יומן ארועים

Bookmark and Share
באים מוכנים: הדור הבא של אנשי הסייבר פורסם בתאריך 17.02.2016
תגיות: בית-הספר הטכני , המערך הטכני , טכנולוגיה
הם רק בני 15 וכבר יודעים לבנות אתרים, מכירים את עולם המחשוב ושולטים בתחום התכנות והאלקטרוניקה. כך מכשירים בבית הספר למקצועות התעופה את הדור הבא של אנשי הסייבר
אליה לויטן

בכיתת מסלול המצוינות בשכבת ט' של בית הספר למקצועות התעופה (ביסה"ת) לומדים מעל 30 שוחרים. כולם, זוהו כבעלי פוטנציאל לימודי גבוה מהממוצע במקצועות המחשוב, החשמל, האלקטרוניקה ועוד. רגע לפני שהם עולים לכיתה י' ובוחרים את המקצוע בו יוכשרו, הם עוברים סדנאות העשרה בכל התחומים שמטרתן העיקרית- להכשיר את הדור הבא של אנשי הסייבר.


צילום: איילת אדר

מוכנים למלחמה הבאה
בשבוע שעבר הגיעו השוחרים למרכז להב"ה (לצמצום הפער הדיגיטלי בחברה הישראלית) בקריית מוצקין על מנת לעבור סדנה בבניית אתרים. "הרציונל של יום הפעילות הוא להכשיר דור של לוחמי סייבר שישתלבו יפה בחיל ובמערך הטכני. המטרה בסופו של דבר היא להעניק להם כלים להתמודד מול איומי סייבר, ולהעניק להם את ההבנה המעמיקה של עולם האינטרנט, מעבר לשימוש ברשתות החברתיות", הסביר אסף דטינקה כהן, מורה בבית הספר למקצועות התעופה שהוביל את יום הפעילות.

"את כיתת המצוינות אנחנו מתגברים ומעשירים בכל מיני סדנאות במטרה לחשוף אותם לעולם ידע חדש ממנו יוכלו להתרומם גבוה ולרצות לעסוק בעולם הדיגיטלי, שהוא עתידנו. היום הזה בעצם נותן להם תשתית וכלים כדי שבעתיד הם ידעו להגיב, להילחם ולהגן על מדינת ישראל באינטרנט. לבוא מוכנים למלחמה הבאה".


צילום: איילת אדר

חשיבות עצומה
השוחרת שחר אלג'ם רק בת 15 וכבר מתחילה את לימודי התואר הראשון שלה בעוד חודש. היא לומדת במסלול המצוינות בביסה"ת ששייך לבסיס הטכני של חיל-האוויר, אבל היא בכלל חולמת להיות טייסת. "בחרתי ללמוד בטכני כי רציתי ללמוד יותר על חיל-האוויר, וכי תמיד אמרתי שאם לא אצליח כטייסת, אלך להיי-טק" אמרה בנחישות שלא מאפיינת רבים מבני גילה. "היום הזה חשוב לנו כי הטכנולוגיה מתפתחת ומשתלטת על העולם. צריך לדעת ולהבין בזה, והיום נתנו לנו כלים להתחיל".

במרכז להב"ה מעבירים סדנאות בידיעת המחשב והאינטרנט, למידה של תוכנות לבניית אתרים, עריכת סרטים ועיצוב גרפי. ברחבי הארץ פרוסים כ-30 מרכזים, והסדנאות- ללא תשלום, מטעם משרד המדע. במהלך היום התנסו התלמידים בבניית אתרים ובהבנה של גלישה בטוחה. "מדובר בילדים עם גישה טכנולוגית טובה, דבר שיכול לתת להם כיוון לעתיד שלהם. הם יכולים לפתח את זה ואפילו לתרום לצה"ל בהיבט הזה. העולם מתקדם אל עבר הטכנולוגיה וללוחמה בסייבר היום יש חשיבות עצומה. בימים ופעילויות כמו זה הם צוברים כלים להגנה ותקיפה בסייבר, ובעתיד יוכלו להשתמש בידע הזה ולתרום למדינה", פירטה מור אשכנזי, מדריכה במרכז להב"ה קריית מוצקין שהעבירה את יום הפעילות לשוחרים. "בנוסף, עצם העובדה שיום הפעילות מתרחש השבוע, בשבוע הגלישה הבטוחה הלאומי משמח אותי מאוד. זה כשלעצמו נושא חשוב שבגילאים של התלמידים יש לו משמעות גדולה".

 דור איכותי
"המטרה שלנו עם כיתת המצוינות היא להעניק להם לאורך שנות לימודיהם חליפה מלאה בתחום הסייבר והאינטרנט. אנחנו רוצים לחשוף אותם לעולם האמיתי, למשק, למקומות תעסוקה עתידיים בעולם ההיי-טק ובמקביל לעולם הצבאי, 'להכחיל' אותם ולהעניק להם את הידע הנדרש", הוסיף המורה אסף. "הרצון הוא להכשיר דור איכותי שיכול לחשוב מעבר, להיות יצירתי, על מנת שיוכל להתמודד מול איומי העתיד בצורה הטובה ביותר".


צילום: איילת אדר