יומן ארועים

Bookmark and Share
טכנאי העתיד: הכירו את טכנאי הכטב"ם פורסם בתאריך 23.02.2016
תגיות: המערך הטכני , מלש"בים , חיל-האוויר נעים להכיר , בית-הספר הטכני , מערך הכטב"ם
כלי-הטיס הבלתי מאוישים הולכים ותופסים מקום מרכזי בחיל בשנים האחרונות. איך מכשירים את האנשים שמכינים אותם לפני כל משימה? "עלינו תמיד להיות מעודכנים ובחזית הטכנולוגיה, כיוון שאנחנו אלה שמכשירים את הדור הבא"
אליה לויטן

כשטכנאי צעיר מגיע לבית-הספר למקצועות הטכניים (ביסל"ט) בבסיס הטכני בחיפה ומשובץ להכשרה בפלטפורמה כמו מסוק "שרף" (אפאצ'י) או מטוס "סופה" (F-16I), הוא לומד נושא ספציפי אחד באחזקת המטוס כמו חשמל, אוויוניקה או חימוש. אך בגף כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאוישים) אין כך הדבר. על טכנאי הכטב"ם להתמקצע בכל מישורי האחזקה הקשורים למטוס אותו הם לומדים, ועליהם מוטלת האחריות לתחזק את המטוס בכל ההיבטים. "הטכנאי אחראי לכל מה שקשור לכלי-הטיס. החיילים יוצאים מכאן כשהם יודעים לתחזק את המטוס, לבדוק אותו, ללוות אותו למסלול, להרכיב עליו את המערכות השונות ולערוך לו את כל הבדיקות הדרושות", הסבירה סמל שקד מלכה, מרכזת מקצוע כטב"ם בביסל"ט.

נחשפים לראשונה
הכשרת טכנאי הכטב"ם אורכת כחודשיים וחצי בממוצע. היא כוללת חודש לימודים עיוניים בהם לומדים החניכים על המטוס. בתום השלב העיוני מתחילים החניכים לימוד מעשי בשטח, כלומר סיפוחים בבסיס פלמחים, שם נמצאות טייסות הכטב"ם. "הסיפוחים מעלים מאוד את המוטיבציה, ובשונה מקורסים אחרים החניכים מגיעים לטייסות כשהם יודעים בדיוק מה מצפה להם. הם מגיעים יחד כקורס לטייסת איכותית, שנותנת תחושה ביתית, והם נרגשים להיחשף לראשונה לעולם המבצעי שלמדו עליו עד כה, לראות פעולות מתרחשות מתוך קרון ההפעלה ולשמוע מפי טכנאים בכירים על עבודתם בטייסת", פירטה סמל מלכה. "לאורך ההכשרה כולה יש שיתוף פעולה מלא עם בסיס פלמחים בדמות עדכונים שוטפים מהשטח על מערכות חדשות ועבודה מעשית משותפת", הסביר רס"מ גיא שטרנברג, מנהל אשכול כטב"ם בביסל"ט.

"מכיוון שבכל קורס נשלחים החניכים לבסיס פלמחים אנחנו מכירים טוב את הטייסות ויודעים מה הדרישות בכל טייסת, ובהתאם להן מכשירים את החניכים שלנו", הוסיפה סמל מלכה.

חשיבות עליונה
לא כל אחד יכול להיות טכנאי כטב"ם: מכל חייל המתגייס לקורס טכנאי כטב"ם נדרש רקע וידע באלקטרוניקה, ונתונים אישיים גבוהים. "רמת המיון לקורס היא גבוהה, נדרשים חבר'ה איכותיים כי מוטלת עליהם המון אחריות. כל טעות קטנה שלהם עלולה להיות משמעותית מאוד. הם מגיעים עם מוטיבציה גבוהה. למרות זאת, אנחנו ממשיכים לשים דגש במהלך ההכשרה על המוטיבציה, כי חייל שלא יעשה את עבודתו מכל הלב ובמלוא האמונה שהוא עושה משהו חשוב, לא יבצע אותה כמו שצריך. במהלך ההכשרה אנחנו עוזרים לחניכים להבין שהם כאן כדי לבצע משימה בעלת חשיבות עליונה", הבהירה סמל מלכה.

כטב"ם זה העתיד
למרות כל אלו, מבהיר רס"ן עופר צדיק, מפקד גף מסוקים וכטב"ם בביסל"ט, כי: "מדובר בטכנאי דרג א' לכל דבר ועניין. הם חווים עבודה אינטנסיבית בטייסת, מסביב לשעון. בעולם הכטב"ם המוטיבציה גבוהה - הם רואים את העתיד שמצפה להם. הם יודעים שבתום שירות של שלוש שנים בטייסת נפתחות בפניהם דלתות רבות. כטב"ם זה העתיד".

"גם בצבא נפתחות בפניהם דלתות רבות", הוסיף רס"מ שטרנברג. "הם יכולים להגיע לגף מל"טים או לגף מערכות בבסיס פלמחים, ויכולים לצאת לקצונה ולהיות קציני מערכות, מוסך, אחזקה ועוד".

"אשכול כטב"ם גדל משנה לשנה. זהו עולם הכשרה מעניין כי כמות השינויים בו היא גדולה. עלינו תמיד להיות מעודכנים ובחזית הטכנולוגיה, כיוון שאנחנו אלה שמכשירים את הדור הבא", הוסיף רס"ן צדיק.