יומן ארועים

Bookmark and Share
האם המלחמה השקטה כבר כאן? פורסם בתאריך 09.06.2016
תגיות: סייבר , טכנולוגיה , תקשוב , כנסים
במלחמות העתיד צפוי איום הסייבר לתפוס מקום מרכזי כשעל כוונת האויב עשויות להימצא מטרות צבאיות ואזרחיות. בכנס הסייבר הרב-זרועי בבית חיל-האוויר ניתנה הצצה לאופן שבו תרחיש זה ישפיע על מראהו של חיל-האוויר ושל צה"ל כולו
אילון טוהר

השנה היא 2022. את מדינת ישראל פוקדת שרשרת אסונות: תקלה במערכת הבקרה של הרמזורים גורמת לתאונת שרשרת קטלנית, אלפים מתושבי ראשון לציון הסמוכים למתקן ההתפלה בפלמחים לוקים בסחרחורת, מחשבי הבורסה מדווחים על צניחה במניות המדדים המובילים ומטוסי חיל-האוויר נכשלים בהטלת החימוש שברשותם. האם מדובר בתקלות מקריות או במתקפה כוללת ומתוכננת מראש?

תרחישי קיצון אלה הוצגו אמש בפתיחת כנס הסייבר הרב-זרועי בהובלת חיל-האוויר ואגף התקשוב, כדי להמחיש כיצד עשויה להיראות "המלחמה השקטה" של העתיד אם נפליג בדמיוננו. "האם זה עשוי להתרחש? כן, סביר שלא במלואו ובעת ובעונה אחת", הרגיע ראש ענף לוחמה מבוססת רשת (לומ"ר) בלהק ראש המטה של חיל-האוויר, סא"ל רונן. "האם משהו מכל אלה עלול לקרות באופן חלקי? סביר שכן. זה אולי נשמע אפוקליפטי, אבל קל להפחיד כשהאויב הוא חמקמק, בלתי נראה ומשנה צורה. עלינו לוודא שבעתיד אף אחד לא יגיד, 'איך הם' - כלומר אנחנו - 'לא ראו את מלחמת הסייבר מתפתחת מתחת לאף שלהם?'. המלחמה השקטה כבר כאן".


צילום: עדי עבו

רמ"ט חה"א: "זהו עידן של לחימה כנגד אויב נעלם"
המלחמה השקטה היא זו שלא מתנהלת באמצעות טנקים, רובים ומטוסי קרב, אלא באמצעות מערך משוכלל של סייבר התקפי שכולל פריצות, קודים זדוניים ושאר מתקפות סייבר כאלה ואחרות שמיועדים להשבית, לשבש או להשתלט על מחשבים כחלק מאסטרטגיית המלחמה. לא לוחמים עומדים בחזית המערכה אלא האקרים בעלי מקלדות ואצבעות זריזות במיוחד. בעידן שבו כמעט כל דבר מבוסס על מחשוב ועל רשתות, הן בזירה האזרחית והן בזירה הצבאית, האפשרויות של לוחמי הסייבר העתידיים של האויב הן כמעט בלתי מוגבלות.

"אנחנו נמצאים בתקופה של מהפכה טכנולוגית דרמטית, המשפיעה על כל הרבדים - כלכליים, תרבותיים וגם צבאיים. קצב ההתפתחות והשינויים הוא בלתי נתפס. צה"ל נמצא בתוך המהפכה הזאת והתלות שלנו כצבא ברשת - הצורך במידע מודיעיני מבצעי ורשתי - הולכת ועולה", אמר במהלך הכנס ראש מטה חיל-האוויר, תא"ל טל קלמן. "זהו עידן של לחימה כנגד אויב נעלם, מבוזר, והטכנולוגיה מתפתחת גם אצלנו וגם אצל האויב ומייצרת רשת רחבה של הזדמנויות, כמו גם סיכונים. היסטורית - אנחנו רק בתחילת הדרך, אבל אנחנו יותר ויותר הולכים לכיוון הזה".


צילום: עדי עבו

חה"א יחזק את יכולותיו בתחום הסייבר
אל הכנס הוזמנו אנשי צבא העוסקים בעולם ה-IT (טכנולוגיית מידע) מכל הזרועות. "אנחנו נמצאים עמוק בנקודה הייחודית והמסוימת שבה המלחמה משנה את פניה. עם זאת, אנחנו שבויים בתפיסה של 'לפני'. קשה להבין את העולם של 'אחרי'", אמר ראש מחלקת התקשוב של חיל-האוויר, אל"ם שי. "העולם עובר שינוי, שינוי שקורה מהר יחסית. הוזמנתם לכנס כדי להבין שאנחנו בפתחו של עולם חדש, וכדי לתת לכם קצה כיוון שבאמצעותו תמשיכו ותפתחו את תפיסת ההגנה שלנו בהמשך".

בין היתר הופיעו בכנס פרופ' אלוף (מיל') יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית, שסקר את התפתחות עולם הגנת הסייבר לאורך העשורים האחרונים, ובוקי כרמלי, ראש רשות הסייבר הלאומית, שהציג את הרשות האחראית על הגנת סייבר במרחב האזרחי.

לחיל-האוויר פעילות ענפה בתחום הסייבר שאליה שותפים גורמים בלהק המטה ולהק הציוד בהיבט בניין הכוח בתחום, להק מבצעי בהיבט הניטור וההגנה בשוטף, וכן יחידת התוכנה "אופק" האחראית על פיתוח הנושא בפועל. 

"יש פה מערכה. אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לחזק את היכולות ההתקפיות שלנו בשנים הקרובות, אבל אין לשכוח גם את הגנת הסייבר שמהווה סוגיה מטרידה, לה אנחנו מודעים", הוסיף ואמר תא"ל קלמן. "הסייבר הוא חלק בלתי נפרד מבניין הכוח שלנו ואנחנו צריכים להמשיך ולהתפתח. אין לשכוח שממד הסייבר איננו עומד בפני עצמו, ולעד יהיה משולב בממדים האחרים - אוויר, ים, קרקע ותת-קרקע. התארגנות תחום הסייבר בחיל-האוויר מבוזרת, ובשנים הקרובות נידרש להסתכל פנימה ולהתאים את חיל-האוויר במקביל להקמת זרוע הסייבר".


צילום: עדי עבו