יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוס ה"אדיר" הישראלי הראשון נחשף פורסם בתאריך 22.06.2016
תגיות: אדיר (F-35I)
טקס גלילת מטוס ה-F-35, שזכה בארץ לכינוי "אדיר", התקיים הערב במפעל "לוקהיד מרטין". רמ"ט חיל-האוויר: "אינני חושב שזו הגזמה לומר כי נוכחות מטוסי ה'אדיר' עתידה לשנות את מאזני הכוחות במזרח התיכון"
רוני ווינקלר, שליח בטאון חיל-האוויר בטקסס, וזהר בונה

 מטוס ה"אדיר" (F-35I) הישראלי הראשון, שעתיד לנחות בארץ בדצמבר הקרוב, נחשף היום בטקס חגיגי שהתקיים במפעלי "לוקהיד מרטין" בפורט-וורת', טקסס. הטקס בו השתתפו יותר מ-400 אורחים, נערך במעמד שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט), תא"ל טל קלמן, ונציגים בכירים, ביניהם שגריר ארה״ב בישראל, דן שפירו והשר צחי הנגבי. בנוסף הגיעו לטקס סגנית תת-מזכיר ההגנה האמריקאי לענייני קשרי חוץ של חיל-האוויר, היידי גרנט, מנהל תכנית ה-F-35 בפנטגון, גנרל כריס בוגדן ומושל טקסס, גרג אבוט.

"היום הוא יום מיוחד לחיל-האוויר הישראלי", אמר הרמ"ט. "הוא מסמל קפיצת מדרגה ביכולות האסטרטגיות של מדינת ישראל, הוא גם מסמל את השותפות והמחויבות העמוקה בין ארה"ב וישראל, מחויבות שמהווה נכס אסטרטגי עבור מדינת ישראל".


הרמ"ט: "מטוס ה'אדיר' מסמל קפיצת מדרגה ביכולות האסטרטגיות של מדינת ישראל" | צילום: לוקהיד מרטין

מייצר הרתעה ומגביר יכולות
מטוס ה"אדיר" הינו מטוס חמקן רב משימתי מהדור החמישי, שעתיד לשנות את מראה חיל-האוויר לחלוטין ולהכניס לחיל יכולות חדשות. "לפני מספר חודשים הייתה לי הזכות לטוס בסימולטור ה-F-35 כאן בפורט-וורת'", סיפר תא"ל קלמן. "כטייס שטס כבר יותר משלושים שנה על מגוון כלי-טיס, אני חייב לשתף בתחושותיי - זה היה כמו להחזיק את העתיד בידיי. השילוב הייחודי בין טכנולוגיה פורצת דרך, קטלניות וממשק אדם-מכונה מדהים, יובילו את העולם לדור החמישי".


תא"ל קלמן על הטיסה במאמן ה"אדיר": "זה היה כמו להחזיק את העתיד ביידי" | צילום: לוקהיד מרטין

"ה-F-35 שייקלט בזרועות פתוחות בחיל-האוויר הישראלי בדצמבר הקרוב, ישפר משמעותית את יכולותינו המבצעיות. כלי-הטיס החדש יביא איתו עוצמה חדשה. אין ספק שה-F-35 יהפוך לחלק אינטגרלי במרכיבי ההגנה שלנו ויאפשר לנו להבטיח את ביטחונם של אזרחינו בצורה הטובה ביותר כנגד מבקשי רעתנו וכנגד האיומים המורכבים שיכולים להסלים בכל רגע נתון", הוסיף הרמ"ט. "אינני חושב שזו הגזמה לומר כי נוכחות מטוסי ה'אדיר' עתידים לשנות את מאזני הכוחות במזרח התיכון".

"מדינת ישראל גאה להיות הראשונה באזורנו לקבל ולהפעיל את המטוס", אמר בטקס שר הביטחון, אביגדור ליברמן. "מטוס ה-F-35 הוא המתקדם ביותר בעולם והבחירה הטובה ביותר של ראשי מערכת הביטחון לשמירה על העליונות האווירית של מדינת ישראל. ברור וידוע לנו ולשכנותינו כי מטוס ה-F-35, ה'אדיר', ייצור הרתעה ויגביר את יכולותינו המבצעיות לאורך זמן רב".


שר הבטחון, אביגדור ליברמן: "ברור לנו ולשכנותינו כי המטוס ייצור הרתעה ויגביר את יכולותינו המבצעיות" |  צילום: לוקהיד מרטין

"עכשיו זה נהיה מוחשי"
ההכנות לקראת הגעתם של מטוסי ה"אדיר" בארץ נמשכות כבר מספר שנים והיום הן נמצאות בשיאן. "פתאום אנחנו מתחילים להרגיש שזה מתקרב. הנה יש מטוס. עכשיו זה נהיה מוחשי", שיתף סא"ל יותם, מפקד טייסת "נשר הזהב" שעתידה לקלוט את ה"אדיר" לשורותיה. "מלבד זאת טוב לראות שאין עיכוב בזמנים, דבר שכיח מאד בפרויקטים גדולי מימדים ורבי משתתפים כמו זה".

בימים אלה נמצאים טכנאי טייסת "נשר הזהב" במפעלי "לוקהיד מרטין" כדי ללמוד על אחזקת המטוס, ובעוד כחודש יטוס כוח ראשון של טייסים להסבה, ויחזור זמן קצר לפני נחיתת המטוסים בבסיס נבטים. "ההכנות להגעת המטוס עדיין לא הסתיימו וזמננו לא ארוך, אך מלבד אנשי צוות-האוויר נשאר כוח שיכין הכל כדי שאותו מטוס שנראה היום לראשונה יקבל את הטיפול הטוב ביותר", אמר סא"ל יותם.

״זכינו בכבוד לחבור למדינת ישראל ולסייע לה לחזק ולהעמיק את השותפות הארוכה בין שתי המדינות", אמרה נשיאת ״לוקהיד מרטין״, מרילין יוסון. "מטוס ה-F-35 יהווה משואה של כוח ויציבות באזור ויתרום לשמירת השקט והיציבות של הדורות הבאים".


מטוס ה"אדיר" עתיד לשנות את מראה חיל-האוויר לחלוטין | צילום: לוקהיד מרטין

רגע לפני המסע לארץ
עתה עתיד המטוס לעבור סדרת בדיקות מקיפה בארצות-הברית כדי לוודא שהוא אכן כשיר לטיסה, ואף יטוס עליו טייס אמריקאי כדי לבדוק את יכולותיו אל מול הלחצים המופעלים עליו. כשבועיים לאחר מכן עתיד לצאת מפס הייצור מטוס ה"אדיר" השני, ולפי לוח הזמנים אמורים השניים לסיים את סדרת הבדיקות עד סוף חודש נובמבר, בדיוק בזמן כדי להתחיל במסע שלהם ארצה.


טקס הגלילה של המטוס מהווה אבן דרך נוספת ומשמעותית בתהליך הפיתוח | צילום: לוקהיד מרטין