יומן ארועים

Bookmark and Share
מהגנ”א לשעבר קיבל אות כבוד מצבא גרמניה פורסם בתאריך 22.02.2016
תגיות: מערך ההגנה האווירית , בינלאומי
הערב העניק מפקד מערך ההגנה האווירית של צבא גרמניה אות כבוד לתא”ל (מיל’) שחר שוחט, מפקד מערך ההגנה האווירית הישראלי הקודם, על שיתוף פעולה פורה בין הצבאות. “אנו שותפים לדרך בהתמודדות עם אתגרים בעולם המתפתח של ההגנה האווירית"
טל גלעדי
בטקס מרגש בשגרירות הגרמנית בישראל קיבל הערב תא"ל (מיל') שחר שוחט, מפקדו הקודם של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) הישראלי, אות כבוד ממקבילו בגרמניה, מייג'ור ג'נרל רוברט לובנשטיין. החיבוק החברי בין שני אנשי צבא, האחד גרמני והשני ישראלי, מסמל אולי יותר מכל את נכונותו של חיל-האוויר הישראלי לשיתופי פעולה מקצועיים ומבצעיים עם צבאות ברחבי הגלובוס, וכן את שאיפתם של צבאות זרים לחזק את שיתוף הפעולה עם החיל הישראלי.


מהגנ"א לשעבר קיבל הערב אות כבוד ממקבילו בגרמניה | צילום: איילת אדר

"שיתוף הפעולה עם מערך ההגנ"א הגרמני הינו יוצא דופן ומשמעותי מאוד, הן במישור המקצועי והן הכלכלי", אמר תא"ל (מיל') שחר שוחט. "אנו שותפים לדרך בהתמודדות עם אתגרים בעולם המתפתח של ההגנה האווירית, והם כמונו רוצים לדעת עוד ועוד על מטרות ותפיסות לחימה. למעשה מדובר בברית שלמה. שיתוף הפעולה הזה מעורר בי גאווה וכבוד גם בהיבט האישי".

"במהלך מילוי תפקידך כמפקד מערך ההגנ"א העבודה המשותפת בין צה"ל לבין צבא גרמניה בתחום ההגנה האווירית התחזקה", אמר מייג'ור ג'נרל לובנשטיין לתא"ל (מיל') שוחט במהלך ביקורו האחרון בישראל. "משנת 2014 שיתוף הפעולה הזה צבר תאוצה. היה לי הכבוד לעבוד איתך ואני מודה לך על חברות יוצאת דופן, על התמיכה והאמונה בי ובמערך ההגנ"א הגרמני".


"היה לי הכבוד לעבוד איתך ואני מודה לך על חברות יוצאת דופן, על התמיכה והאמונה בי ובמערך ההגנ"א הגרמני" | צילום: איילת אדר

למידה הדדית
הודות לקשר המצוין בין האנשים שממלאים תפקידי מפתח בשני המערכים, נסק הקשר לגבהים חדשים ומתבטא בצמתי עשייה רבים. מהבולטים שביניהם היא השתתפות נציגים גרמנים כמשקיפים בתרגיל ה-JC 2014, תרגיל רחב היקף שנערך בין חיל-האוויר הישראלי לבין פיקוד אירופה של צבא ארצות-הברית.

גם בתרגיל ה-JC הנוכחי שנמצא כעת בעיצומו, ביקר מפקד מערך ההגנ"א הגרמני, כדי להתרשם ממערכת "שרביט קסמים" החדשה ולסייר בתעשיות הביטחוניות הישראליות. בשנה שעברה לקח חלק מהגנ"א גרמניה גם בכנס ההגנ"א בינלאומי ראשון ובמסגרתו התארחו בישראל שבעה מפקדי מערכי הגנ"א מכל העולם. "אנו מערך שעבר הרבה טבילות אש ולניסיון המבצעי שלנו יש ערך רב", הבהיר תא"ל (מיל') שוחט.