקים", שאחראים על תחום הלוחמה האלקטרונית (ל"א) בחיל-האוויר ומשתתפים בעשרות משימות אליהן מוזנקים מטוסי החיל בשגרה ובחירום. "במהלך התרג"ח גייסנו אנשי מילואים ויחד עם אנשי היחידה הסדירים אנחנו דואגים לאייש את כל המוקדים באוויר ועל הקרקע", אמר רס"ן ח', מפקד בית-הספר לל"א. 


אנשי המערך הטכני עבדו מסביב לשעון בכדי לוודא שכלי-הטיס זמינים ושמישים | צילום: הגר עמיבר

פעילות תחת ספיגה
תחום נוסף שתורגל במסגרת התרג"ח היה הרציפות התפקודית. לאורך התרג"ח התמודדו אנשי החיל עם פעילות תחת ספיגה, כאשר מטחי טילים שוגרו לכאורה אל עבר בסיסי החיל השונים. "פגענו באופן משמעותי בבסיסים וביכולתם להוציא לפועל משימות. רצינו לבדוק האם הם יצליחו להתגבר על הבעיה, ולראות כיצד החיל נותן לכך מענה על-מנת לוודא שהם יכלו להמשיך לעבוד למרות הפגיעה", הסביר ראש מחלקת האימונים של החיל. "בבסיס נשמעו התראת 'צבע אדום' בתדירות רבה יחסית והיינו צריכים להבטיח שהחיילים לא ייכנסו לחרדה וימשיכו לתת את המענה הדרוש מהם", אמר סרן יורי.