יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצעיים: הגיע לסיומו קא"מ תובלה פורסם בתאריך 23.05.2016
תגיות: מערך התובלה , קורסים והכשרות
בשבוע שעבר הגיע לסיומו קורס האימון המתקדם של מערך התובלה אותו מובילה טייסת "מלכי האוויר" בבסיס שדה-דב. " אתה צריך להבין שאתה כבר איש צוות-אוויר, אתה כבר לא פרח-טיס. המיון נגמר ואנחנו פה כדי להיות הכי טובים שאנחנו יכולים במשימה שלשמה אנו נמצאים"
אליה לויטן

ארבעה חודשים של קורס אימון מתקדם (קא"מ) הגיעו לסיומם, ועכשיו הם יושבים במטוס ה"צופית" (ביצ'קראפט קינג-אייר B-200) שני חניכים כשמאחוריהם יושב מפקד בסיס נבטים, אשר בוחן במלוא תשומת הלב את יכולותיהם החדשות.

כעת עליהם להמריא ולדמות ביצוע משימה, ולהתמודד עם כל תקלה, סכנה או אתגר שעלולים להופיע. כעת, עליהם להוכיח שהם מוכנים להצטרף לשורות טייסי החיל. 

"הטיסות המסכמות מבוצעות עם אנשים בכירים מהמערך, מפקדי בסיסים ומפקדי טייסות", הסביר רס"ן לי, מפקד הקא"מ. "שני דברים קורים באירוע הזה. מצד אחד החניך מראה את הרמה אליה הגיע, מבצע את כל מה שלמד לאורך הקורס ומדגים את היכולות הנדרשות. מצד שני, אני כמפקד הקא"מ מציג בטיסות המסכמות את הדור החדש של הטייסים שעתידים להשתלב במערך".


צילום: גיא אשש | תמונת ארכיון

"תחושה טובה להיות מבצעי"
חניכי הקא"מ של מערך התובלה ביצעו את הטיסות המסכמות של הקורס, בסיומו הפכו באופן רשמי לטייסי תובלה בשורותיו של חיל-האוויר. את הקורס עוברים החניכים אמנם לאחר קבלת כנפי הטיס וסיום קורס-הטיס המפרך, אולם כדי להפוך לטייסים מבצעיים במערך הם חייבים לעבור גם את ארבעת חודשי הקא"מ, המהווים אתגר מקצועי ומבצעי שעוד לא חוו.

מיד לאחר הטיסות המסכמות, עם קבלת תוצאות הבחינה, משתבצים הטייסים בטייסות התובלה הקלה בבסיס שדה-דב, טייסת "הראשונה" וטייסת "מלכי האוויר". שם, למשך השנתיים הקרובות ישרתו כטייסי משנה מבצעיים. "לאורך הקורס החניכים מקבלים יחס מכוון, תומך והדרכתי. אך 24 שעות אחרי שנגמר הקא"מ הם כבר מאוישים בטייסות בבסיס שדה-דב, ומדובר בשתי טייסות מבצעיות מאוד שטסות כל היום וכל הלילה", הסביר רס"ן לי, מפקד הקא"מ.

סגן עומר, היה בין הטייסים הצעירים שטס לאחרונה בטיסות המסכמות, בעוד מפקד בסיס שדה-דב ישב בקוקפיט ובחן אותו. כעת כשסיים, אין לו זמן להתרפק על החוויה, כי שעות ספורות לאחר הטיסה המסכמת הוא שובץ בטייסת "מלכי האוויר" כאיש צוות-אוויר מבצעי. "זאת תחושה טובה להתחיל להיות מבצעי. לא משנה באיזה טייסת, העיקר לעשות עבודה מבצעית", הוא מספר. "בקורס הקנו לי כלים של חתירה לניצחון, התמודדות עם כל דבר שקורה ברוגע ובקור רוח, כלים של עבודת צוות ובעיקר - כיצד לבצע את המשימה שלי בצורה הטובה ביותר".


צילום: גיא אשש | תמונת ארכיון

האבנים בדרך למערך התובלה
לקורס האימון המתקדם מגיעים החניכים הישר מקורס-הטיס לאחר שלמדו את היסודות והתשתית של ההטסה. בקא"מ הם עוסקים במשימות המערך ולומדים עבודת מודיעין, מתארים מבצעיים, טיסות לטווח ארוך, ניווטים, פקודות וטיסות משימה. "ישנן כמה אבני דרך משמעותיות בקא"מ", קבע רס"ן לי. "הראשונה מתקיימת בשבוע הראשון של הקא"מ. אתה צריך להבין שאתה כבר איש צוות-אוויר, אתה כבר לא פרח-טיס. המיון נגמר ואנחנו פה כדי להיות הכי טובים שאנחנו יכולים במשימה שלשמה אנו נמצאים. האבן השנייה היא הגיחות ארוכות הטווח שאנחנו מבצעים. מדובר בקפיצת מדרגה מקצועית משמעותית. האבן השלישית היא שבוע המלחמה של הקא"מ במהלכו החניכים מתעמתים עם קושי פיזי, מנטלי, חוסר שעות שינה, אי ודאות ומתנסים בהרבה מהמשימות והאלמנטים שרלוונטיים למערך התובלה בזמן לחימה. שיא השיאים הוא בעיני הטיסות המסכמות אליהן מגיעים בכירי המערך שמבינים את חשיבות הקא"מ, שהרי הוא שער הכניסה למערך כולו. הם מגיעים לטוס איתם ולהכיר את האנשים שלא רחוק היום בו חלקם יגיעו לטוס אצלם בטייסות".


תמונת ארכיון