יומן ארועים

Bookmark and Share
כיצד חיל-האוויר מתמודד עם איום ימי? פורסם בתאריך 17.02.2016
תגיות: שיתוף פעולה , מערך המסוקים , מערך התובלה , חילוצים
מטוסי ה"קרנף" (הרקולס) ומסוקי ה"יסעור" (CH-53) השתתפו בתרגיל המדמה אירועים מסובכים בלב הים. בשיתוף עם חיל-הים, תרגל חיל-האוויר השתלטות על ספינה וחילוץ לוחמים באמצעות תו"ל חדש
טליה יריב

בשנים האחרונות גובר הצורך במענה אווירי בהתמודדות מול תרחישים בלב ים הכוללים פעולה מול כלי-שיט הנושאים כלי נשק, וחילוץ בני-אדם מכוחותינו מהמים. ההוכחה לכך באה לידי ביטוי, בין היתר, בהשתלטות על האניות במשט לעזה בשנת 2010 ובחילוץ טייסי הקרב שנטשו את מטוס ה"סופה" (F-16I) שהתרסק בים בשנת 2013.

כחלק מהמוכנות להתמודדות מול האיומים מגזרת הים, תרגלו מסוקי ה"יסעור" (CH-53) ומטוסי ה"קרנף" (הרקולס) תרחישים המתמקדים בתגובה לאיומים ימיים, וחילוץ והצלת לוחמים, ליד חופי עתלית בהובלת מחלקת השתתפות של חיל-האוויר. בשונה מהתרגולים הקודמים בתחום ההשתלטות וההצלה, השנה הוחלט על תרגול מלא של שני מתארים, כשהאחד מסתבך ובעקבותיו מתגלגל למתאר נוסף. "מחלקת השתתפות היו יוזמי ביצוע המודל והתכנון אליו החל כבר לפני חצי שנה", סיפר סגן ל' מוביל התרגיל מהמטה במדור חיפוש והצלה (חיפו"ה) במחלקת השתתפות. "את המתארים המתורגלים ביצענו בעבר בתצורות שונות ובאופן נפרד, אך כעת לקחנו את שני האירועים והפכנו אותם לאירוע אחד. באמצעות חיבור שני התרחישים יחד יוצרים תרגול מעשי איכותי ועוצמתי יותר". 

חילוץ הלוחמים מהמים נעשה באמצעות תו"ל חדש
המתאר הראשון כלל השתלטות לוחמי שייטת 13 על ספינה שזוהתה כספינת נשק אשר שטה לכיוון חופי ישראל. את ההשתלטות התחילו לוחמי השייטת בצניחה טקטית אל הים ממטוס ה"קרנף" יחד עם ציוד המאפשר להם להגיע לספינה דרך הים. במידה וההשתלטות הייתה מסתיימת בהצלחה, המשימה הייתה נגמרת, אך התרגול דימה מצב בו הסירה של הלוחמים מתהפכת ועל חיל-האוויר לחלצם.

מטוס ה"קרנף" השני הצניח לכוחות ציוד שיאפשר להם לשרוד במים עד לחילוצם, בשלב זה הצטרפו מסוקי ה"יסעור" למשימה יחד עם יחידת הפינוי והחילוץ הקרבי בהיטס 669 וביצעו חילוץ מיוחד אשר כלל ירידה של לוחמי 669 לים בזמן ריחוף המסוק ושליפת הלוחמים הטובעים מהמים בעזרת חבלים, מתאר שתורגל בצורה זו לראשונה. "את התרגיל פתחנו עם הצנחת כוחות שייטת 13 לים בצורה טקטית", סיפר רס"ן נדב, מפקד גף מבצעים ומוביל התרגיל בטייסת "אבירי הציפור הצהובה" המפעילה את מטוס ה"קרנף" (הרקולס). "ההצנחה הטקטית של הכוחות, הצנחת ציוד החירום ותדלוק המסוקים הנם תרחישים שתורגלו בעבר במסגרת מודלים קודמים. אך התגלגלות האירועים וההתמודדות עם מספר גדול של תרחישים בפעם אחת היא דבר שקרה בתרגיל לראשונה".

בנוסף למתארים שנעשו בשיתוף עם חיל-הים, מטוס ה"קרנף" תרגל עם מסוקי ה"יסעור" תדלוק, כהכנה למקרה בו התרחיש קורה בלב ים ובמרחק גדול מחופי ישראל.

בעשור האחרון ביצע חיל-הים מבצעי השתלטות והצלה שונים בהם השתתף גם חיל-האוויר וסייע בדרכים שונות. עם התחממות המצב ברצועת עזה והלחץ הגובר בעולם, עולה החשש מספינות נשק נוספות שירצו לעשות את דרכן לרצועה. "האיום הימי הוא ממשי והצורך להתמודדות מולו קיים בכל עת", הסביר סגן ל'. "חלק מהמתארים המתורגלים אמנם לא קרו לאחרונה אבל חשוב שלחיל-האוויר תהיה כשירות אליהם בכל עת".