יומן ארועים

Bookmark and Share
תוך 72 שעות: פיתחו רחפן ורכב בניווט רחוק פורסם בתאריך 29.02.2016
תגיות: טכנולוגיה , להק הציוד
במרתון פיתוח ראשון מסוגו בצה"ל עשרות יזמים, יוצרים וממציאים, או בקיצור – "מייקרים", הפיחו חיים ברעיונות מקוריים שעונים על צרכים מבצעיים בחיל בתוך שלושה ימים בלבד. מסכמים את "מאקאתון" 2016
אילון טוהר ונדב שחם

רחפן שיכול להעביר חוזי בזמן אמת, רכב שניתן להסיע ולכוון באמצעות סמארטפון, ומשקפיים משוכללים שמציגים מציאות רבודה: לא מדובר בהמצאות של חברות היי-טק גדולות, אלא בפרי יצירתם של חיילים, קצינים, נגדים ואף שוחרים שעבדו יומם וליל כשלרשותם מחשבים, אמצעי פלסטיקה, אלקטרוניקה ומתכות וטכנולוגיית הדפסה תלת-מממדית במרתון ראשון מסוגו.

תוך 72 שעות בלבד הצליחו ה"מייקרים" לפתח אמצעים טכנולוגיים מתקדמים במסגרת ה"מאקאתון" - מרתון פיתוח ראשון מסוגו בצה"ל שנערך בשבוע שעבר בבסיס מלאכה לציוד אלקטרוני של חיל-האוויר.


תוך 72 שעות בלבד הצליחו ה"מייקרים" לפתח אמצעים טכנולוגיים מתקדמים | צילום: מור צידון

רכב המונע בטלפון נייד, רחפן המשדר חוזי
ה"מאקאתון" נערך כחלק ממגמת עידוד חדשנות ויצירתיות בתוך החיל, ונערך לאחר הצלחתו של ה"האקאתון" של חיל-האוויר - מרתון במסגרתו מפתחים ואנשי תוכנה מחיל-האוויר פיתחו אפליקציות מתקדמות בזמן קצר. "מה שמיוחד ב'מאקאתון' הוא שהיוזמות עונות על צרכים מבצעיים בתוך חיל-האוויר, ונוגעות בכל הנושאים בהם יש עיסוק יומיומי במסגרת הפעילות המבצעית ובאים לתת פתרונות חדשניים לטובתה", מדגיש רס"ן עומר יובל, ראש מדור חדשנות בלהק ראש-המטה.

אחד הפרויקטים שעליהם עמלו במהלך ה"מאקאתון" הוא רחפן מסוג "quadcopter" שאליו חוברה מצלמה ייעודית, שיכולה להעביר חוזי בזמן אמת למחשב במטרה לסרוק גדרות ואזורים רגישים ולמנוע חדירה לבסיסי ומתקני חיל-האוויר. נכון לעכשיו יכול הרחפן להישאר באוויר כ-15-20 דקות, אך הוא צפוי להשתכלל אם יוחלט להמשיך ולפתח את היוזמה, ובמהלך ליל היום השני לתחרות הוטס לראשונה בהצלחה באופן אוטונומי. "הצלחנו להציג יכולת של ריחוף ושליחת חוזי עצמאיים בלא התערבות אדם. אפשר רק לדמיין מה מגוון האפשרויות שעומד בפנינו אם נאמץ טכנולוגיה כזאת", הסביר סרן שמעון סימקין, מפקד מחלקת אוויוניקה F-15 ביחידת האינטגרציה. "ברמה האישית, זו הייתה שבירת שגרה. זכיתי לחוות אתגר מקצועי שונה לגמרי".

"יש כאן אוסף של אנשים, החל משוחר בטכני ועד לראש לשכה שהתגלה במקרה כ'פריק' של מחשבים, ובמהלך שלושת הימים האחרונים כתב אפליקציה באופן מקצועי", שיתף רס"ב משה לוי מיחידת מופ"ת בבמצ"א, אשר לקח חלק בצוות פיתוח של רכיב לניטור עגלות הפצצות במפעלי החימוש לפי סוג הפצצה, ויאפשר ניהול לוגיסטי יעיל וממוחשב של סד"כ התחמושת. גם תוצר זה נולד מתוך צורך מבצעי ומהווה אבטיפוס לפיתוח שעשוי לשמש בעתיד את כל בסיסי החיל. בבוקר היום השלישי, אז עבד יחד עם חבריו לצוות על תיקונים אחרונים, סיפר: "אלה היו ימים מואצים מאוד, שייזכרו לי כחוויה מדהימה, של 72 שעות מלאות באדרנלין".


"אלה היו ימים מואצים מאוד, שייזכרו לי כחוויה מדהימה, של 72 שעות מלאות באדרנלין" | צילום: מור צידון

 

"העוצמה נשענת על מקצועיות ותרבות ארגונית"
המצאה נוספת שפותחה ב"מאקאתון" היא רכב אשר מותקנת עליו מצלמה קטנה, ובעזרת המכשיר הסלולרי של המפעיל ניתן להסיע אותו אל מקום היעד. הרכב הנוכחי הינו בגודל זעיר לעומת הרכב אותו רוצים לפתח בעתיד.

פיתוח נוסף נועד לגילוי שריפות בבסיסי חיל-האוויר באופן יעיל יותר מהמערכת שבה נעשה שימוש כיום. הרעיון לפיתוח הגיע מהשריפה שארעה בבסיס רמון לפני כשנה במהלכה נספה סמל בר אלימלך ז"ל. המערכת החדשה שפותחה על-ידי חברי הצוות תאתר דליקות על-ידי זיהוי תרכובות פחמן באוויר, מדידת טמפרטורה למרחקים ארוכים וגילוי עשן באמצעות סנסור רגיש באופן שיאפשר הקמת מרכזי שליטה שיתריעו בהקדם כשתתעורר שריפה באחד מבסיסי החיל. "העבודה הייתה דינמית וגם לחוצה מאוד. כל אחד פה עבד עד שעה מאוחרת במטרה לתכנת ולהרכיב את המערכת מאפס תוך שימוש במדפסת תלת-ממד וחלוקת עבודה דינמית בינינו", סיפר סמל רפי מבמצ"א, אחד מחברי הצוות. 

המצאה ייחודית ופורצת דרך הינה ה-AIRTUBE, הגרסה החיילית לרשת שיתוף הסרטונים "יוטיוב". המטרה של ההמצאה הינה לספק מערכת שיתוף סרטונים שבה ניתן יהיה להעביר אירועים בזמן אמת לאנשי החיל. בנוסף, ניתן יהיה להשתמש בתוכנה לצורך העברת תכני לימוד בעזרת סרטוני הדרכה מתאימים. חשוב לציין כי יהיה מידור לפי סיווג במערכת וכל סרטון אשר יעלה יהיה זמין רק לחיילים בעלי הסיווג המתאים.

"העוצמה של המערך הטכני נשענת על שני מרכיבים: יכולת מקצועית ותרבות ארגונית, והאירוע הזה מביא לידי ביטוי את שניהם בצורה מרשימה מאוד, שמותירה לנו רק להתרשם מכמות הידע והיכולות שרואים כאן", אמר ראש להק הציוד של חיל-האוויר, תא"ל רן בשביץ, שסייר בזירת המרתון. "באירוע מסוג זה לא רק נוצרים קשרים ושיתופי פעולה בין יחידות שונות בחיל, אלא נוצרת גם רוח של יוזמה וחדשנות בתקווה שתמשיך ותחלחל גם לאנשים אחרים בסביבתכם".


רלצ"ד: "העוצמה של המערך הטכני נשענת על שני מרכיבים: יכולת מקצועית ותרבות ארגונית" | צילום: מור צידון