יומן ארועים

Bookmark and Share
יד בכף: הכירו את הכלבים שמגנים על החיל פורסם בתאריך 17.04.2016
תגיות: הגנה קרקעית , כלבים , בסיס חצור
הם זריזים, דרוכים, מוכנים להסתער על כל משימה, וחמודים להפליא. הם גם החברים הטובים ביותר של האדם. הכירו את מרכז הכלבנות החילי, בו מגדלים, מכשירים ומטפחים את הכלבים שמגנים על אנשי ונכסי חיל-האוויר
אליה לויטן
יגואר מחכה בדריכות לצד החייל שלה. עוד רגע הוא ייתן את הסימן והיא תישלח למשימה לאיתור חומרי נפץ. היא יודעת שבכל רגע עליה לזנק ולמרות שהחייל מורה לה לשבת, רגליה מוכנות לקפיצה. ואז מצביע החייל בידו, מסמן לה את האזור אותו היא צריכה לסרוק ומשחרר אותה מהרצועה. יגואר מזנקת לשטח ותוך שניות ספורות מאתרת את הריח ומצביעה בכף רגלה על פתח צינור שחור, ולא משה ממנו עד שמגיע החייל ומשחרר אותה. "כלבה טובה יגואר", הוא מלטף אותה, ושולח אותה לנקודה הבאה. בסוף האימון, לאחר שיגואר איתרה בזריזות את כל המטרות, היא מקבלת את הפרס האולטימטיבי, והחייל זורק לעברה כדור גומי צבעוני, איתו היא רצה את מה שבמרכז הכלבנות מכנים "סיבוב הניצחון".


בתמונה: אימון במרכז הכלבנות של חיל-האוויר | צילום: איילת אדר

לא רק טכנולוגיה
"חיל-האוויר למראית עין עוסק בתעופה ובטכנולוגיה בלבד. אולם יש פן משמעותי מאוד של ההגנה הקרקעית, כשהמשימה היא בסופו של דבר להגן על החיילים ועל הנכסים שלנו", מסבירה סמל עדי טלאן, האחראית על מקצועות חנ"מ (איתור חומרי נפץ) ומו"פ (מחקר ופיתוח) במרכז הכלבנות של חיל-האוויר, אשר ממוקם בבסיס חצור.

המרכז מחולק לארבעה צוותים: הראשון הוא צוות הגישוש, אשר היווה את הגרעין למרכז הכלבנות ובמסגרתו מכשירים חיילים הן מחיל-האוויר והן מעיר הבה"דים לעבוד עם כלבי הגישוש. בהכשרה שנמשכת 18 שבועות הם לומדים להכיר את הכלבים, לעבוד איתם, ולתפעל אירועים יחד איתם. בסיומה הם מוסמכים ככלבני גישוש ונשלחים להגן על בסיסי צה"ל השונים. שני צוותים נוספים הם צוות חנ"מ (חומר נפץ), שמכשיר חיילים להפעיל כלבים שמתמחים באיתור חומרי נפץ ונשלחים להגן על אירועים גדולים, טקסים המוניים ולמשימות איתור, וצוות מו"פ (מחקר ופיתוח) שאחראים על כל פן המחקר במרכז.


מרכז הכלבנות מחולק לארבעה צוותים: גישוש, חנ"מ, מו"פ וגוריה | צילום: איילת אדר

הכל מתחיל בגוריה
במרכז פועל גם צוות גוריה שמטרתו להכשיר, לאלף ולטפח את הכלבים עוד מהיותם גורים. בצוות הגוריה מטפלים ומאלפים, שכן הם אחראים על הטיפול בגורים ובאימהות, על האילוף הראשוני של הכלבים וגם על הכשרתם ליכולות השונות. "הכל מתחיל בגוריה. בלעדיה לא היו כלבים לחיל. העשייה בה מטורפת והבנות בצוות הגוריה נותנת מעצמן המון, לילות כימים. בזכות פתיחת הגוריה הבאנו את הכלבים לרמה גבוהה בזמן קצר יותר ואנחנו מצליחים לענות כך על הצרכים המבצעיים של החיל", הסבירה רס"ל ארלט בכר, מפקדת תחום הגוריה במרכז.


"העשייה בגוריה מטורפת והבנות בצוות נותנת מעצמן המון, לילות כימים" | צילום: איילת אדר

המרכז עובד בשיתוף פעולה עם מפא"ת (המנהל לחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) ומטעמו נשלח פרופסור אשר בשיתוף פעולה עם חיילי המרכז עובד על חקר ההתנהגות של הכלבים והקניית יכולות חדשות. "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם המטה. לפי הדרישה והצרכים של החיל אנחנו מנהלים מחקר, נעזרים במומחים בתחומי הכלבנות והביולוגיה, בוחנים את ההתנהגות של הכלבים ובודקים האם הם עומדים ביכולת הנדרשת, או שאולי צריכים ללמוד יכולת אחרת", פירטה סגן (מיל') אנה קוזה, ששימשה עד לאחרונה מפקדת מרכז הכלבנות.

במסגרת עבודת המחקר הצליחו לפתח במרכז יכולות כמו גישוש, איתור חומרי נפץ והגנה על נכסים - פיתוח חדש שמתחיל לתפוס מקומו בשירות החיל. "אנחנו הופכים רעיון שהגיע מהמטה למענה מבצעי בשטח שמספק הגנה לחיל", סיכמה סמל טלאן.


הכל מתחיל בגוריה | צילום: איילת אדר

קמות לפני הגורים, והולכות לישון אחריהם
השגרה של החיילים במרכז הכלבנות סובבת סביב הכלבים 24 שעות ביממה. הן בפן הטיפול בגורים הנולדים בגוריה, אשר מצריכים תשומת לב והרבה סבלנות, והן במרפאה בה מספקים לכלבים את כל צרכיהם. לכל חייל בתחילת הכשרתו מוצמד כלב והם ממשיכים יחד עד תום השירות הצבאי. החייל אחראי לספק את כל צרכיו של הכלב ובמרכז עובדים עם החיילים בין היתר על חיזוק הקשר והחיבור שבין הכלב והחייל שלו. "החיילים תמיד שמים את הצרכים של הכלבים לפני הצרכים שלהם", תיארה רס"ל בכר. "הבנות בגוריה קמות לפני הכלבים והולכות לישון אחריהם, מאכילות גורים כל הלילה ומטפלות באימהות. אנחנו תמיד דואגים שלא יחסר לאף כלב שום דבר".


השגרה של החיילים במרכז הכלבנות סובבת סביב הכלבים 24 שעות ביממה | צילום: איילת אדר