יומן ארועים

Bookmark and Share
"הגעתי לכאן כי הוכחתי את עצמי" פורסם בתאריך 24.04.2016
תגיות: חגים ומועדים , אנשים , להק הציוד , המערך הטכני , בינלאומי
לרגל חג הנביא שועייב, הכירו את רס"ן בסיל, אחד מאנשי צבא רבים המשתייכים לבני העדה הדרוזית, המשמש בתפקיד דיפלומטי בארצות הברית כנציג של מדינת ישראל. "מלווה אותי תחושת משמעות עמוקה בתפקידי"
אילון טוהר

רס"ן בסיל אף פעם לא הרגיש יוצא דופן. לא בכפר ממנו הוא מגיע, בו אחוזי הגיוס גבוהים ודרגות הקצונה שלו אינן חריגות, ולא בחיל-האוויר בו הוא שירת מאז ומעולם לצד חיילים דרוזים ולא דרוזים בתחושת שותפות מלאה. דווקא עכשיו, כשהוא נמצא מעבר לים במסגרת תפקידו כקצין קישור למטוסי ה-F-15 בארצות הברית, הוא מרגיש בפעם הראשונה את זהותו כדרוזי באה לידי ביטוי. "בישראל אף פעם לא שמעתי שמישהו אמר משהו על העובדה שאני דרוזי, וזה תמיד היה מובן מאליו שאני שווה בין שווים. כאן, בג'ורג'יה, המקומיים אוהבים מאוד את ישראל, אבל לפעמים צריך להסביר על האוכלוסייה הדרוזית שאינה מוכרת כאן", הוא מסביר.

הלב נשאר בישראל
החל מיולי האחרון משמש רס"ן בסיל מענף קרב שבמחלקת מטוסים, להק-הציוד, כקצין קישור למטוסי ה- F-15 ולפלטפורמות נוספות שמפעיל חיל-האוויר האמריקאי. במסגרת תפקיד הוא נמצא בבסיס חיל-האוויר האמריקאי יחד עם שישה קצינים זרים ממדינות נוספות המהווים, בדומה לבסיל, נציגות למדינותיהם בתחום הטכני וגורמי שיתוף פעולה בינלאומי. רס"ן בסיל דן באירועי חיל-האוויר האמריקאי ברמה היומית, מעבר מצדו מידע מטעם חיל-האוויר הישראלי, בוחן את דרכי ההתמודדות של האמריקאים עם מצבים מסוימים ומייצג את חיל-האוויר בכנסים ובדיונים שונים הקשורים לתכניות ולפרויקטים עתידיים.

"זה פרויקט משמעותי מאוד עבור חיל-האוויר המאפשר הפריה הדדית וקידום פרויקטים משותפים, וברמה האישית אני זוכה לראות כיצד עובד חיל-האוויר האמריקאי ולהיחשף לתרבות אחרת ולשיטות עבודה אחרות. אני לומד המון", מספר רס"ן בסיל בהתלהבות על תפקידו, אך לא חוסך גם את הקושי. "רק ברגעים קשים, כמו בעת התרסקותו של מוניר עמאר ז"ל (ראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון שנהרג בהתרסקות מטוסו) - אין לי ספק שהייתי מגיע להלוויה אילו הייתי בארץ, אני מרגיש כאן לבד. בכל פעם שיש פיגוע אני מרגיש מחובר מאוד למה שקורה בארץ, ורק אז מורגש הקושי".


צילום: גיא אשש

"ההזדמנות להסביר על ישראל - תעודת כבוד"
אביו של בסיל היה איש צבא והשתחרר בדרגת אל"ם. לאחר התיכון פנה ללימודי אווירונאוטיקה בטכניון כעתודאי. את שירותו הצבאי החל ביחידת האחזקה האווירית (יא"א) של חיל-האוויר שבבסיס תל-נוף, חוויה שהייתה עבורו משמעותית כמהנדס צעיר. בסיל נשוי ולו שני ילדים, איתם הוא מתגורר במסגרת התפקיד בארצות הברית. "תחושת המשמעות מלווה אותי, כשעלי מוטלת האחריות לספק מידע חיוני לחיל-האוויר", מוסיף רס"ן בסיל. "בנוסף לכל, הדבר שאני הכי אוהב בתפקיד הוא הפלטפורמה שניתנת לי לייצג את המדינה. עבורי, זוהי תעודת כבוד והערכה. מעל לכל מה שאמרתי, זה בסופו של דבר תפקיד ייצוגי ויש לי הזדמנות לבצע פעילות הסברה גם לאמריקאים וגם לנציגים מכל מיני מדינות סביבי".

להקריא את מגילת אסתר באנגלית
כיום ישנם מאות חיילים, קצינים ונגדים דרוזים בשירות סדיר וכן אנשי מילואים רבים בני העדה הדרוזית. מדי שנה מתגייסים לצה"ל מאות בני-נוער בני העדה הדרוזית, כש- 10% מתגייסים לחיל-האוויר ומשרתים בשלל תפקידים, על הקרקע - וגם באוויר. "מההתחלה, הרגשתי שהדבר היחיד שאני צריך כדי להתקדם, הוא להוכיח את עצמי", מבהיר רס"ן בסיל. "העדה שלי אפילו לא הייתה עניין, או נושא לשיחה, מעבר להחלפת בדיחות הדדיות בין חברים מהצבא. יוצא לי להשתתף בהדלקות חנוכייה ובטקסים מסורתיים יהודיים, ואני יכול להעיד שהילדים שלי מכירים את הברכות יותר טוב ממני, ומנגד אני מספר על העדה שלנו".

הוא מספר בצחוק על היתרון שיש לו כדרוזי ישראלי בבסיס חיל-האוויר האמריקאי: הוא נהנה גם מחופשות החגים הנוצריים המקובלים בארצות הברית, גם מחופשות החגים היהודיים כנציג ישראלי וגם מהחגים והמועדים הדרוזיים. אבל מאחורי ההלצה עומדת תחושת חיבור אמיתית. רק באותו הערב, אחרי שאני מסיים לראיין אותו בטלפון, פנה רס"ן בסיל להקריא את מגילת אסתר בבית כנסת אמריקאי מקומי. "יצא לי לפגוש כאן כמה אנשים שכשהצגתי את עצמי בפניהם, הם נראו מופתעים. איך מישהו לא יהודי, ששפת האם שלו היא ערבית, לובש מדים ישראליים ומשמש נציג רשמי? כשנפגשים בכנסים אולי לא מדברים על פוליטיקה, אבל אני כן מספר על החיים בארץ".

 
צילום: גיא אשש