יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד USAFE: "עובדים יחד כדי לספק ביטחון" פורסם בתאריך 19.05.2016
תגיות: בינלאומי , מפקד חיל-האוויר
מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, פורום המפקדים של החיל ונספח חיל-האוויר בארצות הברית לשעבר, תא"ל (מיל') יעקב שהרבני, נפרדו מגנרל פרנק גורנס, מפקד כוחות חיל-האוויר האמריקאי בפיקוד אירופה (USAFE), שסיים את תפקידו בתום כשלוש שנים במהלכן התהדק באופן משמעותי השת"פ בין הגופים
ורד תללה

דגלי ישראל, ארה"ב וחיל-האוויר שוב עיטרו את הכניסה למטה חיל-האוויר שבקריה בתל-אביב לכבוד ביקורו השלישי במספר של גנרל פרנק גורנס כמפקד כוחות חיל-האוויר האמריקאי (חהא"א) בפיקוד אירופה (USAFE). זו לא הפעם הראשונה שמטה חיל-האוויר מתהדר בדגלים וחגיגיות לכבוד ביקור של דרג חשוב ומשמעותי, אולם הפעם מדובר היה בביקור פרידה של גנרל גורנס מחיל-האוויר הישראלי, אשר היה לו שותף דומיננטי בשנות כהונתו.

במסגרת הביקור נועד הגנרל עם מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, פורום המפקדים של החיל ותא"ל (מיל') יעקב שהרבני ששימש כנספח חיל-האוויר בארצות הברית. יחד חתמו במילים חמות את שנות כהונתו, אשר במהלכן שיתוף הפעולה בין חילות-האוויר התהדק באופן משמעותי. "הכרת תודה עמוקה על שנים רבות של מחויבות, כנות ותמיכה שהובילה להתקדמות שיתוף הפעולה בין חילות-האוויר והיכולת המבצעית כדי לקדם את ביטחון ישראל", הודה מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל לגנרל גורנס והדגיש, "מדובר בשנים רבות של מחויבות אישית וידידות אמיתית".

גנרל גורנס אחראי על הפעלת הכוח האווירי של חהא"א בפיקוד האירופי (EUCOM). בין תפקידיו הקודמים פיקד על טייסת קרב, קבוצת מבצעים, שתי כנפות ואוויריית וושינגטון. האזור שבאחריותו כולל 49 מיליון קמ"ר, ו-104 מדינות באירופה, אפריקה, אסיה, מזרח התיכון, והאוקיינוס האטלנטי, הארקטי וההודי ובקרוב יסכם שלוש שנים של עשייה. "אני חושב שאנחנו עובדים יחד על-מנת לספק את הדבר הכי חשוב שאפשר להשיג והוא ביטחון ויציבות, זאת מטרה נעלה. כשאני מגיע לכאן אני נזכר כמה שזה חשוב", אמר גנרל גורנס לפורום המפקדים של חיל-האוויר. "החברות שיש בינינו וכן האימון ושיתוף הפעולה חשובים לעתיד, אך השאלה היא: מתי יגיע העתיד? השאלה הזאת מופנית אלינו. אני רוצה להודות לכם על החוויות הנהדרות בזמני בישראל, אני מעריך את זה מאוד".


"החברות שיש בינינו וכן האימון ושיתוף הפעולה חשובים לעתיד, אך השאלה היא: מתי יגיע העתיד?" | צילום: מור צידון

ממשיכים לשמור על השקט במזרח התיכון
שיתוף הפעולה האסטרטגי ויחסי חיל-האוויר עם עמיתיו האמריקאים ממשיכים להעמיק ולשמור על השקט במזרח התיכון. בשנה שעברה נחתכם הסכם שיתוף פעולה בין מפקד ח"א ועמיתו גנרל מרק וולש בחא"א ובמסגרתו סוכם ש USAFE יובילו את השת"פ מול ח"א כנציגים של חיל האוויר האמרקיאי. מאז ניכרה עשייה רבה במגוון תחומים ובכלל זה הפעלת הכוח, חילופי ידע מבצעי, אימונים ועוד. שנת 2016 נפתחה בתרגיל ה"ג'וניפר קוברה" של מערך ההגנה האווירית הישראלי עם צבא ארצות הברית, אשר נחשב לנקודת שיא בשיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם האמריקאים. לקראת סוף השנה שיתוף הפעולה יתעצם עוד יותר כשינחת בעוד פחות משנה בבסיס נבטים זוג מטוסי ה"אדיר" (F-35I) הראשון ויפתח עידן חדש של חמקנות בחיל-האוויר הישראלי.

לחהא"א והישראלי היסטוריה משותפת ואיכותית של החלפת ידע, יכולות ואימונים שהביאו את לוחמי שני הצדדים אל הקצה. בתרגיל ה"בלו פלאג", תרגיל בינלאומי רחב היקף אשר התקיים בסוף שנת 2015 בישראל בפעם השנייה, השתתף חיל-האוויר האמריקאי באירופה ויחד, התאמנו טייסים ישראלים לצד טייסים אמריקאים וכך שיפרו את היכולות הצבאיות אחד של השני. במסגרת תכנית האימונים המשותפת ישתתפו במהלך הקיץ טייסות הקרב הישראליות, זו השנה השנייה ברצף, בתרגיל הבינלאומי רחב-ההיקף, "רד פלאג", אשר יערך בארצות הברית. "לעונג לנו לארח אותך כאן ולנהל חברות הדוקה", הוסיף מפקד חיל-האוויר. "השת"פ אתכם נבנה לאורך שנים וימשיך להתחזק".


שיתוף הפעולה האסטרטגי ויחסי חיל-האוויר עם עמיתיו האמריקאים ממשיכים להעמיק | צילום: מור צידון