יומן ארועים

Bookmark and Share
כך תבוא לידי מימוש תר"ש "גדעון" בחיל-האוויר פורסם בתאריך 02.05.2016
תגיות: תר"ש "גדעון" , התעצמות , אנשים , התייעלות
שנה של עבודה הגיעה לקיצה וכעת תר"ש "גדעון" כבר אינה רק חזון. כיצד התכנית תבוא לידי ביטוי בחיל-האוויר, ואיך היא משפיעה על ההתעצמות, ההתייעלות וכוח-האדם?
שחר צורני

לאחר שנה של תהליך ממושך התכנית רב-שנתית (תר"ש) "גדעון" יוצאת לשלב המימוש: התוכנית המסתכלת 5 שנים קדימה, מתווה מסגרת פעילות ידועה מראש לצה"ל בתחום הרכש, כוח-האדם, ההתעצמות ועוד, ומכילה בתוכה גם שינוי בסדרי העדיפויות, כאשר המוכנות ללחימה נמצאת מעל לכל.

"היתרון המרכזי של התר"ש הוא היציבות ויכולות התכנון קדימה", מודה אל"ם אמיר, ראש מחלקת תוא"ר (תכנון וארגון). "אם היינו נפגשים לפני שנה והיית שואלת אותי מהם הצרכים של חיל-האוויר לא בטוח שהייתי יודע להשיב בהתאם לסדר העדיפויות. היום אנחנו יודעים בדיוק לאן אנחנו רוצים להגיע ומהם המהלכים הבאים שאנו הולכים לעשות. המסגרת הזו מאפשרת לנו לפעול באופן מושכל ומיטבי ועם כמה שפחות הפתעות".

חזקים יותר ומוכנים לבאות
התר"ש הנוכחית המגיעה כעת לכדי מימוש מתקיימת לאחר שנים בהן התנהל צה"ל ללא תוכנית עבודה ארוכת טווח. התר"ש האחרונה שמומשה במלואה הייתה תר"ש "תפן" שסוכמה בשנת 2007, ומאז ועד היום עבר חיל-האוויר שינויים משמעותיים ביניהם קליטת משימות, הקמה וסגירת יחידות ושינויים ארגוניים. פרט לגורמים הללו שייצרו דרישה לתר"ש חדשה, גם האתגרים הביטחוניים העמידו צרכים מבצעיים מגוונים שחיל-האוויר נדרש לתת להם מענה. "מטרת העל של התר"ש עבור חיל-האוויר היא להפוך אותו לחזק יותר ולהתאים לאתגרים מולם הוא יאלץ להתמודד בשנים הקרובות תוך הסתכלות על הטכנולוגיות המתקדמות של האויב, המודיעין שיש לנו כרגע ואל מול הסד"כ", מסביר סא"ל איתי ממחלקת תוא"ר.

בניית תר"ש היא משימה מורכבת כשחיים במדינת ישראל. השחקנים המרכזיים בזירה משתנים ללא הרף, המעצמות מתרחבות והאיומים מגוונים ובכל החזיתות: החל באירגוני הטרור ועד הסכם הגרעין עם איראן. "עלינו לפעול בכלל הזירות ולתת מענה מהמרחב הקרוב ועד למעגלים רחוקים יותר, לעמוד ביעדי הזמינות ההגנתית וההתקפית ולהתאים את עצמנו לאתגרים שמביא עמו שדה הקרב שהולך ומתפתח", אומר אל"ם אמיר. "התר"ש עושה את ההתאמות הללו ואני חושב שבסופה נהיה מוכנים להתמודד עם כל האתגרים וחד משמעית נהפוך לטובים יותר גם בזמינות וגם בכשירות".


"מטרת העל של התר"ש עבור חיל-האוויר היא להפוך אותו לחזק יותר" | תמונת ארכיון


לא שוקטים על השמרים
חיל-האוויר עובר תהליכי התעצמות משמעותיים והיסטוריים: בשנים האחרונות נחתמו עסקאות רכש רבות, נקלטו פלטפורמות חדשות, וזאת כדי להצליח לעמוד במשימות המוגדרות, בהן הגנה על שמי המדינה והשגת עליונות אווירית.

לאורך שנות התר"ש ימשיך חיל-האוויר לקלוט את מערך "שמשון" (C-130J) שכוחו צפוי להכפיל את עצמו בקרוב, יתקדם אל עבר גדילה משמעותית בתחום כלי-הטיס המאוישים מרחוק (כטמ"ם) וידון בפלטפורמות הדרכה חדשות בתחום המסוקים. אחת מהפלטפורמות הבולטות ביותר שמהוות את עיקר עיסוקו של החיל היא מטוס "האדיר" (F-35I), מטוס החמקן מהדור החמישי. "אנו הולכים לקראת קליטת מערך ה'אדיר' ושואפים להאיץ את תהליך הקליטה", סיפר סא"ל איתי.

לצד כלי-הטיס הטסים, החיל משקיע משאבים רבים גם במערכים נייחים המשלימים את ההגנה האווירית מן הקרקע. "מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) קולט את מערכת היירוט 'קלע דוד' ומתעצם בסוללות נוספות מסוגים שונים", אומר סא"ל איתי. "אנו משקיעים יותר בתחום הגילוי ובעולם התקשוב מתוך הבנה שהיום מערכות תקשוב מביאות 'דלתא' גדולה, משום שהן מספקות זרימה והיתוך של מידע", מוסיף אל"ם אמיר. "בשורה גדולה ונוספת היא שהתר"ש מביאה גם טיפול ברציפות התפקודית, כך שאנו מתכוונים להשקיע משאבים רבים בתחום זה בדגש על מסלולי הטיסה".

"חיל-האוויר הוא ארגון יעיל שמצליח לקחת ממקורותיו הפנימיים ולהשקיע במקומות שבהם הוא רואה את העתיד. אנו פועלים כדי למצות את המשאבים מצד אחד ולהפנות אותם אל המקום המתאים מצד שני. אין מצב שבו אנו שוקטים על השמרים, כל הזמן יש מהלכי התעצמות", מדגים סא"ל אורי ממחלקת תוא"ר. "למשל, מערך ההגנה האווירית גדל מאוד בשנים האחרונות וכעת ישנו מהלך להתאים את המערך לגודלו, פעולה משלימה לקליטת הפלטפורמות המבצעיות".


לאורך שנות התר"ש ימשיך חיל-האוויר לקלוט פלטפורמות חדשות ולהעצים את הקיימות | תמונת ארכיון

יעד ההתייעלות: 2 מיליארד שקלים
בד בבד עם המוכנות ללחימה וההתעצמות, נדרש החיל להתייעל הן מבחינה תקציבית והן בהיבט כוח-האדם, כאשר יעדי חיל-האוויר להתייעלות עומדים בתר"ש הנוכחית על שני מיליארד שקלים. התייעלות כוללת בתוכה רבדים רבים שאותם מחלקים אנשי החיל לשלושה תחומים מרכזיים: רכש, אימונים וחיים שוטפים. יחד עם אלו, עולם נוסף שהולך ומתפתח בחיל הוא עולם התוכן העסקי המתקדם. "כשאנחנו מדברים על התייעלות אנחנו מתכוונים למציאת הדרך לעשות אותה המשימה בפחות משאבים או לחלופין לייצר יותר תפוקה באמצעות אותם המשאבים", מסביר אל"ם ע', ראש מחלקת התקציבים (מת"ב) של החיל. בכדי ליצור התייעלות בהתאם לתקציב הקיים נעשתה עבודה רבה בקרב אנשי מחלקת התקציבים של חיל-אוויר.

"יש פה שני אירועים מקבילים: מצד אחד אנו מנסים לקחת את חיל-האוויר קדימה ומצד שאני אנו בוחנים איך אפשר לעשות את אותם הדברים שאנו עושים כיום באופן יעיל יותר", מסביר סא"ל אורי ממחלקת תוא"ר. "בחלק מהמקרים הפתרון הוא אזרוח יכולות או סדר עדיפויות אחר, ובחלק מן המקרים עלינו לצמצמם יכולות שנתפסות כחשובות פחות לשנים הקרובות".


 "כשמדברים על התייעלות מתכוונים למציאת הדרך לעשות אותה המשימה בפחות משאבים" | תמונת ארכיון

מצמצמים: מאות משרתים בשנת 2016
אחת ההשפעות הגדולות ביותר של התר"ש, ואולי האתגר הכי גדול איתו מתמודד החיל, הוא האתגר האנושי. בהתאם לתר"ש וההתייעלות הצה"לית, חיל-האוויר יאלץ להיפרד ממאות אנשי קבע ולהתכונן לקיצור שירות החובה. "לצד עבודת ההתעצמות הנרחבת שמקדמת את חיל-האוויר קדימה, ישנה החלטה שמספר משרתי הקבע בצה"ל יקטן בכחמישה אחוזים. חיל-האוויר הוא גוף משמעותי שמהווה רבע מסד"כ הקבע בצה"ל ולכן בשנת 2016 נצטמצם במאות אנשים. צמצום מספר אנשי הקבע, יחד עם שינוי במודל קבע מהווים את האתגרים המרכזיים שלנו בתכנון התר"ש", אומר אל"ם אמיר. "המטרה שלנו היא לקחת משימות שלמות ולחשוב איך נעשה אותן אחרת. הרעיון הוא שהירידה באנשי הקבע והירידה בהוצאת השכר לא תתבטא בירידה בתפוקה המבצעית", מוסיף אל"ם ע'.

איך מתמודדים עם האתגר?
"הכנו תוכנית קדימה לאורך שנות התר"ש שאנו צריכים להתכנס אליה מבחינת מספרי כוח-אדם ועלינו לעשות זאת בצורה חכמה", משתף אל"ם אמיר ומבטיח: "לא נצמצם רוחבית. כל המהלכים שעשינו הם מהלכים אורכיים. אנחנו לא הולכים לצמצם כל שנה עוד ועוד, אבל עלינו לפנות מהמקומות האפשריים כדי לאפשר את ההתחדשות והצמיחה".

"אני חושב שאנשי החיל צריכים להיות גאים בזה שלא מחלקים את המשאבים בצורה סוציאלית אלא על-פי דירקטיבה וסדרי עדיפויות. חיל-האוויר זה חיל מוכוון משימה קודם כל, אבל לצד זה נמצא גבוה מאוד גם הטיפול באנשים ובפרט ואני מקווה שרואים את התוצאות בדרך", אומר ראש מת"ב. "לצד המבצעיות וההתעצמות האתגר לשנת 2016 הוא לתת את המידע והמשאבים להתכונן לתוכנית 'גדעון' בהקשר מודל הקבע, כמות האנשים, החיים שבתוך הבסיס בין מודלי ההעסקה מתקדמים של אזרחים לצד אנשי קבע וחיילי חובה, והכל תוך תרבות של התייעלות שמתקיימת בזכותם".


אתגר מרכזי בתכנון התר"ש הוא צמצום כוח האדם ושינוי מודל הקבע | צילום: הגר עמיבר

שת"פ מיוחד עם התחלה מבטיחה
סופה של שנת 2015 ותחילת שנת 2016 לוו בעבודה משותפת רבה של משרד האוצר ומשרד הביטחון. לאחר שנים ארוכות של מתיחות בין שני הגופים, התחזק לאחרונה הקשר בין המשרדים והושגו הסכמים רבים ביניהם על המסגרת הכלכלית של צה"ל, מתאר הפנסיה, היבטי השקיפות והבקרה ותחום כוח-האדם והוצאת השכר. "דבר נוסף שהביאה איתה התר"ש היא שמערכת האוצר ומערכת הביטחון הצליחו לשבת זה עם זה ולהגיע להסכם רב שנתי. זוהי בשורה גדולה למדינת ישראל ולצה"ל", אומר סא"ל איתי. "באופן כללי האילוץ הגדול ביותר על צה"ל ומערכת הביטחון נובע ממגמות בחברה ובמדינה: מצד אחד רוצים צבא קטן יותר, ומנגד צריך להמשיך לשמור על האפקטיביות של חיל-האוויר ולבצע את המשימות שהולכת וגדלות".


"שיתוף הפעולה בין מערכת האוצר למערכת הביטחון מהווה בשורה גדולה למדינת ישראל ולצה"ל"| תמונת ארכיון

כוח, עוצמה ומסוגלות
שנה של עבודה ארוכה הגיעה לקיצה ורגע לפני שהתהליך נחתם במלואו ויוצא לדרך, אנשי החיל מסכמים את מה שעברו עד כה: "המבחן של תכנית העבודה הוא במימוש שלה ובעיקר בהבדלים בין התכנון לביצוע. ישנם הבדלים שקורים כתוצאה מהמצב - אנחנו ארגון מבצעי שכן אנו נדרשים לבצע שינויים לצורך הפעילות המבצעית השוטפת, ויש דברים שניתן לחזות כמו תהליכים גדולים ושינויים משמעותיים", משתף אל"ם ע'.

"אני חושב שהתוכנית הזאת תייצר את חיל-האוויר הכי חזק שאפשר במסגרת המשאבים הנתונים, כך שעכשיו האתגר המשמעותי הוא במימוש. ברור לכולם שהתכונית לא תמומש כלשונה כי לאורך חמש שנים משתנים דברים, אבל זו נקודה טובה ויציבה שאפשר לתפוס ממנה כיוון ולאורה לבחון איזה שינויים צריך", אומר סא"ל איתי. "כעת אנו צריכים להיות נחושים בשלב המימוש ולהמשיך את התהליך המסונכרן והקוהרנטי שהתחלנו שמשלב בין ההתעצמות הענקית בחיל לבין אתגרי כוח-האדם. שילוב השניים יוצר תחושת כוח, עוצמה ומסוגלות שתביא לשיפור יכולותיו של חיל-האוויר כארגון שצריך להיות מוכן ללחימה", מסכם אל"ם אמיר.