יומן ארועים

Bookmark and Share
משלחת צה"ל המריאה לאיסטנבול פורסם בתאריך 20.03.2016
בעקבות הפיגוע בלב טורקיה: משלחת של צה"ל המריאה לאיסטנבול במטוס "שמשון" עם כוחות של חיל-האוויר, פיקוד העורף וחיל-הרפואה. המשלחת תסייע בטיפול ובהטסת הפצועים לישראל וכוללת חדר ניתוח וטיפול נמרץ מוטסים
טליה יריב

בהתאם להנחיית הדרג המדיני הוחלט להוציא משלחת של צה"ל לאיסטבול, שהמריאה הבוקר מבסיס תל-נוף במטוס "שמשון" (הרקולס J) וכוללת כוחות של חיל-האוויר, פיקוד העורף וחיל-הרפואה, כולל חדר ניתוח וטיפול נמרץ מוטסים. מטרת המשלחת הינה סיוע בטיפול והטסת הישראלים שנפגעו במתקפת הטרור באיסטנבול ובראשה יעמוד מפקד יחידת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף, אל"ם יאיר ברקת.

"נערכנו בשעות האחרונות להתאים את תצורת המטוס למשימה ותוך זמן קצר היינו ערוכים להוצאת המשלחת" אמר מפקד בסיס נבטים, תא"ל ליהוא הכהן. "זו הרגשת שליחות לצאת לאירועים מהסוג הזה, להיות בכל מקום בעולם למען אזרחי המדינה״.


צילום: דו"צ

טייסת "הפילים" של חיל-האוויר, שאמונה על הטסת המשלחת לטורקיה, עמלה שעות ארוכות כדי להיערך להוצאת המבצע המורכב במהלך הלילה, במסגרתו תבצע משימה בעלת אופי שונה לחלוטין מהתרגילים ומהמשימות שהיא רגילה לבצע. "היינו בכוננות במהלך סוף השבוע, וזמן קצר לאחר שקיבלנו הזנקה כבר היינו מוכנים להמראה", אמר רס"ן אהרון, מפקד הגף הטכני של טייסת "הפילים". "לא מדובר בטיסת תובלה רגילה שנועדה להטסת כוחות, אלא בגיחה לפינוי פצועים, והיינו צריכים להיערך לכך בזמן קצר מאוד עם ציוד טכני מתאים ותצורה נכונה של המטוס. אנחנו אחראיים שהמטוס הזה ימריא, ינחת בטורקיה ויחזור לארץ בשלום כדי שנוכל לבצע את המשימה. אני מרגיש שמדובר בשליחות - זו החובה שלנו, ויכולתו של חיל-האוויר לעשות זאת בזמן כה קצר מצביעה על עוצמתו". 

המשלחת מורכבת מכמה עשרות אנשים כשהמשימה היא להשיב בשלום כמה מן הפצועים, ואת שלוש גופות הנרצחים בפיגוע בלב איסטנבול. "אנחנו ערוכים לקלוט פצועים בדרגות קושי שונות, וניקח גם בני משפחות פצועים והרוגים במידת הצורך", הסביר סרן גיא, מפקד גף פקחי ההעמסה של הטייסת. "עיקר העבודה מתבטא בלסדר את הפאזל של תא המטען של המטוס על-פי המגבלות כדי לאפשר יציאה בטוחה ומהירה. המקרים האלה מביאים לידי ביטוי את המשימה שלנו, אולי יותר מהכל".


צילום: דו"צ