יומן ארועים

Bookmark and Share
"לא משאירים אף אחד לבד במשפחה" פורסם בתאריך 01.05.2016
תגיות: אנשים , חיילים בודדים , מפקד חיל-האוויר , טקסים
היום התקיימו טקסי יום העצמאות וההוקרה לחיילים הבודדים של חיל-האוויר בראשות מפקד החיל, אלוף אמיר אשל. במסגרת האירוע פגש סמל אנטון פולז'רוב, לראשונה אחרי שלוש שנים, את אמו מרינה שהגיע כדי להעניק לו חיבוק של אימא
אילון טוהר

כמדי שנה התקיימו היום, לאחר חג הפסח, טקסי יום העצמאות וההוקרה לחיילים הבודדים בבית חיל-האוויר בהרצליה בראשות מפקד החיל, אלוף אמיר אשל. במסגרת הטקסים התקיימה הענקת דרגות קצונה לסא"ל ורנ"ג, וכן צוינו שמות 15 מקבלי אות מצטיין הנשיא מחיל-האוויר. "לאחרונה ציינו אלפי שנים של יציאה מעבדות לחירות ובקרוב נציין את הקמתה של המדינה", אמר מפקד חיל-האוויר במהלך טקס הרמת הכוסית לכבוד החיילים הבודדים. "כדי להגן עליה לא נוכל לעשות את זה לבד אלא עם האנשים שלנו. כל אחד נותן את התרומה שלו וביחד אי אפשר לשבור אותנו. אתם התקווה שלנו".


מפקד חיל-האוויר: "כל אחד נותן את התרומה שלו וביחד אי אפשר לשבור אותנו"צילום: מור צידון

אחרי שלוש שנים: התאחד עם אמו
האירוע מסורתי היווה יום מיוחד עבור סמל אנטון פולז'רוב, נהג אמבולנס במרפאת בסיס נבטים. סמל פולז'רוב לא ראה את משפחתו שלוש שנים עד היום, בשל הסכנה הביטחונית הכרוכה בנסיעה לאזור מגוריהם, בחצי האי קרים. אולם היום הגיעה לטקס אמו של סמל פולז'רוב, מרינה, והשניים נפגשו לראשונה מזה שנים. "מן הסתם לא ציפיתי לזה בכלל, ולמען האמת אני עדיין בשוק. עשיתי דרך ארוכה ואני מרגיש סיפוק בסיכומן של שנתיים וחצי בשירות". אמו, מרינה, אמרה ברוסית: "אני רוצה להודות לכולם. לחיל, למפקדים. אני גאה מאוד בבן שלי".

רב"ט אלכס הוא טכנאי ביחידת האחזקה האווירית (יא"א) בתל נוף, וגם הוא הגיע היום להרמת הכוסית במעמד מפקד חיל-האוויר. בתחילת השירות חווה רב"ט אלכס, המתגורר אצל סבתו, קשיים רבים, אך מאז הצליח להשתלב והיום הוא כבר מציב לעצמו את היעד הבא: להיות החייל המצטיין של היחידה. "בהתחלה לא הסתדרתי, אבל היום אני חושב על השירות כחוויה", הוא מספר. "התחברתי לכאן ולכל האנשים שמסביבי, לאווירה שיש בבסיס, ואני רואה היום חשיבות בלתרום כמה שיותר ולא סתם להיות כאן. אני לא חושב שבמדינה אחרת הייתי מוצא את עצמי".

"זאת ההזדמנות שלנו להגיד לכם תודה", אמר מפקד חיל-האוויר לחיילים הבודדים. "זה לא מובן מאליו שאנשים עושים בחירות כאלה, ובגיל כל-כך צעיר. אתם לא לבד. למפקדים ולאנשי הת"ש (תנאי שירות) מחויבות עמוקה אליכם. התרומה שלכם עצומה, אתם דוגמא ומופת לכל החברה היום בעשייה, בנתינה ובהתמדה".

 


סמל פולז'רוב לא ראה את משפחתו שלוש שנים עד היום, כאשר אמו הגיעה בהפתעה לטקס | צילום: מור צידון

"לא ידעתי לאן אני הולכת"
רב"ט מריה עלתה לפני שש שנים לארץ ממולדובה. בגיל 14 בלבד היא השאירה הכול מאחור והגיעה לישראל לבדה במסגרת תכנית "נעלה". "במולדובה לא ידעתי כל-כך הרבה על מה קורה בארץ ועל השירות בצה"ל. היום, כשאני מספרת למשפחה ולחברים מהבית שאני חיילת, זה מוזר להם מאוד. זה לא נפוץ בארצות דוברות השפה הרוסית שם בנות אפילו אינן רשאיות להתגייס לצבא", מעידה רב"ט מריה, המשרתת היום כמאבטחת מתקנים בבסיס שדה-דב. "לא ידעתי לאן אני הולכת, אבל היום אני כל-כך נהנית מהשירות שלי שהציעו לי לקצר אותו בחצי שנה וויתרתי. כאן יש לי מסגרת שבה אני מקבלת עזרה לפני היציאה לחיים האמיתיים".

השירות משמעותי עבור כל חייל אבל עבוריכם הוא משמעותי יותר", סיכמה רס"ן רלי צין, ראש מדור ת"ש חובה בלהק כוח-האדם. "אתם דוגמא לחיילים שמתמודדים עם כל המכשולים וכשאתם חוזרים הביתה אין לכם את החיבוק של אימא. חשוב שתדעו שאתם לא לבד. אתם חלק ממשפחת חיל-האוויר ואנחנו לא משאירים אף אחד לבד במשפחה".

"אתם הטובים שבטובים"
כאמור, במהלך היום הוצגו 15 חיילי חיל-האוויר שהוענק להם אות מצטיין הנשיא. אחד מהקצינים המצטיינים הוא רס"ן תמיר, קצין טכני בטייסת ה"עטלף". בתפקידו מפקד רס"ן תמיר על חיילים ואנשי קבע באחת הטייסות המבצעיות ביותר בחיל-האוויר.

"למדתי בפנימייה של הבסיס הטכני של חיל-האוויר, ככה שאני על מדים מגיל ארבע עשרה וחצי. כבר מההתחלה היה לי ברור שאני רוצה להישאר איתם עד הסוף", הוא אמר. "יצאתי לקצונה כי רציתי להשפיע יותר, והיום אני מרגיש שאני משפיע הרבה יותר ומקווה שגם משאיר חותם על החיילים שלי. עבורי זה מעמד מרגש, שמתמרץ אותי רק להמשיך בעשייה".

"כדי שנצליח להמשיך להגן על המדינה אנחנו צריכים אנשים טובים ואתם - הטובים שבטובים. יש לי בקשה אחת: הדביקו את הסביבה, שיסתכלו עליכם ויגידו, אני רוצה להיות כזה", אמר להם מפקד החיל. "יש לנו אתגרים רבים ומורכבים, אנחנו חזקים ועם אנשים טובים נגיע לכל מקום. זה בידיים שלנו".


15 אנשי חיל-האוויר קיבלו את אות מצטיין הנשיא | צילום: מור צידון