יומן ארועים

Bookmark and Share
השת"פ הגדול ביותר של צה"ל וארה"ב פורסם בתאריך 21.02.2016
תגיות: מערך ההגנה האווירית , תרגילים ואימונים , בינלאומי
תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" של מערך ההגנה האווירית עם פיקוד אירופה של הצבא האמריקני נפתח היום רשמית. מהגעת הכוחות האמריקניים דרך ההתמודדות המשותפת עם אתגרים שונים – הכל על התרגיל שבנקודת השיא שלו יעסיק כ-4,000 ישראלים ואמריקאים וכלל בסיסי החיל והמטה
טל גלעדי

התרגיל המשותף של צה"ל והפיקוד האירופי של צבא ארצות הברית, "Juniper Cobra 16" שמטרתו שיפור שיתוף הפעולה והתיאום בין שני הצבאות וכן שיפור כשירותם להגנה מפני טילים בליסטיים, החל היום באופן רשמי. במסגרת התרגיל יקחו חלק למעלה מ-1,700 חיילי צבא ארצות הברית שיתרגלו יחד עם כוחות צה"ל תרחישים אפשריים בסימולציות ממוחשבות.

אומרים על שיתוף הפעולה הזה שהוא הגדול ביותר של צה"ל עם ארה"ב, ולא במקרה: תרגיל ה-JC (ג'וניפר קוברה) המתקיים אחת לשנתיים משנת 2001 הוא הפקה גדולת ממדים המהווה את נקודת השיא ביחסי שיתוף הפעולה של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) הישראלי עם הצבא האמריקני.

בתרגיל זה ידמו לחימה, יתרגלו, יתחקרו ויפיקו מסקנות אמריקאים וישראלים יחד, כתף לצד כתף. בצד הישראלי נמצאים לוחמיו וקציניו הבכירים של מערך ההגנ"א, מנהלת צה"לית, מטה חיל-האוויר, פיקוד העורף ואנשי התעשיות הביטחוניות. בצד האמריקאי עומדת חטיבה מס' 10 של פיקוד הצבא האמריקאי באירופה, שתחתיה קצינים וחיילים שמשימתם היא התייצבות לצד ישראל וסיוע בהגנה אווירית ביום פקודה, תוך תרגול משימה זו בשגרה, כשנקודת השיא היא תרגיל ה-JC.


התרגיל המשותף של צה"ל וצבא ארצות הברית שמטרתו שיפור שיתוף הפעולה והתיאום בין שני הצבאות החל היום באופן רשמי | צילום: איילת אדר

"ברית ביטחונית שאין כמותה בעולם"
מטרתו העיקרית של התרגיל, שאורכו שלושה שבועות, היא כאמור חיזוק שיתוף הפעולה המתמשך בין הצבאות במשימת ההגנה והשליטה במרחב האווירי. בתרגיל שהוזנק היום בטקס חגיגי, ידומה שבוע מלחמה, וישתתפו בו כל מערכות ההגנה האווירית הישראליות - "כיפת ברזל", "יהלום" (פטריוט), "שרביט קסמים", "חץ", ו"גילוי להתרעה". "בתרגיל זה אפשר לראות את הארכיטקטורה המלאה שבונה את עולם ההגנה האקטיבית. ה-JC הוא אבן דרך מרכזית בקשר האסטרטגי שבין המדינות, ברית ביטחונית שאין כמותה בין אף מדינות בעולם", מעיד תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית. "זוהי הזדמנות מצוינת ללמוד מהניסיון המבצעי שמאחורינו, זהו שיתוף פעולה שמבטא הערכה עמוקה לצה"ל, לחיל-האוויר ולמערך ההגנ"א".

בטקס שהתקיים היום בבסיס חיל-האוויר חצור, בו ממוקם מחנה התרגיל, התכנסו אמריקאים וישראלים כדי לציין באופן רשמי את פתיחת התרגיל. "באנו לפה כדי לעבוד ולחזק את שיתוף הפעולה שלנו עם ישראל ולמצות ממנו את המיטב כדי להגיע לתוצאה מבצעית מנצחת", בירך גנרל מארק לובן, ראש חטיבת תורה והדרכה של צבא ארצות הברית. "התמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה היוותה חלק אינטגראלי ממדיניותה של ארצות הברית באזור מזה עשרות שנים. התרגיל היווה וימשיך להוות תמיכה במדיניות זו".


"התמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה היוותה חלק אינטגראלי ממדיניותה של ארצות הברית" | צילום: איילת אדר

מתכוננים למצב אמת
אז כיצד בונים תרגיל מורכב שכזה ומה הם שלביו?
"להתארגן לתרגיל כזה לוקח כמה חודשים של עבודה אינטנסיבית בשלושה צירים, יציקת תוכן, לוגיסטיקה ועבודת מטה מול השותף", מסביר סא"ל ארז אלימלך, ראש מנהלת התרגיל. "אנו בונים תרחישים שונים הכוללים סוגי אמל"ח וטכניקות מגוונות ועוצמות משתנות של מטחי טילים כדי להיות מוכנים לכל מה שעלול לקרות. בהיבט הלוגיסטי, הוקם מחנה שלם הכולל חמ"לים ומכלולי תמיכה. זהו השת"פ הכי גדול של צה"ל עם האמריקאים, כל השאר לעומתו הם בעצימות נמוכה".

התרגיל החל בהגעתם של הכוחות האמריקאים וציודם, פריסתו על-ידי הקמת אתרים מבצעיים ואתרי קשר וממשיך בסימולציות הבודקות את תקינות המערכות הטכנולוגיות. "אנחנו מקבלים החלטות יחד ובונים תמונת מצב המנותחת על ידי כמה גורמים - כמה מטרות זלגו? כמה יירוטים היו? האם המשגר היה ממוקם במקום המתאים או שכדאי להעביר אותו? צוותי התכנון המבצעיים מסיקים מסקנות מהתרגיל לטובת זמן אמת", תיאר רס"ן טל כדורי, ראש שת"פ הגנה אקטיבית במערך. אחרי הסימולציות יתקיים שבוע השיא בו יתורגלו כל המערכות ללא הפסקה 24/7, על-מנת לדמות מצב לחימה מלא. מאות מטרות מופיעות במרכזי ניהול יירוטים בקרונות המבצעיים ותא השליטה של חיל האוויר מבקר את התפקוד.