יומן ארועים

Bookmark and Share
שינוי היסטורי: קורס קצינים נסיוני לחיל-האוויר פורסם בתאריך 16.03.2016
תגיות: קורס קצינים , אנשים
בעקבות הצורך בכמות רבה של קצינים בחיל-האוויר והרצון להגדיל את משך השירות האפקטיבי, ייצא לדרך קורס קצינים נסיוני בבסיס עובדה שיתקיים במקביל לשאר החילות. הקורס הייחודי יארך כ-11 שבועות, לעומת הקורס המתקיים בבה"ד 1 שאורכו 14 שבועות
אילון טוהר, נדב שחם ואליה לויטן

בחודש מרץ צפוי לצאת לדרך פיילוט ראשון מסוגו: קורס קצינים לצוערי חיל-האוויר המשרתים בתפקידים עורפיים, אשר יתקיים בנפרד מקורס הקצינים בבה"ד 1. הפיילוט שיכלול 40 צוערים, יהיה זהה בתכניו לקורס הקצינים המתקיים מאז ומעולם במסגרת בה"ד 1, אך יהיה קצר יותר בעד כחודש (ביחד עם ההשלמה החילית) ויכלול אך ורק אנשי חיל-האוויר מהמערכים השונים. מטרת הפרויקט היא לתת מענה לצרכי חיל-האוויר על-ידי הכשרה של יותר קצינים בזמן קצר יותר, על רקע קיצור משך השירות. פיילוט נוסף צפוי להתקיים בחודש יוני, ולאחריו יתוחקר הנושא לעומק על-מנת לקבל את ההחלטה הסופית - האם להמשיך ולקיים קורסי קצינים נפרדים לחיל-האוויר במקביל לבה"ד 1.

היתרונות האפשריים שמהלך כזה יביא לחיל-האוויר הוא גמישות בתהליכי הכשרת כוח-האדם, דבר הכרחי בהתחשב בקיצור משך שירות חיילי החובה שיוצר צורך בהכשרות מדויקות ומהירות יותר. לצד זאת, חיסכון תקציבי עתיד להיווצר בעקבות המהלך.

נכון לעכשיו ימשיכו רוב צוערי החיל לקחת חלק בקורס הקצינים הצה"לי שבבה"ד 1, ורק חלק קטן מהם ישתתף בפיילוט. "אנחנו חיים בעידן של שינויים משמעותיים במודל הקבע", מסביר אל"ם עמי גוטמן, ראש מחלקת חובה, תכנון ומקורות בלהק כוח-האדם. "מבחינתנו קצין הוא קצין הוא קצין. בהיבט מתכונת הקורס והתכנים שיועברו בו, אין הבדל בין המתכונת הכלל-זרועית בבה"ד 1 לבין הפיילוט שיצא לדרך בחיל-האוויר. יחד עם זאת, תהיה לו יכולת לתת מענה לצרכים של החיל יותר מאשר במצב הנוכחי". 


תמונת ארכיון

המטרה: הארכת משך השירות האפקטיבי
"סוגיית הכשרת כוח-האדם בצבא ובחיל-האוויר הולכת ומקבלת משנה תוקף על רקע קיצור משך השירות. אור המגדלור שלפיו בסיס עובדה, בו נמצא בית-הספר לקצינים של החיל, וכן מסגרות ההכשרה האחרות, הוא הדרישה להארכת משך השירות האפקטיבי של כל משרת בצה"ל בעיקר בעולם החובה ובהכשרות היסוד", מסביר אל"ם הראל תגר, מפקד בסיס עובדה. "המשמעות היא שעלינו להביא את החיילים כמה שיותר מוקדם לכדי יצרנות. התקבלה בקרבנו ההבנה שבעתיד הקרוב נתחיל לקבל קצינים צעירים יותר שמשרתים פחות זמן בשירות חובה, ואנחנו מחפשים איך להשפיע על כך שיגיעו לנקודה יצרנית בפרק זמן קצר ככל האפשר". 

תפקידי הלוחמה בחיל-האוויר, הנחשבים לאחוז נמוך, יישארו לעת עתה בקורס בבה"ד 1 בעוד שצוערים המגיעים ממסלול עתודה, מערכי התעופה, המנהלה והמערך הטכני ישתתפו בפיילוט. "התשתית והמתקנים שמשמשים כיום את הצוערים בבה"ד 1, והניסיון שיש שם בהכשרה נותנים ללוחמים יתרון, אך בכל הנוגע להעברת תכנים מקצועיים דווקא לנו יש יתרון בהכשרה לאופי הייחודי של תחומי העיסוק של קציני החיל", מחדד אל"ם גוטמן. "בניגוד לצבא היבשה, בחיל-האוויר קצין מנהלה עוסק גם בלוגיסטיקה, גם בתזונה וגם בשלישות. עם זאת נכון לעכשיו התכנים נשארים זהים ומוקדם מדי לקבוע האם במתכונת העתידית יתבצעו שינויים". 


תמונת ארכיון

"לא תהיה פגיעה במיתוס של בה"ד 1"
כאמור, במסגרת הפיילוט תעבור ההכשרה לסמכות חיל-האוויר ותתקיים בבית-הספר לקצינים בעובדה, שם עוברים כל צוערי החיל את שלב ההשלמה החילית. תכנית הפיילוט תצא לדרך ב-27 במרץ, אז יתחיל קורס הקצינים הנסיוני שיתקצר בחודש מהקורס הנוכחי. בסוף התהליך יעמדו כתף אל כתף ברחבת המסדרים של עובדה הבוגרים שעברו את התהליך בבה"ד 1, כנהוג כיום, לצד בוגרים שעברו הכשרה "כחולה" לחלוטין. ההחלטה הסופית באשר לגורלו של קורס הקצינים עתידה להתקבל עד שנת 2017. "מדובר במשימה עם אחריות רבה שבוצעה עד כה בצורה מצוינת על-ידי בה"ד 1, ועכשיו נבחן מעברה לתחום אחריותנו", מוסיף אל"ם תגר. "בכוונתנו לתת מענה מלא ולהעביר הכשרה דומה ככל האפשר לזו הניתנת בבה"ד 1. מתקיים שיתוף פעולה מלא עם אנשי בה"ד 1, בין היתר כדי ללמוד את תיק היסוד של ההכשרה המועברת שם, וכדי להכשיר את הסגל שעתיד להעביר את הקורס בעובדה".

השינוי המרכזי שנעשה במתכונת הקורס הוא הוצאת תכני העשרה שלא נמצא הכרחי להמשיך ולקיימם, כמו שבוע הצעידות לפני טקס הסיום, ושהסרתם הביאה לקיצור של כחודש במשך הקורס ובכך תתרום להארכת משך השירות האפקטיבי של הקצינים. "היתרון של המהלך הזה הוא הענקת גמישות לחיל-האוויר. הוא מאפשר להכניס את הדגשים שלנו ולייצר התאמה מקצועית טובה יותר לחיל, השגרת השפה החיל-אווירית, הכלים ויצירת השייכות והזהות לקצינים הבאים של החיל", מסכם אל"ם תגר. "חיל-האוויר לקח את התהליך הזה והצליח להוציא אותו לפועל בזמן קצר מאוד", מוסיף אל"ם גוטמן. "לא תהיה פגיעה במיתוס של בה"ד 1".