יומן ארועים

Bookmark and Share
מצדיעים להם בשטח פורסם בתאריך 29.05.2016
בשבוע שעבר נערך תרגיל לאוגדת המילואים "עוצבת עידן", בהשתתפות כוחות חיל-האוויר. בתרגיל השתתפו כל מערכי הטיסה של חיל-האוויר ואנשי המילואים תרגלו בין השאר את מתאר "קרב בריבוע", מתאר תקיפות מטרות ממרחק קצר
זהר בונה

בשבוע שעבר, בעוד הארץ כולה התקשטה לכבוד חג המילואים המצוין בל"ג בעומר, אנשי המילואים של "עוצבת עידן" עלו חזזרה על מדים ושבו לתראו"ג (תרגיל אוגדתי) רב משתתפים, בניהם כמובן חיל-האוויר.
שמונה מסוקי "ינשוף" (בלק-הוק) ועוד מספר מסוקי קרב הפרו את שלוות הלילה של אזור הכרמל, בדרכם לאסוף ולהטיס את גדוד הסיור של האוגדה למה שמתורגל כשטח האויב, כדי שאחריהם תוכל שאר האוגדה להתקדם לשטחים מאוימים. "בתרגיל השתתפו כל מערכי חיל-האוויר", סיפר רס"ן חגי, מהיחידה לשיתוף פעולה. "ביצענו משימות הטסת כוחות, פינוי פצועים, סיוע מסוקי קרב, חוזי של מטוסי תובלה וכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) ותקיפות מטוסי קרב".


בשבוע שעבר התקיים תרגיל לאוגדת המילואים "עוצבת עידן" בהשתתפות חיל-האוויר | תמונת ארכיון

האימון נועד למעשה לאמן את האוגדה, ובעיקר את מפקדת האוגדה לקראת מצב לחימה מלא. "השאיפה שלנו במנהלת התרגיל היא לייצר תמונת קרב דומה למציאות עד כמה שניתן, לכן בתרגיל יש דימוי אויב ויש מודיעין, חיל-האוויר הוא חלק מזה, הוא חלק מתמונת הקרב", סיפר סא"ל דני, מהיחידה לשיתוף פעולה. "היום אנחנו לומדים מתמונת המודיעין זה של זה, דבר התורם לשני הצדדים", הוסיף סגן ש', קצין מודיעין מטעם חיל האוויר באוגדה.

"האוגדה הזו היא אוגדת עתודה, לעומת אוגדות מילואים אחרות, שיודעות בדיוק מה התוכנית ואיפה הן יוצבו בעת מלחמה. האוגדה הזו יכולה למצוא עצמה בכל מקום, לכן אנשיה חייבים להיות ברמת כשירות גבוהה לכל המתארים ולכל סוגי שיתופי הפעולה, גם עם חיל-האוויר", סיפר רס"ן יונתן, מהיחידה לשיתוף פעולה.

מכיוון ש"עוצבת עידן" הינה אוגדת מילואים, גם מתארים שמתורגלים זמן רב, כמו "קרב בריבוע" - מתאר תקיפת מטרות ממרחק קצר שמתורגל כבר כשנתיים - רוב אנשיה לא זכו לתרגל פעמים רבות. לקראת התרגיל עברו אנשי האוגדה הדרכות רבות כדי שיגיעו לתרגיל מוכנים ככל האפשר. "במהלך התרגיל ראינו שרמת העבודה של אנשי המילואים וגם של החיילים והקצינים הסדירים עלתה משמעותית. היום הם יודעים בדיוק מה אני צריך לדעת על מטרה כדי שנוכל לתקוף אותה במהירות", המשיך רס"ן יונתן.

 
"האוגדה יכולה למצוא עצמה בכל מקום, לכן אנשיה חייבים להיות ברמת כשירות גבוהה לכל המתארים" | תמונת ארכיון