יומן ארועים

Bookmark and Share
הטייסים שסייעו בלכידת נאצים פורסם בתאריך 04.05.2016
תגיות: היסטוריה , שואה וזיכרון
עבור צבי טוהר, שמואל ודלס וזאב לירון ז"ל לכידת פושעים נאצים היה עניין לאומי, אך לא פחות מכך עניין אישי. לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הכירו את סיפוריהם של הטייסים שהשתתפו במבצעים ללכידת נאצים
ורד תללה

הם היו הצוררים שהובילו כה רבים אל מותם בשואה, אך ניתן להניח שלא תיארו לעצמם כי סגירת החשבון עמם תגיע כה מהר. לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה אתר חיל-האוויר מציג את סיפורם האישי של שלושה טייסים ששירתו בחיל-האוויר בשנותיו הראשונות והשתתפו במבצעי לכידת הפושעים הנאצים שהובלו בעיקר על-ידי ארגון "המוסד".

הקברניט הגבוה עם השפם המטופח: צבי טוהר
בחודש מאי של שנת 1960 זעקו כותרות העיתונים בישראל: "אדולף אייכמן נחטף". באחת מהפרשות הסוערות ביותר בתולדות מדינת ישראל. כמה ימים לפני כן מטוס מסוג "בריסטול בריטניה" של חברת "אל-על" המריא מתל-אביב לבואנוס איירס. אולם לטיסה זו, שנדמתה כטיסה אזרחית, היה מפקד: צבי טוהר ז"ל. למעט טוהר, איש מאנשי צוות המטוס לא ידע מהי מטרתה האמיתית של הטיסה, שהוסוותה כטיסת העברה של משלחת דיפלומטית מיוחדת לבואנוס איירס לרגל חגיגות ה-150 לעצמאותה של ארגנטינה.

למעשה, טוהר היה הטייס הראשי ומפקד הטיסה שמטרתה הייתה להביא לישראל את אדולף אייכמן לאחר לכידתו בידי "המוסד". "יש לנו טיסה שבה נביא משלחת ישראלית לחגיגות יום העצמאות של ארגנטינה. בטיסה חזרה, נביא איתנו את אדולף אייכמן", אמר איסר הראל ז"ל, ראש המוסד דאז, לצבי טוהר ז"ל במסגרת ההכנות לקראת החטיפה. ("המצוד אחר אייכמן", בסקמוב).


צבי טוהר ז"ל. קור הרוח שלו הציל לבסוף את מבצע הטסת אייכמן לישראל | צילום: אתר מורשת "אל-על"

טוהר נולד בגרמניה ובפרוץ מלחמת העולם השנייה ברח מהמשטר הנאצי לבריטניה, שם התנדב לבית-הספר לטיסה של חיל-האוויר המלכותי. לאחר המלחמה עלה לישראל והתגייס לחיל-האוויר הישראלי. טוהר השתתף במאות משימות מוטסות במסגרת מלחמת העצמאות, ביניהן הצנחת אספקה ותחמושת לישובים הנצורים באזור ירושלים. לאחר שירותו בחיל-האוויר הצטרף ל"אל-על", ושלוש שנים לאחר מכן הפך לקברניט הישראלי הראשון בחברה. טוהר היה ידוע בכישורי הטיסה הגבוהים שלו ובקור רוחו כקברניט.

קור הרוח של צבי טוהר ז"ל היה גם מה שהציל לבסוף את מבצע הטסת אייכמן לישראל בדקות המכריעות שלו. בזמן שמטוס ה"בריסטול בריטניה" התכונן לצאת אל המסלול ולהמריא לישראל, כשאייכמן בתוכו, התקבלה הוראה ממגדל הפיקוח להמתין. ראש המוסד החליט להמריא ללא אישור. טוהר, טייס חיל-האוויר שהתנסה מספיק במצבי לחץ כדי לדעת כיצד להתנהג באירועים בלתי מתוכננים שכנעו לשלוח את שאול, הנווט הראשי של הטיסה, אשר שימש נווט בחיל-האוויר מספר שנים קודם לכן, על-מנת לברר את הבעיה. טוהר חשש שחיל-האוויר הארגנטינאי נמצא בכוננות ולכן אם הטיסה תצא ללא אישור הם עלולים להזניק מטוס קרב. עד מהרה התברר שהעיכוב נבע מעניין מנהלי סתמי.

ב"אל-על" זכה טוהר להמלצות חמות. יש המתארים אותו כך: קברניט גבוה עם שפם מטופח והתנהלות מאופקת. "הוא היה אדם מיוחד במינו, אחד הטייסים הראשונים של מדינת ישראל", סיפר לבטאון חיל-האוויר ברוך תירוש, חברו של טוהר שהיה גם כן שותף למבצע הנועז. תירוש שימש במבצע כמנהל הצוותים של חברת התעופה. "טוהר ואני היינו שותפים לפני מבצע החטיפה למבצעים סודיים נוספים של המוסד. לאחר שנחשפנו למבצע על-ידי הראל, חשבנו כיצד אנחנו גורמים לטיסה הזו להצליח, על אף שזה היה נראה אז בלתי אפשרי", הוא שיתף. "היה ברור לנו כישראלים שצריך לתפוס את כל הפושעים הנאצים".

"מביאים את אייכמן או את מנגלה?", שאל ודלס והראל הוכה בתדהמה
חטיפת אייכמן היה מבצע עתיר מכשולים שכלל לא מעט חששות, אך הצלחתו אפשרה את העמדתו לדין של אייכמן בישראל. מבין האנשים שהשתתפו במבצע ללכידת אייכמן והבאתו לישראל היה גם שמואל ודלס ז"ל. ודלס היה אחד משני הקברניטים בטיסה, יחד עם טוהר. הוא היה איש שקט וצנוע אשר נולד בווינה, ברח לבדו לישראל ויתר משפחתו נרצחה בשואה. גם הוא היה לוחם בארגון "ההגנה" וטייס במלחמת העצמאות.

לאחרונה נחשף במגזין "אטמוספירה" חלק מספרו של ודלס בו הוא מפרט את תחושותיו בטיסת אל-על המפורסמת לבואנוס איירס. "כשהודיעו לי מהמבצעים של "אל-על" על הטיסה המיוחדת לבואנוס איירס, משהו נראה לי מוזר: מלוד לארגנטינה, ועם מטוס נוסעים 'בריטניה', שהיה מטוס בריטי לטווח בינוני עד ארוך", כתב ודלס. "זאת טיסה מסובכת להחריד: ניווט ארוך, מדינות עוינות בדרך, הצורך לתדלק ועוד. נוסף על כך, לא עלה אז על הדעת לספק מטוס מיוחד וטיסה המוקדשת בלעדית ליעד כל-כך רחוק, גם לא לנשיא המדינה או לראש הממשלה".


שמואל ודלס ז"ל, קברניט הטיסה יחד עם טוהר | צילום: אתר מורשת "אל-על"

בכתב יד ברור ונקי הוא המשיך לכתוב: "בחדר המבצעים של "אל-על" בשדה התעופה לוד עברתי על רשימת אנשי הצוות ששובצו לטיסה המוזרה הזו. כשראיתי את השמות נקשרו אצלי עוד כמה חוטים והתחזקה בי התחושה שהטיסה הזו מיועדת למשהו הרבה יותר מהצורך להביא משלחת ישראלית לחגיגות העצמאות. את אנשי הצוות הכרתי היטב וידעתי שלרוב רובם, כמו לי אישית, הייתה שואת היהודים אירוע טרגי, מעצב ומשפיע ובעל משקל עצום".

כשראה את הראל, שאל אותו בישירות, "את מי מביאים, את אייכמן או את מנגלה?", והראל הוכה בתדהמה. "מאיפה אתה יודע?", השיב לו, ודלס לא היסס והכריז: "עכשיו אני יודע".


מטוס "בריטניה"."כשהודיעו לי על הטיסה המיוחדת לבואנוס איירס, משהו נראה לי מוזר" | צילום: אתר מורשת "אל-על"

הרופא הנאצי ששלח את אביו ואמו למוות
סיפור חייו המרתק של זאב לירון ז"ל לא משאיר מקום לאדישות. הוא נולד בפולין, ניסה פעמיים לברוח ממחנה ההשמדה אושוויץ ומצעדת המוות, לימים עלה לארץ וקיבל כנפי טיסה מדוד בן-גוריון וכך הפך לאחד מטייסי הקרב הראשונים של חיל-האוויר, השתתף במבצעים רבים ושימש כסוכן מוסד בכיר.

בספר הביוגרפיה על חייו, "תהומות ושחקים", גילה כותבו, משה רונן, כי בשנת 1984 הצטרף לירון למבצע פרטי שיזם איש המוסד והשב"כ צבי מלחין, אשר מטרתו הייתה חטיפתו של ד"ר יוזף מנגלה. אחרי לכידתו של אייכמן בארגנטינה והעמדתו לדין בישראל, הפך מנגלה לפושע הנאצי המבוקש ביותר. ד"ר מנגלה היה אחד הרופאים שביצעו ניסויים רפואיים סדיסטיים ביהודים ובצוענים באושוויץ וככל הנראה, הקצין שלירון ביצע את הסלקציה של לירון ז"ל בבירקנאו, בה שלח אותו לכיוון החיים ואת אמו למוות. הוא היה הרופא הנאצי שלירון ראה בסלקציה נוספת במחנה בירקנאו, סלקציה שבה נשלח גם אביו למוות.

מלחין הציע ללירון לקחת חלק במבצע ולהיות אחראי על הצד האווירי שלו. לירון גייס למבצע את אמנון הליבני, טייס תובלה ישראלי, שהיה מוכן להטיס את המטוס ארצה כשבתוכו מנגלה החטוף. לירון, בוגר קורס-טיס מספר אחד, היה נחוש לבצע את המבצע אשר נועד להביא את הפושע הנאצי לישראל ולהעמידו לדין, אולם המבצע לא יצא לבסוף לפועל והתברר כי מנגלה מת בשנת 1979. זאב לירון ז"ל מסמל את השואה, הגבורה והתקומה: חבר במחתרת היהודית בגטו בנדין שהגיע למחנה אושוויץ כשהוא חמוש באקדח, חניך בקורס-הטיס הראשון של חיל-האוויר שלחם במלחמת העצמאות, קצין בכיר בצה"ל ו"במוסד".


זאב לירון ז"ל, ממובילי המבצע להבאת מנגלה לארץ | תמונת ארכיון