יומן ארועים

Bookmark and Share
כטב"ם ה"שובל" מתחדש במאמן ייעודי פורסם בתאריך 14.03.2016
תגיות: מערך הכטב"ם , מאמנים , תרגילים ואימונים , טכנולוגיה , בסיס פלמחים
הסימולאטורים הולכים והופכים מרכזיים בקרב המטוסים המאוישים של חיל-האוויר, אך גם בקרב כלי-הטיס הבלתי מאוישים. הקידמה המשמעותית בתחום באה לידי ביטוי לאחרונה עם קליטתו של מאמן (סימולאטור) חדש למטוס ה"שובל"
אילון טוהר

חיל-האוויר קיבל לאחרונה לשורותיו מאמן חדש המיועד לדמות הפעלה של כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש) מסוג "שובל" (הרון 1). קליטת המאמן צוינה בטקס גזירת סרט שנערך בטייסת המאמנים בבסיס פלמחים הקולטת את המאמן, על רקע תהליכי הפיכתם של המאמנים לחלק מרכזי מתכנית האימונים של טייסות חיל-האוויר, וביניהן טייסות הכטב"ם. גזירת הסרט נערכה בנוכחות ראש להק האוויר, תא"ל ניר ברקן. גם מפקד הבסיס, תא"ל נ', וכן אנשים מטייסת הכטב"ם, התעשייה האווירית, להק המטה, להק הציוד וטייסת המאמנים נכחו באירוע.

"עד היום הייתה יכולת מינימאלית בלבד של סימולציה, ועכשיו עם כניסת המאמן החדש יש לנו מאמן אמצעי וחדשני שנותן לנו מיומנויות מתקדמות שלא היו עד היום", מדגיש סרן אפי אביב, קצין הפרויקט מענף מאמנים שבלהק הציוד. "מדובר במאמן שביכולתו לדמות טיסה ב'שובל' הן לצורך תרגול מצבי חירום והן לצורך ביצוע מלא של משימה מההתחלה ועד הסוף, כולל יכולות תקשורת, יכולות קישוריות מתקדמות והדמיה של מטענים ייעודיים למשימות חוזי, ביניהם אמצעים חדישים שרק נקלטים כיום בטייסת המבצעית". 


עם כניסת המאמן החדש יש לנו מאמן אמצעי וחדשני שנותן לנו מיומנויות מתקדמות שלא היו עד היום | צילום: הגר עמיבר

העתיד רק לפנינו
מערך הכטב"ם תופס חלק גדל והולך משדה הקרב המודרני והוא מבצע משימות איסוף מודיעין והכוונה של כוחות אוויריים וקרקעיים בזמן אמת. מפעילי הכטב"ם אולי רגילים להישאר עם הרגליים על הקרקע בעת ההטסה, אך המאמן החדש יאפשר להוזיל עלויות על חשבון שעות הטיסה המיועדות לאימונים וכן לתרגל ביתר קלות אירועים חריגים וקשים להדמיה במציאות. "בזמן קצר ובעלות נמוכה הצלחנו להעמיד מאמן משימתי מתקדם שיש לו יכולת לדמות משימה מבצעית במלואה - החל משלב התחקיר ועד לתדריך הסופי", הוסיף שאול שחר, מנהל חטיבת כלי-הטיס הצבאיים בתעשייה האווירית. "בחלק מהיכולות, הסימולציה מקדימה את המערכת המבצעית שעתידה להיכנס לשימוש מבצעי בטייסת. בנוסף הצלחנו להתאים את עצמנו גם למשימות הנוספות שהטייסת לוקחת על עצמה במסגרת התרחבות תחום הכטב"ם בחיל-האוויר. העתיד נמצא רק לפנינו".

טייסת המאמנים שבבסיס פלמחים נותנת מענה לכל טייסות הכטב"ם בחיל-האוויר ונמצאת בתהליכי התעצמות שכוללים חידושים רבים שצפויים להתווסף לשורותיה כבר בחודשים הקרובים. הטייסת כוללת מאמנים למסוקי הסער של חיל-האוויר, וכן מספר מאמנים ייעודיים לכטב"ם ופתיחת מאמן ה"שובל" שהתקיימה היום מהווה רק אבן דרך ראשונה בשורת תוספות שהיא צפויה לקבל. "יש כאן בשורה למערך ה'שובל', מערך ותיק בעולם כלי-הטיס הבלתי מאוישים שעד עכשיו יכולותיו להתאמן מחוץ לקרון המשימה היו מצומצמות", אמר סא"ל ארנון, מפקד טייסת המאמנים. "זהו חלק מתהליך בניין כוח מואץ שבמסגרתו עתידה טייסת המאמנים להתרחב ולהקצות תשתית ייעודית למאמני הכטב"ם של החיל". 


"בשורה למערך ה'שובל'" | צילום: הגר עמיבר

ה"שובל": מערך הולך ומתפתח
ביכולתו של המאמן החדש לדמות פעילות בזירה מבצעית באופן מלא, כולל טיסה מעל אזורים אורבניים ומאוכלסים באזרחים, לא רק על-מנת לדמות תמונת קרב ריאליסטית ככל הניתן: כחלק מהאימונים שיבצעו המפעילים, המהווים חלק מרכזי בהכוונת הכלים התוקפים אל המטרה, יהיה עליהם גם לתרגל מניעת פגיעה בבלתי מעורבים. "ניתן לראות במאמן תמונה מלאה של הזירות הרלוונטיות, כולל 'ישויות', כלומר דמויות שהולכות ברחוב, כפי שהם נראים מעין הכטב"ם במציאות. האיומים אותם ניתן לדמות במאמן החדש מגוונים: החל מחמור שנושא רקטה על גופו ועד לטיל המונח בחצר הביתים", מרחיב דורון אמיר, מנהל פרויקט מאמן "שובל" בתעשייה האווירית. הוא מוסיף: "המאמן לא רק מאפשר לטייסת לחסוך בשעות טיסה ולהפנות אותן לגיחות מבצעיות, אלא גם לתרגל מצבים שלא ניתן להתאמן עליהם בכלים אמיתיים, כמו תקלות למיניהן. מעבר לכך יתאפשר גם תרגול של מערכות מבצעיות של ה'שובל'".

המאמן צפוי לשמש את מפעילי ה"שובל" של חיל-האוויר ולשפר את יכולות האימון שלה, הן בהיבט תרגול תקלות והן בעולם המבצעי. זהו מערך ותיק אך רלוונטי מתמיד, שצפוי לקלוט משימות חדשות בטווח הזמן הקרוב. "זו הפעם הראשונה שיש מאמן ברמה כה גבוהה ל'שובל', והוא מאפשר לנו גם להתאמן על פעילות מבצעית וגם על עבודת צוות", מתגאה סא"ל תומר, מפקד טייסת "המל"טים הראשונה" המפעילה את ה"שובל".


ביכולתו של המאמן החדש לדמות פעילות בזירה מבצעית באופן מלא | צילום: הגר עמיבר