יומן ארועים

Bookmark and Share
ממטוס "איתן" למדליה: שת"פ גרמני-ישראלי פורסם בתאריך 24.04.2016
תגיות: בינלאומי , מפקד חיל-האוויר
כחלק מהעמקת השת"פ בין גרמניה לישראל, ביקר מפקד חיל-האוויר הגרמני בשבוע שעבר בישראל. במסגרת הביקור סייר בתעשיות הביטחוניות ובבסיסי חצור ותל-נוף. רגע לאחר שנחת מביקורו במוסקבה, קיבל מפקד חיל-האוויר אות הערכה גרמני במעמד השגריר בשל פעילותו לחיזוק השת"פ
שחר צורני

מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל קארל מולנר, ביקר בחיל-האוויר הישראלי בשבוע שעבר כחלק מתהליך העמקת שיתוף הפעולה האישי והמקצועי בין החילות. במסגרת הביקור סייר הגנרל בבסיסי החיל ובתעשיות הביטחוניות ונחשף לחלק מיכולותיו של חיל-האוויר. כמו-כן הוא נפגש עם נציגי עמותת "מתקומה לשחקים", שורדי שואה ששירתו כאנשי צוות-אוויר בחיל-האוויר הישראלי, לשיח אישי ואינטימי על העבר הכואב והעתיד האופטימי.

שיתוף הפעולה הביטחוני בין גרמניה לישראל הדוק ומשמעותי, וזהו ביקורו השני של מפקד חיל-האוויר הגרמני בארץ מאז כניסתו לתפקיד בשנת 2010. מדי שנתיים נפגשים נציגי החילות לשיח מקצועי ומבצעי, נערכים אימונים משותפים במסגרת חילופי צוותים בין החילות ומתקיימת למידה הדדית בין החילות באמצעות תרגילים גדולים וכן סביב אתגרים ביטחוניים משותפים שמתמודדות עמם שתי המדינות.

"מערכת היחסים בין המדינות היא הכרחית ובעלת משמעות עמוקה, אני מקווה שנמשיך לצעוד ביחד אל עבר אופקים חדשים ואני מאד אופטימי בנוגע לקשר בין גרמניה לישראל", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, בארוחת ערב משותפת לפורום המפקדים הבכיר של החיל ומפקד החיל הגרמני. "אני נרגש לראות את האנשים הצעירים שלנו עובדים בשיתוף פעולה, מדברים, חושבים וטסים ביחד".

 
שיתוף הפעולה הביטחוני בין גרמניה לישראל הדוק ומשמעותי | צילום: איילת אדר

האם יהיה כלי-טיס ישראלי בשמי גרמניה?
כחלק מהביקור הגיעה המשלחת הגרמנית כשבראשה מפקד חיל-האוויר הגרמני לסיור בתעשיות ולטייסת "הנשר הלבן" השוכנת בבסיס תל-נוף ומפעילה כלי-טיס בלתי מאויש (כטב"ם) מסוג "איתן" (הרון TP). לחיל-האוויר הישראלי ידע נרחב בפיתוח כטב"מים, שימוש בהם ומיצוי יכולותיהם, ולכן נציגים מכל העולם מגיעים להתרשם מידע זה. ה"איתן" הינו כלי-טיס רב משימתי האמון על איסוף מודיעין כללי, סימון מטרות נקודתיות לצורך תקיפה של כלי אחר, צילום מטרות מטווחים רחוקים ומשימות רבות אחרות. יכולתו לשהייה ארוכה באוויר מייצרת נוכחות באזור מסוים ומאפשרת לשמור על רצף אווירי.

במהלך הביקור בטייסת התנסה הגנרל בהטסת הכטב"ם, צפה בהמראה ובנחיתה ושמע על האמצעים השונים שיש לפלטפורמה ועל יכולותיה. "זהו ביקור כחלק מסדרת ביקורי בכירים שמגיעים לבחון את הייחודיות של הפלטפורמה", גילה סא"ל אופיר, מפקד הטייסת. "מדובר בביקור משמעותי לשני הצדדים. צבא גרמניה הוא צבא משמעותי, כך שהתהליך שיביא למידה מבצעית הדדית".


במהלך הביקור בטייסת התנסה הגנרל בהטסת כטב"ם ה"איתן", צפה בהמראה ובנחיתה | צילום: מור צידון

אות של כבוד
רגע לאחר שנחת בארץ מביקורו במוסקבה, הגיע מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, לשגרירות גרמניה בישראל, שם הוענק לו אות ההערכה הגרמני ה-"honorary cross of the bundeswehr in gold". במעמד שגריר גרמניה בישראל, ד"ר קלמנס פון גטצה ומפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל קארל מולנר, קיבל אלוף אשל את האות בדבר שיתוף הפעולה ההדוק והקשר בפורה בין החילות. "העבר בין שני העמים נוכח באופן מוחשי בשיתוף הפעולה בין החילות ובין האנשים", אמר מפקד חיל-האוויר בטקס קבלת האות. "לא נשכח את השואה ונסתכל יחדיו לעבר עתיד טוב יותר. תמיכת גרמניה בישראל מחזקת את ביטחוננו".


אות הערכה גרמני הוענק למפקד חיל-האוויר במעמד שגריר גרמניה בישראל | צילום: מור צידון

"אלוף אמיר אשל תמיד תמך נמרצות בהרחבת שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי והגרמני. הוא החל ליצור ברית אמון עם חיל-האוויר הגרמני, ובכך תרם נכבדות לכך שחילות האוויר שלנו משתפים פעולה בקרבה רבה יותר, וביתר אמון מאי פעם, בזמנים שאופיינו באתגרי ביטחון שוטפים", אמר השגריר. "אלוף אשל הוא קצין מכובד וערכי ביותר, הבולט בזכות אישיותו מקצועיותו ועמידתו בסטנדרטים גבוהים ביותר של אופי וערכים. תכונות כמו ישירות, מקצועיות, אמינות וכנות מאפיינות לא רק את ערכיו המקצועיים, אלא שהוא גם ממלא את עקרונות אלה בחייו האישים. בשל ראייתו ארוכת הטווח ובטחונו בקשר המיוחד, הקרוב והחברותי להפליא בין ישראל לגרמניה, ולמרות זוועות השואה, היה זה אפשרי להגיע למצב של שיתוף פעולה דו צדדי שלעולם לא נראה קודם".


"אלוף אמיר אשל תמיד תמך נמרצות בהרחבת שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי והגרמני" | צילום: מור צידון

זוכרים את העבר, צועדים אל העתיד
על-אף הקשר הטוב שנרקם בין שתי המדינות והעבודה המשותפת שמגוללת בתוכה יחסים מקצועיים וגם קשר אישי והדוק, ההיסטוריה של שני העמים מרחפת בחלל ומציפה רגשות שלא ניתן להתעלם מהם. כחלק מהביקור נפגש מפקד חיל-האוויר הגרמני, עם אל"ם (מיל') אבי אורן, אל"ם (מיל') ישעיהו (שעיה) חרסית וסא"ל (מיל') משה הראל, נציגי עמותת "מתקומה לשחקים" שהוקמה בכדי לתעד את סיפורם של אנשי צוות-אוויר שהצליחו לשרוד את השואה.

השלושה הציגו בפני גנרל מולנר את פסל המורשת של הפרויקט המוצב במטה החיל וסיפרו לו את סיפורם האישי. אל"ם (מיל') שעיה חלק עם הגנרל מקרה שהוא זוכר במיוחד, כאשר בעת ביקורו בגרמניה הוא נשאל על-ידי תלמיד בבית-בספר מה הוא מרגיש כלפי העם הגרמני. "זו השאלה שחכיתי לה כל אותו היום", הוא הודה בפני הגנרל. "נתתי לו את התשובה הכנה ביותר. מצד אחד אני מוקיר תודה משום שאתם אלה שעזרתם לנו לשרוד, ומצד שני זה סיפור כואב ומלא ברגשות. יש לי בקשה, אל תשכח את זה אף פעם, כי אם תשכח - זה יחזור", פנה אל"ם (מיל') שעיה לגנרל. "זה מעורר השראה ואני חושב שזה חשוב כל-כך", השיב מפקד חיל-האוויר הגרמני.


מפקד חיל-האוויר הגרמני נפגש עם נציגי עמותת "מתקומה לשחקים" | צילום: איילת אדר