יומן ארועים

Bookmark and Share
עליונות אווירית: כתבת פרופיל פורסם בתאריך 26.05.2016
תגיות: הגנת שמי המדינה , מערך הקרב
מערך הקרב ומערך מסוקי-הקרב של חיל-האוויר תרגל השבוע הגנה על גבולות המדינה הצפוניים בשגרה. איום כלי-טיס מאוישים מרחוק וטיסה תחת איום טילי קרקע אוויר מהווים את האתגרים המרכזיים בהשגת עליונות אווירית. כך נראית כיום משימת העל של חיל-האוויר
טל גלעדי ונדב שחם

הגנה על שמי המדינה היא משימת העל של חיל-האוויר. אולם ממה מורכבת משימה רחבה זאת? כיצד השתנתה בעשור האחרון ואיך תיראה בעתיד? מטוסי ה"אדיר" (F-35I) החדישים שעתידים לנחות בארץ בסוף השנה, מלחמת האזרחים בסוריה והתפתחות עולם כלי-הטיס המאוישים מרחוק (כטמ"ם) עונים כולם יחד על השאלה.

ציידים וניצודים
במהלך השבוע האחרון נערכה בטייסות הקרב והמסק"ר (מסוק-קרב) של חיל-האוויר סדנת בטחון שוטף בזירה הצפונית, במסגרתה תורגלה משימת העליונות האווירית ממספר זוויות כשהמרכזית שבהן הייתה התמודדות עם איום סוללות קרקע-אוויר (טק"א). "משימת העליונות האווירית מאפשרת את קיום כלל משימות צה"ל. המטרה שלנו היא לשמר אותה ולהבטיח כל העת שאיננה נפגעת. איומים מהקרקע הם חלק מהותי בהגנת השמים נקיים מכלי-טיס עוינים", הדגיש ראש-ענף עליונות בלהק מבצעי אוויר, סא"ל גיא.

התרחיש שעל-פיו תרגלו אנשי צוות-האוויר במערך הקרב היה קבלת מידע מודיעיני על הימצאותן של סוללות טק"א וניודן, אך ללא מיקומן המדויק וכוונותיו של האויב. את משימת השמדת הטק"א מדמה החיל למסע ציד. חיל-האוויר על יחידותיו ומערכיו הוא "הצייד" אשר מנסה לאתר את סוללות הטילים שמפעילות מדינות האזור ומפעילי הסוללות בתורם מתנהגים כ"ניצודים", אשר מוטמעים בסביבה ומתניידים באזור בזהירות על-מנת לא להיחשף.


ממה מורכבת משימת הגנת שמי המדינה, כיצד השתנתה בעשור האחרון ואיך תיראה בעתיד? | תמונת ארכיון

בעשור האחרון נרשמה עליית מדרגה בתחום טילי הקרקע-אוויר: מדינות אויבות קלטו מערכות טק"א מתקדמות והדבר הצריך שיפור ועדכון תורות לחימה קיימות. על המשימה הזאת אחראי כוח שלם שפועל מסביב לשעון. "בהסתכלות על הזירה הצפונית, בסוריה אומנם מתחוללת בשנים האחרונות מלחמת האזרחים וכפועל יוצא יכולות הצבא הסורי נשחקות, אך בתחום ההגנה האווירית הוא הולך וצובר תאוצה ואנחנו נדרשים לפתח את יכולותינו", הציג סא"ל גיא. "תרחיש הקצה הוא סוללה של האויב שמשגרת טילים ומאיימת על שרידותם של מטוסינו. ציד משגרים זוהי משימה שחוצה את הארגון, היא מתחילה במערך המודיעין והאיסוף שממפה את האיומים וכוללת את מערך הקרב שתוקף את המטרות פיסית. בשגרה אנחנו מתכוננים לאיום הזה בעזרת צוות מקצועי אשר מנתח את המציאות המשתנה באזור".

אויבנו לא נשארים אדישים מול החמקנות
עד כמה יהיה רלוונטי איום הטק"א בעתיד הקרוב בו יקלוט חיל-האוויר את מטוס ה"אדיר" (F-35I), מטוס חמקן שאינו ניתן לזיהוי במכ"מי האויב? "על-מנת שסוללת טק"א תצליח להפיל כלי-טיס, היא קודם כל צריכה לגלות אותו. לנקודה הזאת יש משמעות גדולה בעידן החמקנות שיתחיל באופן רשמי בחיל כאשר מטוס ה'אדיר' ינחת בדצמבר בבסיס נבטים", עונה סא"ל גיא. "אבל היתרון של ה'אדיר' אינו מאפשר לנו לנוח על זרי הדפנה. האויבים מכירים ביתרון החמקנות שלו ומנסים לצמצם את הפערים ולתת לכך תשובה משלהם. יש כאן מרוץ חימוש בין הקדמה של מערכות ההגנה האווירית של האויב לבין היכולות שימנעו את אותו גילוי".


"על-מנת שסוללת טק"א תצליח להפיל כלי-טיס, היא קודם כל צריכה לגלות אותו" | תמונת ארכיון

את הפיכתם של כלי-הטיס המאוישים מרחוק לבולטים ומהווים איום ממשי, יחד עם ההבנה בדבר פוטנציאל הנזק שלהם. כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) אויב המתפוצץ על כוחות החי"ר בקרקע, כטמ"ם זר וחמוש אשר חודר לגבולות האווירים של המדינה ומסכן אוכלוסייה אזרחית או אוסף מידע מודיעיני. לאורך הסדנה תרגלו אנשי מערך הקרב התמודדות מול איום זה, החל משלב זיהוי הכטמ"ם וסיווגו כזר ומסוכן ועד יירוטו והפלתו. הגנת גבולות בשגרה, משמעותה מתן מענה לאירועים מתפרצים שלא היה ניתן לצפות קודם, משימה שממלאים מטוסי הקרב ומסוקי הקרב אשר נמצאים בכוננות תמידית ויוזנקו בשעת צרה.